Πέρασαν από τη Δημοτική Επιτροπή Καρδίτσας οι συναυλίες από Μέλισσες στις 27/8 και Σάκη Ρουβά στις 5/9 στο ΔΑΚ
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Πέρασαν από τη Δημοτική Επιτροπή Καρδίτσας οι συναυλίες από Μέλισσες στις 27/8 και Σάκη Ρουβά στις 5/9 στο ΔΑΚ](/media/k2/items/cache/37e720b3d810411ffbeb8f1933766bf5_L.jpg)
Συναυλίες του συγκροτήματος "Μέλισσες" στις 27 Αυγούστου και του Σάκη Ρουβά στις 5 Σεπτεμβρίου θα φιλοξενήσει το Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας.
Η Δημοτική Επιτροπή στη σημερινή της συνεδρίαση ενέκρινε την παραχώρηση του στάδιο στην διοργανώτρια εταιρία GALAXIAS LIVE PRODUCTIONS I.K.E. που υπέβαλε σχετικό αίτημα.
Η εταιρεία σύμφωνα με το συμφωνητικό παραχώρησης θα καταβάλει στο Δήμο 6.000 ευρώ για την πρώτη και 6.500 ευρώ πλέον ΦΠΑ για τη δεύτερη συναυλία, ενώ ο Δήμος θα παραχωρήσει το χώρο στην εταιρεία από τις 8.00 το πρωί της 26ης Αυγούστου και τις 4ης Σεπτεμβρίου αντίστοιχα.
Η εταιρεία θα εγκαταστήσει πριν από κάθε συναυλία εξέδρα στο ταρτάν του σταδίου που βρίσκεται μπροστά από τη δυτική κερκίδα, τοποθετώντας γύρω από την εξέδρα προστατευτικές μπάρες, προκειμένου να προστατευτεί ο χλοοτάπητας του αγωνιστικού χώρου.
Στο σχετικό συμφωνητικό ορίζεται ρητά ότι η διοργανώτρια εταιρεία αναλαμβάνει πλήρως και αποκλειστικώς την ευθύνη για την αποκατάσταση οποιασδήποτε ζημιάς προκληθεί είτε στο χλοοτάπητα είτε στις εγκαταστάσεις του σταδίου, είτε από τους καλλιτέχνες και τις ομάδες τους που θα συμμετάσχουν στη συναυλία, είτε από το κοινό το οποίο θα παρακολουθήσει τη συναυλία, ενώ προβλέπεται ακόμη ότι σε περίπτωση που η ζημιά του χλοοτάπητα δεν αποκαθίσταται ο Β΄ συμβαλλόμενος αναλαμβάνει να αποζημιώσει το Δήμο Καρδίτσας με επιπλέον ποσό ισόποσο της ζημίας που θα προκληθεί, όπως αυτή θα προκύπτει από επίσημα παραστατικά .
Στη σχετική ψηφοφορία ο κ. Γάζος ψήφισε υπέρ αν και στην τοποθέτησή του επισήμανε την ανάγκη ο Δήμος να έχει έναν ολοκληρωμένο σχεδιασμό για πολιτιστικές εκδηλώσεις που θα παρέχονται δωρεάν στους πολίτες ενώ ο κ. Κων. Ξυλομένος ψήφισε λευκό
Κωστής Κριτσιάνης