Ανακοίνωση της Ε.Ο.Α.Σ.Κ. για τις δηλώσεις του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Ανακοίνωση της Ε.Ο.Α.Σ.Κ. για τις δηλώσεις του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης](/media/k2/items/cache/eec7438d2742246500f5e02c7197c0e2_L.jpg?t=20231013_170523)
Η ΕΟΑΣΚ με τους Α.Σ. του νομού από την πρώτη στιγμή της νέας μεγάλης καταστροφής που υπεστήκαμε από τις πλημμύρες, μπήκε μπροστά για την προστασία της ζωής και την αλληλεγγύη προς τους πληγέντες, ενώ με το στέκι του Α.Σ. Παλαμά, οργανώθηκε ο εφοδιασμός των πλημμυροπαθών με είδη πρώτης ανάγκης που πρόσφεραν φορείς, σωματεία και κόσμος.
Αναδείξαμε τις εγκληματικές ευθύνες όλων των φορέων του κράτους (κυβέρνηση, περιφέρεια, δήμοι), που άφησαν απροστάτευτους, χωρίς έργα υποδομής και αντιπλημμυρικής θωράκισης τους κατοίκους του Νομού Καρδίτσας, της Θεσσαλίας και άλλων περιοχών της χώρας.
Οργανώσαμε μαζί με άλλους φορείς και σωματεία το μεγάλο συλλαλητήριο οργής και διεκδίκησης, τόσο για τις άμεσες ανάγκες των πληγέντων, όσο της αποκατάστασης όλων των ζημιών στο 100%, καθώς και την ολοκληρωμένη μελέτη – κατασκευή αντιπλημμυρικής προστασίας και έργα υποδομών.
Πέρασε όμως, πάνω από ένας μήνας και αρκετοί πλημμυροπαθείς : δεν έχουμε πάρει ακόμα έστω τα 6.600 ευρώ που υποσχέθηκε η κυβέρνηση, γυροφέρνουμε από συγγενείς σε φίλους χωρίς να γνωρίζουμε τι θα γίνει με την στέγασή μας, έχουμε ζητήματα υγιεινής – διατροφής, το Κέντρο Υγείας Παλαμά ουσιαστικά εξακολουθεί να μην λειτουργεί, ενώ μια σειρά από ζητήματα που αφορούν την επιβίωση μας έχουν εναποτεθεί στην ατομική ευθύνη.
Μέσα σε αυτή την κατάσταση, παραμονή του β’ γύρου των δημοτικών – περιφερειακών εκλογών και με σαφή προεκλογική σκοπιμότητα και στήριξη, η κυβέρνηση, μέσω του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης εξήγγειλε, κάποια μέτρα για τις ζημιές που υπεστήκαμε στην γεωργοκτηνοτροφική παραγωγή και όχι μόνο, τα οποία όμως είναι πολύ κάτω από όσα απαιτούνται για να καταφέρουμε να κρατηθούμε στην παραγωγή και στα χωριά μας.
Οι προκαταβολές, που όπως ειπώθηκε θα δοθούνε μετά από έναν μήνα, θα είχαν αξία αν συνοδεύονταν από τη δέσμευση ότι η αποζημίωση θα είναι στο 100% της ζημιάς, που σημαίνει τουλάχιστο 250 ευρώ/στρέμμα για το βαμβάκι και το καλαμπόκι και αντίστοιχα, δηλαδή με βάση το πραγματικό κόστος, και στα υπόλοιπα προϊόντα και ζώα, με ορίζοντα εξόφλησης το τέλος του έτους.
Όμως ο κανονισμός του ΕΛΓΑ που ισχύει προβλέπει ανώτερο 180,2 ευρώ/στρέμμα για το βαμβάκι για χωράφι με 100% ζημιά (με την ασφαλιστική αξία στο 100%, όπως στον ΙΑΝΟ) και αυτό μόνο στην περίπτωση που η μέση παραγωγικότητα του χωραφιού είναι μεγαλύτερη των 450 κιλών/στρέμμα, όταν σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του ΕΛΓΑ η μέση παραγωγικότητα στο Νομό Καρδίτσας είναι 340 κιλά/στρέμμα και η τιμή στα 0.53 ευρώ.
Είναι χαρακτηριστικό δε ότι σε περίπτωση ζημιάς 80% σε βαμβακοκαλλιέργεια ακόμα και με εκτιμώμενη απόδοση πολύ άνω της μέσης πχ 400κιλά/στρέμμα, ο αγρότης θα πάρει αποζημίωση με βάση τον τύπο που ενσωματώνει τους κόφτες του ΕΛΓΑ: 0,53*(80%-15%)*0,88*400=121,26 ευρώ/στρ.
