Ανάδοχος ως το τέλος του 2023 για το έργο των κλειστών δικτύων του ΤΟΕΒ Ταυρωπού (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Ανάδοχος ως το τέλος του 2023 για το έργο των κλειστών δικτύων του ΤΟΕΒ Ταυρωπού (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/f1048667aba03c98d6e183afca45322c_L.jpg?t=20230824_134221)
Υψηλής προτεραιότητας για την κυβέρνηση και το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης αποτελούν τα ζητήματα του νερού, γι’ αυτό και δίνεται έμφαση στα μεγάλα έργα που χρηματοδοτούνται από το πρόγραμμα ΥΔΩΡ 2, στα οποία εξέχουσα θέση κατέχει το έργο «Αποκατάσταση και εκσυγχρονισμός των δικτύων άρδευσης του ΤΟΕΒ Ταυρωπού»,
κάτι που θέλησε να σηματοδοτήσει και ο Υπουργός κ. Λευτ. Αυγενάκης επισκεπτόμενος μαζί με τον Υφυπουργό κ. Διονύση Σταμενίτη, τους Γενικούς Γραμματείς του Υπουργείου κ.κ. Γιώργο Στρατάκο, Δημήτρη Παπαγιαννίδη και Κώστα Μπαγινέτα, καθώς και από τον Πρόεδρο του ΕΛΓΑ Ανδρέα Λυκουρέντζο τα γραφεία του ΤΟΕΒ.
Εκεί, παρουσία και των βουλευτών κ.κ. Γ. Κωτσού, Ασ. Σκόνδρα και Αρ. Σπάνια, του Περιφερειάρχη κ. Κων. Αγοραστού και του Αντιπεριφερειάρχη κ. Κων. Νούσιου συζήτησε με τον Πρόεδρο του ΤΟΕΒ Ταυρωπού κ. Αθ. Μαρκινό για την εξέλιξη των διαδικασιών για την ανάθεση του έργου πνοής για τον αγροτικό κόσμο της περιοχής μας.
O κ. Μαρκινός ευχαρίστησε τον Υπουργό κ. Λ. Αυγενάκη, τον Υφυπουργό κ. Σταμενίτη και τους ΓΓ του Υπουργείου για την επίσκεψή τους που αποτελεί όπως είπε χαρά και τιμή για τον ίδιο και όλα τα μέλη του ΤΟΕΒ Ταυρωπού και παράλληλα δίνει την ευκαιρία να εξετάσουν την πορεία του έργου του νέου κλειστού αρδευτικού δικτύου και τις λεπτομέρειες που απομένουν ώστε να ολοκληρωθεί και η Β’ Φάση και να προκύψει το ταχύτερο δυνατό ο ανάδοχος ώστε να ξεκινήσει το έργο.
Ευχαρίστησε επίσης τον Πρωθυπουργό και την κυβέρνηση για ό,τι έχουν κάνει τόσο μετά τον "Ιανό" ώστε να μπορέσει ο ΤΟΕΒ Ταυρωπού να ανατάξει το δίκτυό του και να λύσει το άμεσο πρόβλημα αρδευσιμότητας για τα μέλη του και φυσικά για το μεγάλο έργο εκφράζοντας την πεποίθησή του, γνωρίζοντας όπως είπε και την αποτελεσματικότητα του Υπουργού και των συνεργατών του ότι θα προχωρήσει και θα ολοκληρωθεί το συντομότερο δυνατό.
Ο κ. Αυγενάκης στις δηλώσεις του υπογράμμισε την ευαισθησία με την οποία ο πρωθυπουργός αντιμετωπίζει το θέμα του περιβάλλοντος και ιδιαίτερα για την διαχείριση των υδάτων είναι γνωστή, όπως και η ευαισθησία για την περιοχή μας που δοκιμάστηκε από τον Ιανό πριν 3 χρόνια και ποστοποιείται όπως είπε από τις πρωτοβουλίες που πάρθηκαν από την κυβέρνηση και έφεραν πολύ γρήγορα την ανακούφιση που ζητούσε η κοινωνία της Καρδίτσας. «Σήμερα είμαστε εδώ για να συζητήσουμε, αφού έχουμε πραγματοποιήσει προηγουμένως μια σειρά επισκέψεων σε παραγωγικές μονάδες της ευρύτερης περιοχής που ενισχύουν την τοπική αγροτική οικονομία, αλλά χωρίς νερό θα ήταν δύσκολο να συζητάμε για την εξέλιξή του. Είμαστε στην καρδιά ενός ΤΟΕΒ που αποτελεί πρότυπο, μια δομή που λειτουργεί πολύ οργανωμένα και νοικοκυρεμένα και δικαίως ένα από τα 6 μεγάλα έργα ΣΔΙΤ που τρέχουμε προϋπολογισμού 280 εκ. είναι του ΤΟΕΒ και εκτιμούμε ότι μέχρι το τέλος του έτους θα έχουμε τις ευχάριστες εξελίξεις που αναζητάμε με τον ανάδοχο και την έναρξη των εργασιών» τόνισε χαρακτηριστικά δεσμευόμενος για την παροχή κάθε στήριξης από την πλευρά του ΥΠΑΑΤ για την ταχύτερη εξέλιξη του έργου
Επισήμανε δε ότι οι καλές πρακτικές του ΤΟΕΒ Ταυρωπού θα αξιοποιηθούν από το Υπ.Α.Α.Τ. στο πλαίσιο της προετοιμασίας ενός σύγχρονου πλαισίου λειτουργίας των ΤΟΕΒ όλης της χώρας που λειτουργούν σε διαφορετικές ταχύτητες. «Άλλα λειτουργούν, άλλα υπολειτουργούν, άλλα έχουν γονατίσει από χρέη και από κακή διοίκηση και κάποια, ελάχιστα λειτουργούν και αναπτύσσονται και είναι απολύτως νοικοκυρεμένα τα οικονομικά τους. Η συζήτηση πρέπει να ολοκληρωθεί ως το τέλος του χρόνου» τόνισε ο κ. Αυγενάκης ζητώντας από τον κ. Μαρκινό να έχει ενεργή συμμετοχή στη διαβούλευση ενώ κατέληξε λέγοντας ότι για την κυβέρνηση και το Υπουργείο ζητήματα νερού αποτελούν πρώτη προτεραιότητα.
Νωρίτερα το πρωί ο κ. Αυγενάκης πραγματοποίησε επισκέψεις στο εργοστάσιο νερού «Θεόνη» στη Βατσουνιά και στο Εθνικό Κέντρο Ποιοτικού Ελέγχου, Ταξινόμησης & Τυποποίησης Βάμβακος.
Κωστής Κριτσιάνης