«Ζητείται» ακίνητο για τη μεταστέγαση Μαθητικής Εστίας - ΚΠΕ και Κέντρο Κοινότητας Μουζακίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Ζητείται» ακίνητο για τη μεταστέγαση Μαθητικής Εστίας - ΚΠΕ και Κέντρο Κοινότητας Μουζακίου](/media/k2/items/cache/315c198093c1f0477a776ee658b9e178_L.jpg?t=20240715_211220)
Τη μίσθωση ακινήτου με πρόσκληση ενδιαφέροντος και δημοπρασία για την στέγαση της Μαθητικής Εστίας, του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Κέντρου Κοινότητας που στεγάζονταν στο κτίριο που παραχωρείται στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για να στεγάσει τη Σχολή Αστυνομίας αποφάσισε κατά πλειοψηφία το Δημοτικό Συμβούλιο Μουζακίου στην αποψινή του (15/7) συνεδρίαση.
Το θέμα εισηγήθηκε ο Δήμαρχος κ. Φαν. Στάθης ο οποίος χαρακτήρισε επιβεβλημένη την αναζήτηση και μίσθωση κτιρίου, που ιδανικά θα πρέπει να μπορεί να φιλοξενήσει όλες τις παραπάνω δομές έστω και ως μια «μικρογραφία» όπως είπε χαρακτηριστικά του υφιστάμενου τονίζοντας ότι δεν υπάρχει κατάλληλο δημοτικό κτίριο για τις παραπάνω χρήσεις και ιδιαίτερα για την φιλοξενία των 8 μαθητών που φιλοξενούνταν στη Μαθητική Εστία.
Άφησε πάντως ανοικτό το ενδεχόμενο αν η αναζήτηση ιδιωτικού ακινήτου που θα πληροί τις προϋποθέσεις για να στεγάσει όλα τα παραπάνω αποβεί άκαρπη να αναζητηθεί ιδιωτικό τουλάχιστον ακίνητο κατάλληλο για την φιλοξενία μαθητών και οι άλλες δομές να στεγαστούν σε δημοτικά κτίρια – όπως το παλιό Γυμνάσιο Μουζακίου όπου στεγάζεται και το Δημοτικό Ωδείο- έστω και «στριμωγμένα». Μάλιστα ειδικά για το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που αν και δεν είναι δική του δομή ο Δήμος θέλει όπως είπε να συνεχίσει να το στηρίζει φιλοξενώντας το υπάρχει η σκέψη το Εργαστήριο Χημείας και το ενυδρείο που διαθέτει να φιλοξενηθούν στο Γυμνάσιο Φαναρίου, ώστε να αξιοποιηθεί το κτίριο.
Όσον αφορά το κόστος που θα έχει για το Δήμο η διαμόρφωση του κτιρίου της Μαθητικής Εστίας για την στέγαση της Σχολής Αστυνομίας για το οποίο ερωτήθηκε από τον Δημοτικό Σύμβουλο της μειοψηφίας κ. Ηλ. Σερίφη ο κ. Στάθης ανέφερε ότι ο Δήμος θα διαθέσει 200.000-250.000 ευρω, ενώ ένα ανάλογο ποσό θα διατεθεί από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη εκφράζοντας την άποψη ότι τα οφέλη για το Δήμο και ιδιαίτερα για την τοπική οικονομία θα είναι πολλαπλάσια και επισημαίνοντας την ανάγκη η νέα Σχολή να αγκαλιαστεί από το σύνολο της τοπικής κοινωνίας. Όσον αφορά το κόστος της στέγασης των δομών που θα μεταστεγαστούν ο κ. Στάθης ανέφερε ότι αυτό θα καθοριστεί από τα ακίνητα που θα προταθούν στο Δήμο αφού καθοριστούν οι όροι της πρόσκλησης ενδιαφέροντος από τη Δημοτική Επιτροπή.
Από την πλευρά της μειοψηφίας εκφράστηκαν επιφυλάξεις όσον αφορά την αναγκαιότητα μίσθωσης ιδιωτικού ακινήτου για όλες τις παραπάνω δομές και επισημάνθηκε η ανάγκη τουλάχιστον για τις δομές εκτός της Μαθητικής Εστίας να αναζητηθεί λύση μεταξύ των διαθέσιμων δημοτικών ακινήτων. Επίσης επισημάνθηκε η ανάγκη να διασφαλιστεί από το Δήμο ότι το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας θα συνεχίσει να χρηματοδοτεί τη λειτουργία της Μαθητικής Εστίας – κάτι για το οποίο ο κ. Στάθης επιφυλάχθηκε να απαντήσει – και ότι στην απευκταία περίπτωση που μελλοντικά ανασταλεί η λειτουργία της Σχολής, το κτίριο θα επιστρέψει άμεσα στο Δήμο Μουζακίου και δεν θα διατεθεί για άλλες χρήσεις.
Στη σχετική ψηφοφορία η παράταξη της μειοψηφίας συμφώνησε μόνο για την εκμίσθωση ακινήτου που θα είναι κατάλληλο για την φιλοξενία των μαθητών και όχι για τις άλλες χρήσεις.
Κωστής Κριτσιάνης