Αστέριος Βασιλάκος: "Ο Απολογισμός.....της Καταστροφής του Μουζακίου" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Αστέριος Βασιλάκος: "Ο Απολογισμός.....της Καταστροφής του Μουζακίου"](/media/k2/items/cache/7e01a50ba0b9c5c82315ea4c443957b8_L.jpg)
Συμπολίτισσες και Συμπολίτες
Με το βλέμμα στα όσα έγιναν από τα ακραία καιρικά φαινόμενα! Και σε κείνα που δεν πραγματοποιήθηκαν με την αποκατάσταση βλαβών Ιανού! παρά τον πακτωλό των εκατομμυρίων ευρών! τις παχυλές χρηματοδοτήσεις! τις απευθείας αναθέσεις! και την κατάστασης έκτακτης ανάγκης! διαπιστώθηκε ότι, η Δημοτική Αρχή αγνοεί τις ανάγκες του σήμερα και δεν ανταποκρίνεται στις προκλήσεις του αύριο.
Εμείς όμως έχουμε υποχρέωση να αντικρύσουμε κατάματα την αληθινή! εικόνα της πόλης μας όπως πραγματικά είναι γκρεμισμένη, λασπωμένη και υποβαθμισμένη, με αξιοθέατα τρόμου! τα επικίνδυνα, κατακρημνισμένα και αφύλαχτα μέσα στο Ποτάμι Γυμναστήρια! το αδικοχαμένο κτήριο του Κέντρου Υγείας! τα βουλωμένα φρεάτια! και το μπουκωμένο ρέμα Παλαιοχωρίτης.
Και σα να μην έφταναν αυτά τη θλιβερή σκυτάλη παίρνει η ρύπανση, η μόλυνση, η σκοτεινή Καισαριανή! τα πνιγμένα σπίτια! οι διαλυμένες σταβλικές εγκαταστάσεις! στην Κουμαριά, στα Ρόγκια και στο Συνοικισμό Σεισμοπλήκτων και οι πλημμυρισμένες πλατείες στις Εργατικές Κατοικίες, στη Δημοτική Αγορά κ.ά.
Τέσσερα χρόνια βιώνουμε Ποτάμι λαθών! και Παραλείψεων! με έναν εφιάλτη προκλητικής άγνοιας, ανευθυνότητας, αδράνειας, απραξίας, έλλειψης σχεδίου αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών και αδιαφορίας με κατακρημνισμένους! δρόμους, πεσμένα! τοιχία αντιστήριξης και τα κατεστραμμένα στηθαία ασφαλείας! με τις πανάκριβες πλαστικές! επενδύσεις συρματοκιβωτίων! μέσα στην κοίτη.
Είναι ψυχικά εκνευριστική η τετραετούς θητείας καθημερινή εικόνα κατασκευής δήθεν αντιπλημμυρικών έργων! αποκατάστασης βλαβών με αθρόες και άσκοπες μετακινήσεις χωμάτων και αναχωμάτων, με δανειοθαλάμους, με εργοτάξια, με λατομεία, διαχωριστές, περίεργες αμμοληψίες εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών, και γενικότερα με απώλεια αίσθησης πραγματικότητας, επικινδυνότητας και ζημίας.
Μελέτη περίπτωσης των συνεπειών! που έχει η επέμβαση σε κοίτη Ποταμού αποτελεί το Μουζάκι, γιατί προφανώς τα έργα! που έγιναν μετά τον Ιανό ήταν χωρίς κανένα νόημα καθ ότι όπως προκύπτει, είναι κομμάτι του κύκλου των αέναων! παρεμβάσεων που καταστρέφονται και μετά ξανακατασκευάζονται κ.ο.κ.
Αδιαφορούν γι αυτά οι τοπικές, περιφερειακές και κρατικές αρχές, δεν λογοδοτούν! και δεν παίρνουν καμία ευθύνη για τα αυτονόητα που παραλείπονται στον τόπο μας την τελευταία τετραετία, όπου δοκιμάζεται η αντοχή και η υπομονή μας με το τεράστιο και σχεδόν μη αναστρέψιμο περιβαλλοντικό, υγειονομικό, οικονομικό, ψυχικό και ηθικό αποτύπωμα της μεγάλης και επαναλαμβανόμενης συμφοράς.
«Προφανώς δεν έγιναν Όλα στην ώρα τους…. στο Μουζάκι».-
Μουζάκι 29/12/2023
Αστέριος Βασιλάκος
Πρόεδρος Κοινότητας Μουζακίου, Γραμματέας Περιβαλλοντικής Παρέμβασης