Κ. Τζέλλας: Προτεραιότητα να μην χαθούν ζωές - Ανυπολόγιστες οι ζημιές σε καλλιέργειες και ζωικό κεφάλαιο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
Τη δραματική κατάσταση που βιώνει ο Δήμος Παλαμά περιέγραψε στο KarditsaLive.Net και ο πρόεδρος της ΕΟΑΣΚ κ. Κώστας Τζέλλας, τονίζοντας ότι οι ζημιές περνούν σε δεύτερη μοίρα και προτεραιότητα είναι το να μην χαθούν ανθρώπινες ζωές.
Ακόμα και μέσα στον Παλαμά μας είπε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος. Ειδικά αν σπάσει κάποιο ποτάμι η κατάσταση θα γίνει εξαιρετικά επικίνδυνη. Γίνεται προσπάθεια απ’ όλους να μεταφερθούν οι ασθενέστεροι σε ασφαλή σημεία. Ακόμα και με τα χέρια μεταφέρονται άνθρωποι που δεν μπορούν να μετακινηθούν.
Σε ότι αφορά τις ζημιές μας είπε ότι είναι ανυπολόγιστες, Δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί καμία καλλιέργεια. Τα πάντα είναι κάτω από το νερό και κατεστραμμένα. Τεράστιες ζημιές όμως, πρόσθεσε, θα έχει και το ζωικό κεφάλαιο. Πνίγηκαν πολλές εκατοντάδες ζώα και τον ακριβή αριθμό θα τον μάθουμε μόνο όταν αποτραβηχτούν τα νερά. Είναι η απόλυτη καταστροφή, κατέληξε, για τον πρωτογενή τομέα του νομού μας.
Π.Κ.