Οι αγρότες βγάζουν τρακτέρ στις πλατείες στις 3 Δεκεμβρίου και έπεται συνέχεια Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Οι αγρότες βγάζουν τρακτέρ στις πλατείες στις 3 Δεκεμβρίου και έπεται συνέχεια](/media/k2/items/cache/442a61774d59b5fd9235c977886ac6a7_L.jpg)
Έτοιμοι για νέες κινητοποιήσεις διεκδικώντας λύσεις στα προβλήματά τους, τα οποία μετά και το πλήγμα του "Daniel" έχουν οξυνθεί περαιτέρω απειλώντας τη βιωσιμότητά τους είναι οι αγρότες της Καρδίτσας όπως ανέδειξε και η σύσκεψη που συγκάλεσε σήμερα (27/11) στον Παλαμά η ΕΟΑΣΚ, στην οποία εκπροσωπήθηκαν 23 αγροτικοί σύλλογοι Κοινοτήτων της περιοχής.
Ο νέος κύκλος των κινητοποιήσεων ξεκινά την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου όπου από τη σύσκεψη αποφασίστηκε να βγουν τα αγροτικά μηχανήματα τις πλατείες των χωριών δηλώνοντας την ετοιμότητα του αγροτικού κόσμου για κλιμάκωση με μετακίνηση των αγροτών με τα τρακτέρ τους σε επίκαιρα σημεία του οδικού δικτύου.
Το διεκδικητικό πλαίσιο των κινητοποιήσεων περιλαμβάνει όλα τα ζητήματα που αφορούν την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκάλεσαν οι καταστροφικές πλημμύρες (λύση στα προβλήματα στέγης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, καταβολή αποζημιώσεων στο 100%, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, για τις ζημιές σε φυτική παραγωγή, σε αγροτικό κεφάλαιο καταστήματα, μηχανήματα, αποθήκες και αποθηκευμένη παραγωγή το σύνολο των πληγέντων -κατά κύριο επάγγελμα και μη- αγροτών, την άμεση χορήγηση του έκτακτου βοηθήματος σε κάθε οικογένεια και αγροτική επιχείρηση, μηνιαίο επίδομα τουλάχιστον 1.500 ευρώ με προσαύξηση 300 ευρώ για κάθε παιδί, μέχρις ότου αποκατασταθούν οι ζημιές σε όλους τους πληγέντες, η χορήγηση των συνδεδεμένων ενισχύσεων με μόνο κριτήριο τη δήλωση ΟΣΔΕ πάγωμα των χρεών σε κράτος - τράπεζες –εκκαθαριστές χωρίς προσαυξήσεις, η κατασκευή των αναχωμάτων κ.α.
Άμεσα ξεκινά περιοδεία κλιμακίων της ΕΟΑΣΚ σε όλες τις Κοινότητες προκειμένου να υπάρξει η μέγιστη δυνατή συσπείρωση και κινητοποίηση του αγροτικού κόσμου
Κωστής Κριτσιάνης