Δηλαδή είναι σίγουρο ότι οι παραγωγοί με ζημιά 80% - 100% όχι μόνο δεν θα αποζημιωθούν με βάση τη ζημιά που έπαθαν και το κόστος παραγωγής αλλά θα κληθούν να επιστρέψουν και χρήματα από την προκαταβολή των 140 ευρώ.
Όσο για τους κτηνοτρόφους, οι δηλώσεις του Υπουργού είναι: “πληρώστε πρώτα για να αγοράσετε τα ζώα, κλπ και μετά τα βρίσκουμε”. Επιπρόσθετα δεν διευκρινίζεται αν η αγορά ζωικού κεφαλαίου αφορά σε παραγωγικά ζώα ή αρνιά, ούτε αν και πόσο θα αποζημιωθούν για τη φετινή παραγωγή ή πως θα επιβιώσουν οι πληγέντες παραγωγοί το άμεσο διάστημα χωρίς εισόδημα.
Καμιά συγκεκριμένη αναφορά δεν έγινε για την αντικατάσταση του μελισσοκομικού κεφαλαίου και την αποζημίωση των μελισσοκόμων, που, όπως και στους κτηνοτρόφους, τα προβλεπόμενα ποσά από τον κανονισμό του ΕΛΓΑ είναι ψίχουλα.
Επίσης οι αποζημιώσεις για το έγγειο κεφάλαιο και τον εξοπλισμό που θα περάσουν μέσω κρατικής αρωγής σε πόσο χρονικό διάστημα θα δοθούν στους δικαιούχους; (Από τον ΙΑΝΟ ακόμα περιμένουν οι αγρότες). Θα είναι στο 100% της ζημιάς που έχουν υποστεί οι δικαιούχοι και πώς αυτό θα εκτιμηθεί; Σε αυτά τα ερωτήματα «σιγή ιχθύος».
Συνεπώς, όπως λέει και ο λαός, εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το «βόδι».
Η ΕΟΑΣΚ μαζί με τους Α.Σ. διεκδικεί ως ελάχιστο ποσό που πρέπει να καταβληθεί στους αγρότες π.χ. για το βαμβάκι ή το καλαμπόκι να είναι στα 250 ευρώ/στρ., συν το ενοίκιο. Αντίστοιχα και στις υπόλοιπες καλλιέργειες η αποζημίωση να υπολογιστεί με βάση το κόστος παραγωγής, την αναμενόμενη παραγωγή ανά παραγωγό, χωρίς τους κόφτες του ΕΛΓΑ.
Επίσης διεκδικούμε:
- Να υπάρχει χρονοδιάγραμμα εξόφλησης ολόκληρης της αποζημίωσης στο 100% της ζημιάς ως το τέλος του έτους, καθώς και εξατομίκευση των ζημιών από τον ΕΛΓΑ ώστε να μην υπάρχουν αδικίες που βιώσαμε στον "Ιανό".
- Άμεση αποζημίωση στους κτηνοτρόφους στο 100% της ζημιάς και εισόδημα επιβίωσης ως ότου γίνουν παραγωγικά τα ζώα, αντίστοιχα και για τους μελισσοκόμους.
Χρειάζεται επίσης άμεσα να ξεκινήσει η αντιπλημμυρική θωράκιση της Θεσσαλίας και να αποκατασταθούν οι ζημιές στα αναχώματα, κλπ που έχουν γίνει από τις πλημμύρες.
Τα αιτήματα και το μήνυμα του μεγάλου συλλαλητηρίου στον Παλαμά ήταν ξεκάθαρο.
Η ΕΟΑΣΚ μαζί με τους Α.Σ. το επόμενο διάστημα θα πάρει νέες πρωτοβουλίες, για να αναδειχθούν και να διεκδικηθούν τα δίκαια αιτήματα των αγροτών και όλων των πλημμυροπαθών, σε συντονισμό με τις άλλες Ομοσπονδίες της Θεσσαλίας, των σωματείων – φορέων της περιοχής και στα πλαίσια της ΠΕΜ.
Καλούμε τους αγροτοκτηνοτρόφους, τους πλημμυροπαθείς, όλους τους κατοίκους της περιοχής να είναι σε ετοιμότητα, να συμμετέχουν στις συσκέψεις και τις άλλες παρεμβάσεις που θα πραγματοποιηθούν, να δείξουμε με την ενότητα και την αγωνιστικότητά μας ότι θα επιβάλουμε λύσεις στα δίκαια αιτήματα που έχουμε.
Παλεύουμε για να μείνουμε στον τόπο μας.
Το Δ.Σ. της ΕΟΑΣΚ