Κ. Τζέλλας: «Να βουλιάξουν οι πλατείες των χωριών από τα τρακτέρ» (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Κ. Τζέλλας: «Να βουλιάξουν οι πλατείες των χωριών από τα τρακτέρ» (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/503d9a76ed254557ee2497913b24a6cc_L.jpg)
Κάλεσμα στους αγρότες του νομού να …βουλιάξουν την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου με τα τρακτέρ τους τις πλατείες των χωριών ως πρώτο βήμα διεκδίκησης λύσεων στα προβλήματα επιβίωσης που πλέον αντιμετωπίζουν απηύθυνε ο Πρόεδρος της ΕΟΑΣΚ κ.Κων. Τζέλλας κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου που παραχώρησε σήμερα το μεσημέρι η Διοίκηση της Ομοσπονδίας
«Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι αν οι πλατείες των χωριών βουλιάξουν θα έχουμε σίγουρα κέρδη όπως έχει αποδειχθεί και παλιότερα όταν με αγώνες έχουμε κερδίσει σημαντικά οικονομικά και θεσμικά αιτήματα. Πολυήμερους αγώνες αλλά με μεγάλη συμμετοχή .Άρα την Κυριακή πρέπει να δώσουμε το στίγμα σε όλα τα τα χωριά οι πλατείες να γεμίσουν τρακτέρ .Από εκεί και πέρα θα οργανώσουμε τα υπόλοιπα βήματα κλιμάκωσης του αγώνα ο οποίος θα είναι σίγουρα και μακρύς και επίμονος και επίπονος, αλλά δεν θα σταματήσει αν τα προβλήματα που έχουμε δεν επιλυθούν σε όλους τους αγρότες. Δεν είμαστε διατεθειμένοι να επιτρέψουμε την ερήμωση της Καρδίτσας και της Θεσσαλίας. Είμαστε αποφασισμένοι να παλέψουμε να παραμείνουμε στον τόπο μας να παραμείνει η ύπαιθρος ζωντανή και να φέρουμε πίσω και νέους ανθρώπους στην δουλειά και του αγρότη και του κτηνοτρόφου και του μελισσοκόμου.» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Τζέλλας ενώ ανέφερε ότι στις 10 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθεί πανελλαδική συνδιάσκεψη των μπλόκων για τον συντονισμό και κλιμακωση των κινητοποιήσεων.
Ο κ. Τζέλλας αναφέρθηκε στα προβλήματα που έχουν συσσωρεύσει στον αγροτικό κόσμο οι πρόσφατες πλημμύρες επισημαίνοντας ότι αρκετοί πλημμυροπαθείς δεν έχουν πάρει ακόμα έστω τα 6.600 ευρώ που υποσχέθηκε η κυβέρνηση όπως και τα 2000 και 4000 ευρώ σε αγρότες και κτηνοτρόφους για τις ζημιές σε πάγιο κεφάλαιο, μένουν σε ακατάλληλα σπίτια, χωρίς να γνωρίζουν τι θα γίνει με την οριστική στέγαση, αντιμετωπίζουν ζητήματα υγιεινής – διατροφής, ακατάλληλο πόσιμο νερό, ενώ το Κέντρο Υγείας Παλαμά ουσιαστικά εξακολουθεί να μην λειτουργεί και πολλά ζητήματα που αφορούν την επιβίωση τους έχουν εναποτεθεί στην ατομική ευθύνη.
«Όσο για τις προκαταβολές του ΕΛΓΑ που κατατέθηκαν στους λογαριασμούς των δικαιούχων πλημμυροπαθών αγροτών, για κάποια προϊόντα, αφήνουν την πικρή γεύση της αδικίας σε πολλούς συναδέλφους μας. Άμεσα πρέπει να αποκατασταθούν οι αδικίες και ο καθένας να πάρει αυτό που δικαιούται από τις προκαταβολές με βάση την καλλιέργεια του και την ζημιά που είχε.
Το χειρότερο όμως είναι ότι το ΦΕΚ της 6ης Νοεμβρίου για τις αποζημιώσεις αποκαλύπτει ότι η τελική τιμή των αποζημιώσεων στους πληγέντες αγρότες, είναι πολύ μικρή και απέχει πάρα πολύ από αυτό που ζητάμε ως αγροτικό κίνημα. Με τους αγώνες μας το προηγούμενο διάστημα, αναγκάσαμε την Κυβέρνηση να καταργήσει τους διάφορους "κόφτες" που βάζει ο αναχρονιστικός κανονισμός του ΕΛΓΑ για να μειώσει τις αντιδράσεις. Ήταν ξεκάθαρα αποτέλεσμα των κινητοποιήσεων μας και της πίεσης που ασκήσαμε!
Όμως στο ΦΕΚ φαίνεται ότι η πρόθεση του Υπουργείου είναι να αποζημιώσει με βάση όχι την πραγματική ζημιά στο 100% αλλά με βάση την ασφαλιστική αξία του προϊόντος. Π.χ. για το βαμβάκι που είναι η μεγαλύτερη καλλιέργεια στο νομό, η ασφαλιστική αξία του προϊόντος στον ΕΛΓΑ είναι 340 κιλά/στρ.*0,53 ευρώ=180,2 ευρώ/στρ.
Τι διεκδικούν οι αγρότες
Όπως ανέφερε ο κ. Τζέλλας η ΕΟΑΣΚ μαζί με τους Αγροτικούς Συλλόγους διεκδικούν ως ελάχιστο ποσό που πρέπει να καταβληθεί στους αγρότες π.χ. για το βαμβάκι ή το καλαμπόκι να είναι στα 300 ευρώ/στρ.
