Ελεγχόμενη η κατάσταση των ποταμών στο νομό - Σε πολύ καλό επίπεδο η στάθμη της Λίμνης Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερα προβλήματα στο νομό η βροχόπτωση των τελευταίων ημερών, τουλάχιστον σε ότι αφορά στην στάθμη των ποταμών και την εκδήλωση πλημμυρικών φαινομένων.
Μόνο στον ποταμό Κοττά, παρουσιάζεται ανεβασμένη στάθμη αλλά, όπως μας είπε ο αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος η κατάσταση είναι απόλυτα ελεγχόμενη, οπότε και δεν τίθεται κανένα θέμα ανησυχίας.
Αντίθετα, πάντα σύμφωνα με τον κ. Τσιάκο, οι τελευταίες βροχές λειτούργησαν ευεργετικά καθώς η γενικότερη ηπιότητά τους βοήθησε στο ομαλό λιώσιμο των χιονιών και την ανάλογη ροή των νερών προς τα ποτάμια. Αν οι βροχοπτώσεις, μας είπε, ήταν πολύ έντονες, όπως αυτές που περιμένουμε στα τέλη της εβδομάδας και το λιώσιμο γίνονταν απότομα τότε θα μπορούσαν να δημιουργηθούν προβλήματα.
Σε πολύ καλό επίπεδο η στάθμη της λίμνης
Εν τω μεταξύ ο καιρός του φετινού χειμώνα έχει λειτουργήσει ευεργετικά και για τη λίμνη Πλαστήρα. Η στάθμη της βρίσκεται αυτή την στιγμή περίπου 1,5 μέτρο πιο ψηλά σε σχέση με πέρυσι την ίδια εποχή, γεγονός που καταδεικνύει την μεγάλη εισροή νερών.
Το γεγονός αυτό, αν σκεφτούμε ότι έχουμε μπροστά μας και την συνήθως βροχερή Άνοιξη, σημαίνει ότι με συνετή διαχείριση δεν θα υπάρξει πρόβλημα επάρκειας νερού τόσο για ύδρευση όσο και για άρδευση, το προσεχές καλοκαίρι.
Π.Κ.