Εξελέγη η νέα Διοίκηση της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Εξελέγη η νέα Διοίκηση της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/3c745a28ee65125f003f914d565e7a41_L.jpg?t=20230406_190823)
Εκλογές για την ανάδειξη νέας Διοίκησης της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης (6/4) κατά τη διάρκεια της Εκλογοαπολογιστικής Γενικής Συνέλευσης της Ομοσπονδίας που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της ΠΕΔ Θεσσαλίας με τη συμμετοχή εκπροσώπων των αγροτικών συλλόγων που συγκροτούν το δευτεροβάθμιο συνδικαλιστικό όργανο του αγροτικού κόσμου της περιοχής μας.
Στο νέο ΔΣ εξελέγησαν (με αλφαβητική σειρά) Αντωνίου Σωτ., Γιαννακός Σωτ. Καρράς Δημ., Κρανιώτης Σερ., Κωστόπουλος Απ., Μπαντής Αρ., Μπρουζιώτης Θεοφ., Πολυγένης Αρ., Τζέλλας Κων., Τσιύτρας Ιωαν., Τσιοχτούρης Κων., Τσιτόγλου Ιωαν. Και Χατζοπλάκης Γιώργος.
Αναπληρωματικοί εξελέγησαν οι: Θωμ. Καλλιάς, Μιχάλης Ιωαν.,
Στην Εξελεγκτική Επιτροπή εξελέγησαν οι: Αρχοντής Αντ., Βαγγελάκος Κων., Βούνος Ευαγ., Ζωγράφος Θαν., Καλαμπαλίκης Γ. Παπαδόπουλος Θωμ. και Παπαιωάννου Απ.
Το νέο ΔΣ θα συγκροτηθει σε Σώμα τις προσεχείς ημέρες:
Απολογισμός δράσης
Στην έναρξη της ΓΣ ο απερχόμενος Πρόεδρος της ΕΟΑΣΚ κ. Κων. Τζέλλας έκανε έναν σύντομο απολογισμό δράσης της απερχόμενης Διοίκησης η θητεία της οποίας όπως είπε παρατάθηκε λόγω της πανδημίας, επισημαίνοντας ότι παρέλαβε μια βαριά κληρονομιά από τον αείμνηστο Βαγγέλη Μπούτα. «Θεωρώ ότι η συνέχεια σαν ΔΣ με τις κινήσεις μας και με τη συμμετοχή μας στους αγώνες είναι ουσιαστικά και τιμή στον Βαγγέλη Μπούτα. Η Ομοσπονδία συμμετείχε και πρωτοστάτησε οργανώνοντας το μεγάλο συλλαλητήριο στην προσπάθεια διεκδίκησης των αποζημιώσεων του Ιανού, ώστε να δοθούν στους πληγέντες. Συμμετείχαμε στους αγώνες και της Πανελλαδικής Επιτροπή των Μπλόκων, όπου η Ενωτική Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας είναι πρωτοστάτης και μέσα στο όργανο και σε πανελλαδικό επίπεδο δώσαμε έναν αγώνα έτσι ώστε το αγροτικό κίνημα να δυναμώσει, να δημιουργηθούν αγροτικοί σύλλογοι και ομοσπονδίες παντού στην Ελλάδα ώστε το αγροτικό κίνημα να αποκτήσει δύναμη για να διεκδικήσει λύσεις στα πολύ μεγάλα προβλήματα που έχουμε. Από την άλλη προσπάθησε και προσπαθεί ακόμα- και πιστεύω ότι και η νέα Διοίκηση στην ίδια κατεύθυνση θα κινηθεί – να καταλάβουμε όλοι μας ότι αυτός ο αγώνας, ο οποίος δεν είναι μόνο αγροτικός, γιατί τα προβλήματα που έχουμε έχουν να κάνουν και με την Υγεία και με την Παιδεία, έχουν να κάνουν με ανάγκες που έχει όλη η κοινωνία σήμερα, οι οποίες δυστυχώς από τις κυβερνήσεις και τις πολιτικές που ακολουθούνται σήμερα δεν δίνονται λύσεις. Αυτό έγινε και πρόσφατα με το έγκλημα στα Τέμπη όπου σκοτώθηκαν 57 συνάνθρωποί μας. Σ’ αυτή λοιπόν την πολιτική που βάζει μπροστά το κέρδος και όχι τον άνθρωπο εμείς είμαστε αντίπαλοι» τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Τζέλλας ο οποίος αναφέρθηκε στα όσα πέτυχε η ΕΟΑΣΚ με τις κινητοποιήσεις και τις παρεμβάσεις της τα προηγούμενα χρόνια.
Ακολούθησε η ανάδειξη Προέδρου και Γραμματέα της ΓΣ και η εκλογική διαδικασία για την ανάδειξη νέου ΔΣ και Εξελεγκτικής Επιτροπής
Κωστής Κριτσιάνης