3μηνη παράταση στο έργο προσαρμογής των Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών του Δήμου Καρδίτσας στο νέο θεσμικό πλαίσιο αδειοδότησης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![3μηνη παράταση στο έργο προσαρμογής των Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών του Δήμου Καρδίτσας στο νέο θεσμικό πλαίσιο αδειοδότησης](/media/k2/items/cache/6f9fb1d858bf9232eb3f47225edda3c4_L.jpg?t=20240709_100441)
Την χορήγηση 3μηνης παράταση στην προθεσμία του έργου «Προσαρμογή των λειτουργούντων παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών του Δήμου Καρδίτσας στις προδιαγραφές του νέου θεσμικού πλαισίου αδειοδότησης σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 99/2017» αποφάσισε ομόφωνα η Δημοτική Επιτροπή.
Η σύμβαση του έργου που περιλαμβάνει εργασίες παρεμβάσεων στους σταθμούς: Α’ Παιδικό, Α' Βρεφονηπιακό Β' Βρεφονηπιακό, Α' Βρεφικό, και τον Παιδικό Σταθμό Καρδιτσομαγούλας υπογράφηκε στις 27/11/2023 με χρόνο περάτωσης των εργασιών 8 μήνες.
Η ανάδοχος εταιρεία με το με αρ. πρωτ. 20134/20-6-2024 έγγραφό της αιτήθηκε τη χορήγηση παράτασης έως 31/10/2024 προκειμένου, όπως αναφέρεται στο ανωτέρω έγγραφο, να ολοκληρωθούν οι εργασίες καθώς όπως επισημαίνει λόγω της λειτουργίας των παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση των εργασιών απρόσκοπτα, λόγω πιθανού κινδύνου ατυχήματος, με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η έγκαιρη αποπεράτωση των εργασιών εντός της συμβατικής προθεσμίας, δηλαδή ως τις 27/7/2024.
Ειδικότερα, όπως σημειώνει στο αίτημά της κατά την εκτέλεση εργασιών όπως είναι για παράδειγμα οι παρεμβάσεις στις στέγες και η αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων και κουφωμάτων, παρά την τήρηση των προβλεπόμενων μέτρων ασφαλείας, είναι πιθανός ο κίνδυνος ατυχήματος. Συνεπώς, τις ημέρες που οι δομές βρίσκονται σε λειτουργία και παραμένουν στους χώρους τα βρέφη, τα νήπια και το προσωπικό καθίσταται αδύνατη η εκτέλεση των συγκεκριμένων εργασιών. Επισημαίνεται ότι οι δομές Θα βρίσκονται σε λειτουργία έως 31/7/2024.
Με την 3μηνη παράταση που χορηγείται το έργο θα πρέπει να ολοκληρωθεί ως τις 27/10/2024
Κωστής Κριτσιάνης