Ομαλή η …επιστροφή της λαϊκής αγοράς της Καρδίτσας στην θέση της (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ομαλή η …επιστροφή της λαϊκής αγοράς της Καρδίτσας στην θέση της (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/a39417094f782830ef6488d8dd846586_L.jpg?t=20240710_072046)
Χωρίς σοβαρά προβλήματα εξελίσσεται η πρώτη μέρα λειτουργίας της λαϊκής αγοράς της Καρδίτσας στην καθιερωμένη της θέση όπου επέστρεψε μετά από δύο περίπου μήνες που απαιτήθηκαν για να ολοκληρωθούν τα έργα αποκατάστασης των πεζοδρόμων – πεζοδρομίων επί των οδών Αβέρωφ και Πλαστήρα.
Οι επαγγελματίες της λαϊκής, οι καταστηματάρχες και οι περίοικοι των οδών όπου μεταφέρθηκαν οι πάγκοι, αλλά και οι πολίτες που επέλεξαν την λαϊκή αγορά για τα ψώνια τους δεν χρειάστηκαν αυτή τη φορά χρόνο προσαρμογής και σύμφωνα με την αρμόδια Αντιδήμαρχο κ. Ολγ. Μακρή και τον Πρόεδρο του Σωματείου Παραγωγών «Ελπίδα» Παναγιώτη Μπαρκαλή η επιστροφή της λαϊκής αγοράς στο «φυσικό της χώρο» εξελίσσεται ομαλά.
«Οι παραγωγοί και οι πωλητές επέστρεψαν στις αρχικές τους θέσεις τους και από την επαφή που είχα μαζί τους δεν μου αναφέρθηκαν ιδιαίτερα προβλήματα. Τα μεγάλα φορτηγά έχουν απαγορευτεί να ανεβαίνουν πάνω στο χώρο της πλατείας προκειμένου να προφυλάξουμε το έργο που παραδόθηκε στους πολίτες για το οποίο η Δημοτική Αρχή κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια και πρέπει να το διαφυλάξουμε τόσο εμείς όσο και οι παραγωγοί» τόνισε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις της στο ΚarditsaLive.Net η κ. Μακρή επισημαίνοντας ότι τηρήθηκε το χρονοδιάγραμμα που τέθηκε εξ αρχής για την προσωρινή μεταφορά της λαϊκής αγοράς αν και υπολείπονται κάποιες παρεμβάσεις στο πλαίσιο του έργου στην οδό Μ. Αλεξάνδρου εκφράζοντας την εκτίμηση ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Θετική ήταν και η εικόνα που σχημάτισε και ο κ. Μπαρκαλής από την επιστροφή της λαϊκής στη θέση της τονίζοντας στο ΚarditsaLive.Net ότι δεν παρατηρήθηκαν κάποια ιδιαίτερα προβλήματα
Κωστής Κριτσιάνης