Αντίστοιχα και στις υπόλοιπες καλλιέργειες, στα ζώα και μελισσοσμήνη, οι αποζημιώσεις να υπολογιστούν με βάση το κόστος παραγωγής, την αναμενόμενη παραγωγή και ζημιά ανά παραγωγό, που είναι πολύ πάνω από την ασφαλιζόμενη αξία του κανονισμού του ΕΛΓΑ. Αναπλήρωση χαμένου εισοδήματος σε καλλιέργειες που έπαθαν ζημιά και δεν αποζημιώνονται, όπως ο περονόσπορος στα αμπέλια. Επίσης να μην ισχύσουν οι περιορισμοί στις καλλιέργειες από την νέα ΚΑΠ, να δοθεί συνδεδεμένη στο καλαμπόκι και αναπλήρωση εισοδήματος σε αγροτοκτηνοτρόφους, ως ότου αποκατασταθεί το εισόδημα από την παραγωγή και τα ζώα. Αφορολόγητο πετρέλαιο και μείωση του κόστους παραγωγής.
Διεκδικούμε επίσης :
-Να βρεθούν χώροι κατοικίας για τους συνανθρώπους μας που πλημμύρησαν ή καταστράφηκαν τα σπίτια τους και να μοιραστούν κρεβάτια, στρώματα τους πλημμυρισμένους.
-Να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες απολυμάνσεις, οι ψεκασμοί και οι αναγκαίες ενέργειες για την αποκατάσταση του περιβάλλοντος.
-Να αποζημιωθούν στο 100%, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, για τις ζημιές σε φυτική παραγωγή, σε αγροτικό κεφάλαιο (φυτικό, ζωικό, πάγιο), καταστήματα, μηχανήματα, αποθήκες και αποθήκευμένη παραγωγή το σύνολο των πληγέντων αγροτών (κατά κύριο επάγγελμα και μη).
-Να υπάρξει άμεση καταγραφή των ζημιών και καταστροφών σε οικίες, υποδομές, καταστήματα, καλλιέργειες, ζωικό κεφάλαιο, κλπ και να παρθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα οικονομικής ανακούφισης των πληγέντων στο 100% με την άμεση χορήγηση του έκτακτου βοηθήματος σε κάθε οικογένεια και αγροτική επιχείρηση.
- Να δοθεί μηνιαίο επίδομα τουλάχιστον 1.500 ευρώ με προσαύξηση 300 ευρώ για κάθε παιδί, μέχρις ότου αποκατασταθούν οι ζημιές σε όλους τους πληγέντες.
-Να δοθούν οι συνδεδεμένες ενισχύσεις χωρίς καμιά προϋπόθεση, όριο ή πλαφόν στην παράδοση της παραγωγής, με μόνο κριτήριο τη δήλωση ΟΣΔΕ.
-Ειδικά για τους κτηνοτρόφους και μελισσοκόμους, να γίνουν δεκτές όλες οι δηλώσεις των πληγέντων για τις απώλειες σε ζώα και μελισσοσμήνη. Να εξασφαλιστεί με ευθύνη του κράτους ο εφοδιασμός των πληγέντων κτηνοτρόφων με ζωοτροφές και άλλα αναγκαία μέσα για να επιβιώσουν τα κοπάδια. Αντίστοιχα να γίνει και με τους μελισσοκόμους.
-Να απαλλαγούν οι πληγέντες από δημοτικά τέλη, ενοίκια, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ, ΟΑΕΕ - ΟΓΑ, TOEB, ΓΟΕΒ, να υπάρξει πάγωμα των χρεών σε κράτος τράπεζες -εκκαθαριστές χωρίς προσαυξήσεις. Αναστολή λογαριασμών οικιακής και επαγγελματικής χρήσης σε ενέργεια, νερό, τηλεπικοινωνίες για ένα εξάμηνο.
- Να επιδοτηθεί η κάλυψη της θέρμανσης σε όλους τους πληγέντες.
- Να σταματήσουν άμεσα οι όποιες διαδικασίες κατασχέσεων και πλειστηριασμών. Να παγώσουν όλα τα χρέη χωρίς προσαυξήσεις για όσο διάστημα αδυνατούν οι πληγέντες να τα πληρώσουν. Να γίνει διαγραφή τόκων και γενναίο κούρεμα κεφαλαίου στα τραπεζικά δάνεια.
-Να εξασφαλιστεί η πρόσβαση σε όλες τις γεωργικές εκτάσεις και να επιδιορθωθούν άμεσα τα αναχώματα και το αρδευτικό δίκτυο του Ταυρωπού και των άλλων TOEB.
-Να γίνει με κρατική ευθύνη (χωρίς ΣΔΙΤ), μελέτη και υλοποίηση ολοκληρωμένου σχεδίου έργων υποδομής που θα λύνουν οριστικά το πρόβλημα σε όλες τις επίμαχες περιοχές που εκδηλώνονται πλημμύρες και τα απαραίτητα έργα αντιπλημμυρικής προστασίας και θωράκισης.
«Είναι ώρα ευθύνης! Ενωμένοι και αποφασισμένοι θα τα καταφέρουμε! Όλοι στον αγώνα για να παραμείνουμε στα χωριά και τα χωράφια μας.» καταλήγει και σχετική ανακοίνωση της ΕΟΑΣΚ
Κωστής Κριτσιάνης