Αντώνιος Αυγέρης: "Δύο μέτρα και δύο σταθμά από το Δήμο Καρδίτσας για τον καθαρισμό των οικοπέδων"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Αντώνιος Αυγέρης: "Δύο μέτρα και δύο σταθμά από το Δήμο Καρδίτσας για τον καθαρισμό των οικοπέδων"](/media/k2/items/cache/acdb9b5e219b75edb3c58d01b8e290b1_L.jpg)
Ενώ το καλοκαίρι που διανύουμε είναι από τα πιο θερμά των τελευταίων ετών (σύμφωνα με τους μετεωρολόγους), ενώ βρισκόμαστε καταμεσής της αντιπυρικής περιόδου, ενώ οι φωτιές και οι πυρκαγιές διαδέχονται η μια την άλλη σε όλη την επικράτεια της χώρας, ενώ η καμπάνια για καθαρισμό ιδιωτικών και δημόσιων χώρων έχει ξεκινήσει πριν το Πάσχα, ο δήμος Καρδίτσας συνεχίζει να κρατάει ΔΥΟ μέτρα και ΔΥΟ σταθμά όσον αφορά την καθαριότητα τον υπό ευθύνη του χώρων και δρόμων.
Συγκεκριμένα, ενώ ο δήμος Καρδίτσας έχει επιδιωχθεί σε ένα ανελέητο κυνήγι προειδοποιητικών επιστολών για επιβολή προστίμων αλλά εν τέλει και πρόστιμα προς ιδιώτες, για τους δικούς του χώρους σφυρίζει αδιάφορα. Μάλιστα, αυτήν την φορά γίνεται καταγγελία από δημότη για ακαθάριστο δημόσιο δρόμο(!) και όχι για οικόπεδο, επί της οδού Ερισσού (κάθετη σε Αγγειών και πάροδο Παναγίας Πελεκητής (φώτο 1).
Παραταύτα αντί ο δήμος Καρδίτσας να αναλάβει τις ευθύνες του και να προβεί στον καθαρισμό του συγκεκριμένου δρόμου προτιμά να προβαίνει σε επανειλημμένες προειδοποιητικές επιστολές προς τη δημότισσα Κα. Σιαφάκα Ελένη απειλώντας με πρόστιμο σε περίπτωση που δεν προβεί σε καθαρισμό του ιδιωτικού της οικοπέδου, του οποίου ωστόσο η είσοδος βρίσκεται επί του ακαθάριστου δημόσιου δρόμου (φώτο 2 & 3).
Το ζήτημα της όλης υπόθεσης είναι για να μπει η Κα. Σιαφάκα στο οικόπεδό της, εν προκειμένου να προβεί σε εργασίες καθαρισμού, θα πρέπει πρώτα ο δήμος να καθαρίσει τον δημόσιο δρόμο, πράγμα που δεν έχει γίνει παρά τις πολλαπλές, επαναλαμβανόμενες και επίμονες προσπάθειες. Αποτέλεσμα τούτου είναι ότι η κατάσταση του δημόσιου αυτού δρόμου να είναι σε τραγική κατάσταση τόσο από χόρτα που έχουν φυτρώσει όσο και από ξερά κλαδιά που εναποθέτουν οι κάτοικοι της περιοχής μετά από τις κηπουρικές τους εργασίες. Ωστόσο, εδώ ελλοχεύει ξεκάθαρα ο κίνδυνος της ανάπτυξης οποιασδήποτε εστίας φωτιάς με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μάλιστα η Κα. Σιαφάκα έχει προβεί και σε αίτηση ασφαλτόστρωσης του συγκεκριμένου δρόμου (από 18/3/21 !!!) εν προκειμένου να αποφευχθούν τα προαναφερθέντα, όμως ακόμα και αυτήν η προσπάθεια προφανώς και κατέληξε σε κάποιον κάλαθο απορριμμάτων του δήμου Καρδίτσας (φώτο 4).
Η κατακλείδα λοιπόν όλων όσων προαναφέρθηκαν είναι ότι η συγκεκριμένα δημότισσα, προκειμένου να γλιτώσει το επικείμενο πρόστιμο προέβη, με αποκλειστικά δική της οικονομική επιβάρυνση, αφενός στον καθαρισμό του οικοπέδου της (όπως έμελλε) αφετέρου δε σε τμήμα του δημόσιου δρόμου εν προκειμένου να έχει πρόσβαση για να καθαρίσει το οικόπεδό της (φώτο 5 & 6).
Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι η Κα Σιαφάκα έχει ήδη προβεί στη δημοσίευση του προβλήματος ,άλλες τρεις φορές στο παρελθόν, σε τοπικό μέσο μαζικής ενημέρωσης, ωστόσο όπως φαίνεται και παρακάτω το πρόβλημα όχι απλώς δεν λύθηκε αλλά παραμένει και διογκώνεται χωρίς να «ιδρώνει το αυτί» κανενός αρμοδίου στο δήμο Καρδίτσας (φώτο 7).
ΑΥΓΕΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