Χωρίς κυρώσεις καταστήματα της Καρδίτσας με αιτήσεις για τραπεζοκαθίσματα έως 31 Μαρτίου 2024 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Χωρίς κυρώσεις καταστήματα της Καρδίτσας με αιτήσεις για τραπεζοκαθίσματα έως 31 Μαρτίου 2024](/media/k2/items/cache/c6ff20aa4ee5b86735c1361d48fb9408_L.jpg)
Τη μη επιβολή κυρώσεων σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος που είχαν υποβάλλει εμπρόθεσμα έως 31 Μαρτίου 2024 αίτηση για χορήγηση άδειας κοινοχρήστων χώρων για την ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων αλλά η διαδικασία έκδοσής της δεν είχε ολοκληρωθεί -όχι με δική τους υπαιτιότητα- μέχρι τον σχετικό έλεγχο της Δημοτικής Αστυνομίας αποφάσισε ομόφωνα η Δημοτική Επιτροπή στην πρωινή (16/7) της συνεδρίαση και αναμένεται να επικυρώσει και το Δημοτικό Συμβούλιο στην αποψινή της συνεδρίαση.
Τη σχετική εισήγηση έκανε η αρμόδια Αντιδήμαρχος κ. Ολγ. Μακρή που αναφέρθηκε στο ιστορικό του θέματος. Όπως ανέφερε τον Οκτώβριο του 2023 κλήθηκε ο Σύλλογος Ιδιοκτητών Καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος από την Δημοτική Αρχή προκειμένου να ενημερωθεί γενικότερα για τις υποχρεώσεις τους όπως προβλέπεται από τον κανονισμό περί κοινοχρήστων χώρων.
Στην ίδια συνάντηση ενημερώθηκαν από τον αντιδήμαρχο της Τεχνικής Υπηρεσίας ότι μετά από έλεγχο, διαπιστώθηκε ότι όσοι είχαν σκαριφήματα και όχι τοπογραφικά διαγράμματα, θα έπρεπε να προβούν σε έκδοση νέων, έτσι ώστε να εκδοθεί και η άδεια κατάληψης κοινοχρήστου χώρου και δόθηκε ένα περιθώριο έως 31/03/2024 προκειμένου να τακτοποιηθεί αυτή η εκκρεμότητα.
Τον Νοέμβριο του 2023 μοιράστηκε έγγραφο με το ανωτέρω χρονικό περιθώριο σε όλα τα καταστήματα. Στην εκπνοή του χρόνου στο τέλος Μαρτίου παρατηρήθηκε ότι λίγα καταστήματα είχαν ολοκληρώσει τη διαδικασία που είχε ζητηθεί και με σκοπό να ολοκληρωθεί η διαδικασία δόθηκε μία σιωπηρή παράταση δύο μηνών.
Τον Ιούνιο και συγκεκριμένα στις 10/06/2024 ξεκίνησαν οι έλεγχοι από την δημοτική αστυνομία, για την κατάληψη κοινοχρήστου χώρου με τραπεζοκαθίσματα, σε όλα τα καταστήματα Υ.Ε..
Κατά τους ελέγχους ευρέθηκαν να καταλαμβάνουν κοινόχρηστο χώρο χωρίς άδεια 121 καταστήματα, με συνέπεια να γίνουν οι αντίστοιχες εκθέσεις ελέγχου, 37 καταστήματα ευρέθηκαν με άδεια, με τραπεζοκαθίσματα εντός του χώρου που τους παραχωρήθηκε, και 6 καταστήματα ευρέθηκαν χωρίς κατάληψη κοινοχρήστου χώρου.
Η τεχνική υπηρεσία ενημέρωσε, προσκομίζοντας λίστα με τα καταστήματα που ήταν σε διαδικασία ελέγχου έως 31/3 και λόγω του ότι παρατηρήθηκε το φαινόμενο μέχρι την εκπνοή του χρόνου να κατατίθενται εμπρόθεσμα δικαιολογητικά και τοπογραφικά, οι υπηρεσίες του δήμου, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας, δεν κατάφεραν να εκδώσουν έγκαιρα τις άδειες κοινοχρήστου χώρου και μετά από γνωμοδότηση της νομικής υπηρεσίας του δήμου, η εισήγηση της κ. Μακρή είναι να σταματήσει η διαδικασία επιβολής κυρώσεων όπως προβλέπονται από τη λίστα της τεχνικής υπηρεσίας και όχι πέραν της 31/3/2024.
Η σχετική εισήγηση υπερψηφίστηκε και από την μειοψηφία με τον κ. Γάζο να ζητά να επεκταθεί η απαλλαγή των κυρώσεων σε όλους, όσοι είχαν κάνει αιτήσεις πριν τον έλεγχό τους ακόμη κι αν είχε παρέλθει η παραπάνω ημερομηνία, κάτι που ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών κ. Σωτ. Αντωνίου απέκλεισε καθώς οι υπάλληλοι της Οικονομικής Υπηρεσίας είναι υποχρεωμένοι να βεβαιώσουν τα σχετικά πρόστιμα ενώ ο κ. Ξυλομένος επισήμανε άστοχες αναφορές της σχετικής επιστολής που επιδόθηκε στους καταστηματάρχες για προσαρμογή εντός των ορίων υλικών που απαγορεύονται από τον Κανονισμό χρήσης παραχωρούμενων χώρων να χρησιμοποιούνται σ΄αυτούς
Κωστής Κριτσιάνης