Δημήτρης Παπακώστας: "Ποια Θεσσαλία και Ν. Καρδίτσας παραδίδει η απερχόμενη περιφερειακή αρχή που καταψηφίστηκε στις 15-10-23" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημήτρης Παπακώστας: "Ποια Θεσσαλία και Ν. Καρδίτσας παραδίδει η απερχόμενη περιφερειακή αρχή που καταψηφίστηκε στις 15-10-23"](/media/k2/items/cache/9b99f60109a4ad54824fc2c23fc39eb2_L.jpg)
Σε 24 ημέρες η επί 13 χρόνια εξουσίας περιφερειακή αρχή …αποχαιρετά τους Θεσσαλούς , θα παραδώσει και τυπικά την εξουσία την 31-12-23 ,που άσκησε με πρωτοφανή αλαζονική αντίληψη , με αγνόηση φορέων και βουλευτών , των πολιτών.
• Η νέα περιφ Αρχή και το νέο ΠΣ Θεσσαλίας πρέπει να καταγράψει με προσοχή τί ακριβώς θα παραλάβει και σε Ποιά πρώτα βήματα θεραπείας οφείλει να προβεί με κατεπείγουσες διαδικασίες .
@ Παρά την επί τρεις συναπτές θητείες «επικοινωνιακή» θριαμβολογία για μεγάλα και καινοτόμα έργα σε ολόκληρη την Θεσσαλία, η παράδοση είναι αποκαρδιωτική:
1. Ανισότητες μεταξύ νομών και περιοχών.
Εγκατάλειψη ορεινών περιοχών , ιδίως του σε μεγάλη υστέρηση ν Καρδίτσας ( Ορεινή Αργιθέα - ενότητα Ιτάμου κα). Σχεδόν ανύπαρκτη Συγκοινωνία προς ορεινά …!
2. Προβληματική η συγκοινωνία στον πιο κεντρικό άξονα : Λάρισα - Καρδίτσα:
Α. Συκεώνα : άθλια βατότητα ακόμη .
Β. Δέλτα - Πόλη Καρδίτσας : λίαν αργή η πρόοδος εργασιών.
Γ. Ιτέα - Παλαμά ( Αστρίτσα ), η κατάσταση τριτοκοσμική , παρότι πέρασαν 3 μήνες από πλημμύρες Σεπτεμβρίου .
3. Το περιβόητο …Διοικητήριο ΠΕ Καρδίτσας, ημιτελές - κουφάρι επί χρόνια …
4. Ο άξονας Μουζάκι - Ανθοχώρι - λίμνη Πλαστήρα παρατημένος , χωρίς ελπιδοφόρα προοπτική ολοκλήρωσης. Σε απομόνωση η περιοχή Μουζακίου - τουριστική υποβάθμιση- οικονομική παρακμή .
5. Το Υδροηλεκτρικό Μεσοχώρας μη λειτουργικό , καμμία πίεση των απερχόμενων προς κυβέρνηση , προφανώς για να … μην χάσουν το «χρίσμα»…
Το ίδιο για παρατημένο Φράγμα Συκιάς Αργιθέας και Έργα Αχελώου.
6. Η παλιά γέφυρα Βατσουνιάς ( Αργύρη) τριτοκοσμική , δόθηκε σε εταιρίες ΑΠΕ χωρίς εγγυήσεις στατικότητας και επαναφοράς των πραγμάτων . Με συνέπεια να βουλώσει εξαιτίας προφανώς και των πρόχειρων υποστυλωμάτων και να καταρρεύσει …
Η νέα σύγχρονη Γέφυρα --που έχει ανάγκη η ορεινή περιοχή —«μεταφέρεται» στην νέα περιφ Αρχή.
Προτού θρηνήσουμε νέα θύματα .
Οι μεγάλες Εταιρίες Αιολικών Τυμπάνου πρέπει να κληθούν να συνδράμουν ως αντιστάθμισμα λογικό .
Ώρα να λογοδοτήσουν στην κοινή γνώμη οι αρμόδιοι της Αντιπεριφ.Καρδίτσας - ΔΤΕ .
^ Επίσης στην προβληματική και διαρκώς…καθιζόπληκτη στροφή Ογκλάβιας Τυμπάνου.
7. Η βατότητα στον άξονα : Καρδίτσα - Δυτ Αργιθέα - Συκιά ( Κοράκου )- Αρτα : λίαν προβληματική , ιδίως στο τμήμα από Σκάλες Τροιζόλου - Ρέμα Πετρωτού - Συκιά / εναλλακτική διαδρομή 5 Αδέλφια .
^ Ελάχιστη σήμανση - πλέγματα - στηθαία διαλυμένα ( νομικές οι ευθύνες αρμοδίων).
Όπως και από Κοράκου έως Βραγκιανά και Αργύρι ( 3ο και 4ο χλμ ιδίως ( στένωση - καθίζηση κλπ).
8. Οι κεντρικοί σχολικοί δρόμοι διαπεριφερειακής σύνδεσης παραδίνονται …χωματόδρομοι ! ( Ρόγκια Βραγκιανών και Αργυρι - όρια Αιτωλίας ).
9. Η επαρχιακή οδός 9 , χωρίς άσφαλτο από Β Μάραθο έως Αετοχώρι και τμήμα άνωθεν λίμνης Στεφανιάδας ( πρέπει να λογοδοτήσει ο απερχόμενος τοπικός Αντιπ)ρχης για εγκατάλειψη του τμήματος αυτού ).
10. Το οδικό τμήμα από Γκρόπες έως όρια ν Τρικάλων ( σύνδεση με Κατούσι Ανθηρού)- μόλις 3 χλμ ακόμη χωρίς άσφαλτο … οφείλει να λογοδοτήσει στους πολίτες ο Αντιπ)ρχης Τρικάλων για τα αίτια καθυστέρησης , όπως και ο ανάδοχος του έργου .
@ Οι απερχόμενοι ηγέτες μας χρωστούν και επίσκεψη στα ορεινά χωριά κοιλάδας Αχελώου , που εκκρεμεί για …13 χρόνια !!!
@ Οι νέοι Ηγέτες που παραλαμβάνουν ας ξεκινήσουν από την σε μόνιμη εγκατάλειψη ορεινή Αργιθέα / ΔΕ Αχελώου και Ανατολικής, όπως έπραξε προ βδομάδων ο (προς διορισμό) νέος Τοπικός Αντιπεριφερειάρχης Κ Τέλιος , προς τιμή του και σε ένδειξη ευαισθησίας του .
^ Ευθύνες βέβαια έχουν και οι κυβερνητικοί παράγοντες / Υπουργοί , όπως και οι Κοινοβουλευτικοί που για χρόνια …χάιδευαν τους ιθύνοντες της Θεσσαλίας …!
••• Παρακολουθούμε - Παρεμβαίνουμε !
@ Ελπίζουμε όλοι να έχουν λάβει το αυστηρό πολλαπλό μήνυμα της Αλλαγής του Οκτωβρίου …
Δημήτρης Παπακώστας
Στέλεχος παράταξης « Ενωμένοι Θεσσαλοί»
Αιρετός ΤΑ 25 έτη — Νομικός
Θεσσαλικά Βραγκιανά 7-12-2023