Αστ. Βασιλάκος: «Απορίας άξιον…το έκτακτο Σ.Τ.Ο Πυροπροστασίας στο Μουζάκι» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Αστ. Βασιλάκος: «Απορίας άξιον…το έκτακτο Σ.Τ.Ο Πυροπροστασίας στο Μουζάκι»](/media/k2/items/cache/4e70aa6d48218a5d9d2ecbdb21f8b0f7_L.jpg?t=20230728_133514)
Αγαπητοί Πολίτες
Αμείλικτα ερωτηματικά και ανησυχία προκάλεσε στις 23/7/2023 ημέρα Κυριακή η ξαφνική παρέμβαση-έκκληση του Δημάρχου Μουζακίου για ετοιμότητα (!) επαγρύπνηση(!)μεγάλη προσοχή(!) και λήψη όλων των ενδεικνυόμενων μέτρων πρόληψης(!) στις όποιες δραστηριότητες των κατοίκων στην ύπαιθρο, στις κατοικίες, επιχειρήσεις, αγροτικές και κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις.
Είναι αντιφατικό, άκρως υποκριτικό και προσβλητικό για την κοινή λογική, ο Δήμαρχος Μουζακίου να συγκαλεί εκτάκτως το Συντονιστικό Τοπικό Όργανο και να προβαίνει σε δηλώσεις καθ’ ην στιγμή όφειλε να τις απευθύνει πρώτα στο Δήμο του, γιατί γνωρίζει πολύ καλά τον ακραίο κίνδυνο (!) από τα ιδιωτικά οικόπεδα τα οποία είναι και παραμένουν βραδυφλεγείς βόμβες (!) ανά την κωμόπολη του Μουζακίου, είτε ακαθάριστα (!)είτε με τα χόρτα κομμένα και εγκαταλειμμένα εκεί!
Είναι περίεργο και επικίνδυνο στις 23/7/2023 εν μέσω καύσωνα(!) να μην έχει εφαρμοστεί (!) και να μην τηρείται(!) από το Δήμο Μουζακίου, η σχετική και προβλεπόμενη 20/2023 πυροσβεστική διάταξη(!) Περί Καθορισμού Προληπτικών μέτρων Πυροπροστασίας οικοπεδικών κ.ά. εκτάσεων, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Αντιδημάρχων Πολιτικής Προστασίας και Καθημερινότητας!
Είναι ντροπή και ξεπεσμός της αιρετής αυτοδιοίκησης, το πραγματικό γεγονός του καθαρισμού των χόρτων στους κοινόχρηστους χώρους και η αυτονόητη και οφειλόμενη διαχείριση και προτεραιοποίησή τους, «Ανά τας οδούς και τας Ρύμας της κωμοπόλεως Μουζακίου, να έχει εκχωρηθεί (!) σε εξωθεσμικά παράκεντρα(!) προφανώς και εν όψει εκλογών! για πολιτική εκμετάλλευση!».
Απογοητεύτηκαν οι Πολίτες από τα λόγια (!) τη βραδύτητα (!) την ολιγωρία (!) την απραξία(!) και το δήθεν ενδιαφέρον των αρχόντων (!) οι οποίοι αντί να προσπαθήσουν να αντιμετωπίσουν «Το Χάλι μας(!)» και την Κλιματική Αλλαγή, «παίζουν(!)» ανεύθυνα με αποτυχημένες και ξεπερασμένες κινήσεις εντυπωσιασμού (!) Φωτογραφίας(!) και lifestyle!
Φτάνει πιά, Αρκετά με τα επικίνδυνα και επιζήμια παιγνίδια(!) Πυροπροστασίας τα οποία δεν υπηρετούν το κοινωνικό όφελος, αλλά είναι σε βάρος της περιουσίας και της ψυχικής και σωματικής υγείας των Μουζακιωτών! «Καιρός να Αναμετρηθούμε με τις Ευθύνες μας και τις Συνέπειές των…»
Μουζάκι 28-7-2023
Αστέριος Βασιλάκος
Πρόεδρος Συμβουλίου Δημοτικής Κοινότητας Μουζακίου