«Όχι στην εξαήμερη εργασία» είπαν φορείς και εργαζόμενοι της Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Όχι στην εξαήμερη εργασία» είπαν φορείς και εργαζόμενοι της Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/49e80670d87b21b0ec6ba57ceb8f4b1a_L.jpg?t=20240717_174359)
«Όχι στην εξαήμερη εργασία» είπαν φορείς και εργαζόμενοι της Καρδίτσας που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων συμμετέχοντας σε πικετοφορία που πραγματοποιήθηκε απόψε (17/7) στην κεντρική πλατεία ενάντια στην εφαρμογή της και της ερμηνευτικής εγκύκλιου του νόμου Χατζηδάκη για την έναρξη της ψηφιακής κάρτας.
Όπως αναφέρεται και στη σχετική ανακοίνωση του Σωματείου που διάβασε ο Γενικός Γραμματέας του κ. Γ. Παπαδόπουλος με την ερμηνευτική εγκύκλιο για την ψηφιακή κάρτα οι εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις που θα ενταχθούν στο σύστημα της ψηφιακής κάρτας σε βιομηχανίες, σούπερ μάρκετ, τράπεζες, συγκοινωνίες, ασφαλιστικές εταιρείες και εταιρείες φύλαξης κινδυνεύουν με 2 ώρες απλήρωτη εργασία καθημερινά, με συνεχείς αλλαγές ωραρίου, ενώ «δίνεται δώρο μία ώρα απλήρωτης εργασίας στους βιομήχανους με το πρόσχημα της προετοιμασίας του εργαζόμενου για την ανάληψη της εργασίας και την αποχώρηση από αυτή! Δίνεται δώρο 3 ημέρες τον μήνα με το πρόσχημα του «μονού χτυπήματος» της κάρτας, δηλαδή ο εργαζόμενος θα δουλεύει όσες ώρες θέλει ο εργοδότης του, γιατί ήταν δήθεν αμελής και «ξέχασε» να χτυπήσει την κάρτα. Και αυτές είναι μόνο μερικές από τις διευκολύνσεις στην εργοδοτική ασυδοσία που περιέχει αυτή κατάπτυστη εγκύκλιος! Και η επιστροφή στον εργασιακό μεσαίωνα ολοκληρώνεται σε συνδυασμό με την εφαρμογή της εξαήμερης εργασίας που θα αποφασίζει μονομερώς ο εργοδότης, το 13ωρο και την απασχόληση «κατά παραγγελία» του νόμου Γεωργιάδη!» αναφέρει χαρακτηριστικά το Σωματείο και καλεί τους εργαζόμενους να αντιδράσουν.
«Σε κάθε κλάδο και σε κάθε επιχείρηση να σημάνει συναγερμός! Η μαχητική, διεκδικητική απάντηση μπορεί να δοθεί από την εργατική τάξη και τα συνδικάτα, συντονισμένα κι αποφασιστικά. Έχουμε τη δύναμη να κάνουμε και αυτόν τον νόμο κουρέλι, όπως ήδη έχει συμβεί με πολλές διατάξεις του ν. Χατζηδάκη, όπως έχει ήδη συμβεί με τους κατασταλτικούς νόμους για τις διαδηλώσεις. Δεν θα περιμένουμε έως τις επόμενες εκλογές κανέναν εκκολαπτόμενο δήθεν «σωτήρα». Τώρα είναι ώρα μάχης. Παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας, βγαίνουμε στην αντεπίθεση! Να παρθεί πίσω η απαράδεκτη εγκύκλιος, όχι στην 6ήμερη εργασία!» επισημαίνεται.
Κωστής Κριτσιάνης