Άγγιξε τους 42 η θερμοκρασία στα νότια της χώρας - Χαμηλότερα στα πεδινά του ν. Καρδίτσας και δροσερά στα ορεινά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Άγγιξε τους 42 η θερμοκρασία στα νότια της χώρας - Χαμηλότερα στα πεδινά του ν. Καρδίτσας και δροσερά στα ορεινά](/media/k2/items/cache/2e832d846044ac686882e8daedd06727_L.jpg?t=20240709_160739)
Τους 42 βαθμούς Κελσίου άγγιξε ο υδράργυρος την Τρίτη 9 Ιουλίου στη Σκάλα Μεσσηνίας.
Ειδικότερα, σύμφωνα με το δίκτυο των μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου η θερμοκρασία στη Σκάλα Μεσσηνίας έδειξε 41,8 και ήταν η ανώτερη στη χώρα. Λίγο χαμηλότερα στους 41,3 η Ωλένη Ηλείας ενώ 40,9 έφθασε η θερμοκρασία σε Βραχναίικα και Γύθειο.
Στην Καρδίτσα η ανώτερη θερμοκρασία άγγιξε τους 37,8, στο Μουζάκι τους 37,3, στην Απιδιά τους 35,8, στο Σμόκοβο τους 34,7 και στην Πεζούλα τους 30,8 όπου το δροσερό αεράκι έκανε αισθητή την παρουσία του.
Δείτε ακολούθως τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες της Τρίτης:
Τελευταία τροποποίηση στις9 Ιουλίου 2024, 19:07