Εν αναμονή ζωοτροφών οι πληγέντες κτηνοτρόφοι του Δήμου Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Εν αναμονή ζωοτροφών οι πληγέντες κτηνοτρόφοι του Δήμου Σοφάδων](/media/k2/items/cache/5540ce96c4302bbb2ebecdb1eab0413d_L.jpg)
Χωρίς την χορήγηση ζωοτροφών παραμένουν οι κτηνοτρόφοι του Δήμου Σοφάδων σε αντίθεση με συναδέλφους τους άλλων περιοχών του νομού που έχουν λάβει την σχετική βοήθεια λόγω των πλημμυρών που είχαμε τον περασμένο Σαπτέμβριο.
Σε σχετική ερώτηση που κατέθεσε στο Δημοτικό Συμβούλιο ο κ. Αγγελόπουλος, ο αρμόδιος αντιδήμαρχος κ. Κεφαλάς ανέφερε ότι ακολουθήθηκαν όλα τα βήματα που υπέδειξε η Περιφέρεια Θεσσαλίας.
Συγκεκριμένα καταρτίστηκε κατάλογος κτηνοτρόφων που έπαθαν ζημιές σε αποθηκευμένες ζωοτροφές και στην συνέχεια στάλθηκε στην Περιφέρεια. Από την πλευρά της, όπως ενημερωθήκαμε στάλθηκε σε επιχείρηση ζωοτροφών, η οποία και θα επικοινωνήσει με τους πληγέντες, κάτι που δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα.
Υπάρχει καθυστέρηση, τόνισε ο κ. Κεφαλάς και θα πρέπει να μας ενημερώσει η Περιφέρεια για το που βρίσκεται το θέμα.
Π.Κ.