Δημ. Παπακώστας: "Οι ορεινοί Θεσσαλοί στις κάλπες θα...ρίξουν: οργή!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημ. Παπακώστας: "Οι ορεινοί Θεσσαλοί στις κάλπες θα...ρίξουν: οργή!"](/media/k2/items/cache/5b98693335544144ee9a595efeb10e43_L.jpg)
Ο Αύγουστος είναι ο ...διπλός , «ο παχύς» μήνας :
του γλεντιού,του ξεφαντώματος και μεγάλων γιορτών:
Του Σωτηρος 6 Αυγ-Της Παναγίας 15, α λ λ ά και της επιστροφής όλων των αποδήμων πατριωτών στις κοινότητες των προγόνων , των αθώων παιδικών χρόνων , εδώ που έχουν τα πατρικά σπίτια , τις εστίες καταφυγής εν ώρα ανάγκης και φόρτισης ψυχικών τους μπαταριών ...
•Είναι ο μήνας που οι δημότες έρχονται σε επαφή με αιρετούς ΤΑ και πολιτικούς Βουλευτές που περιοδεύουν από χωριό σε συνοικία για να αφουγκραστούν τις αγωνίες και τα άγχη των τοπικών κοινωνιών.
•• Στα Θεσσαλικα Βραγκιανά και στα περισσότερα αργιθεατικα χωριά οι εθελοντές των πολιτιστικών συλλόγων οργανώνουν : πλούσιες εκδηλώσεις , συνελεύσεις , ημερίδες .
Μαζί με ΟΤΑ : Δήμο - Περιφέρεια .
^ Στις 11 Αυγ στην κεντρική πλατεία Αη Δημήτρη Βραγκιανων έγινε έντονος διάλογος για ζωτικά αιτήματα που εκκρεμούν επι πολλά χρόνια
@ Ασφαλτόστρωση σχολικού χωματόδρομου 6 χλμ Ρογκιων που συνδέει Καρδίτσα με Ευρυτανια .
Ενώ οι μελέτες είναι έτοιμες , φως στον ορίζοντα δεν φαίνεται .
• Ο Περιφερειάρχης Κ Αγοραστός αρνείται πεισμόνως -επι 12 χρόνια -να επισκεφθεί επι τόπου για να αντιμετωπίσει τους γονείς , τους μικρούς μαθητές , τους κτηνοτρόφους της ορεινής πατρίδας,να δώσει εξηγήσεις λογικές στους οργισμένους κατοίκους , να εξαγγείλει σαφές χρονοδιάγραμμα και δημοπράτηση ασφάλτου .
^ Να πει δημόσια : φταίει η κυβέρνηση και ο Υπ Υποδομών που δεν εγκρίνει την πίστωση ( 6 εκατ κατά την εκτίμηση Περιφέρειας Θεσσαλίας - περί τα 3 εκατ κατά λογική εκτίμηση δική μας ) ή η Περιφ Αρχή που έχει εγκαταλείψει τις απόμακρες ορεινές περιοχές ( κοιλάδας Αχελωου - Αργιθεα - Σήραγγες Συκιάς / 5 Αδέλφια - Β Μάραθο / Αργυρι - όρια // Καροπλεσι Ρογκακια κλπ κλπ ), κατά ευθεία παράβαση των ευρωσυνθηκών και αρθ 101 Παρ 4 Συντάγματος -ΕΧΤΑ .
^^^ ΤΕΛΟΣ στα ΨΕΜΑΤΑ :
————-/////——————-
•• Μεταφέρουμε στους Κοινοβουλευτικούς Καρδίτσας την οργή των δημοτών , την απόφαση να στείλουν σαφές « μήνυμα» στην κάλπη όποτε στηθεί...!
Καλούμε τον Περιφερειάρχη εντός Αυγούστου να περιοδεύσει στην άκρη της Θεσσαλίας , στο οικολογικό απόθεμα όλης της Περιφέρειας .
Να πει αλήθειες και να αναλάβει ευθύνες του .
Ο Τοπικός Αντιπεριφερειάρχης να δώσει λύσεις επι τόπου ( από Αυγ 2020 έχει να ανεβεί Αχελωο ).
••• Η Κυβέρνηση - ο Υπουργός Υποδομών - ο Υπ Δικαιοσύνης - οι Βουλευτές ΝΔ να εγκρίνουν τα αναγκαία κονδύλια για επείγοντα έργα με επίβλεψη των τεχνικών υπηρεσιών Υποδομών ( όχι της τοπικής ΔΤΕ για ευνόητους λόγους ).
^^ Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αττική - η Θεσσαλονίκη - οι πρωτεύουσες νομών ...
^^^ τα κόμματα και η μείζων αντιπολίτευση ΠΣ να στηρίξουν με επίσκεψη επιτόπια !
*Το ΔΣ Συλλόγου χρωστάει στον κόσμο μας , να δημοσιεύσει το Ψήφισμα της Συνέλευσης και μαζί με Δημ Αρχή να μεταβούν τάχιστα στην Λάρισα και να προσκαλέσουν τον Ηγέτη επι 12 έτη της Θεσσαλίας να επισκεφθεί τα Βραγκιανά - τα Ρογκια, εστω ...και μέσω Στερεάς Ελλάδας .
*Σημειωτέον ότι ο Περιφερειάρχης Στερεάς Φ Σπανός με τον εργατικό αντιπ)ρχη Ευρυτανίας Άρη Τασιό έκανε ασφαλτόστρωση ενός χλμ εντός θεσσαλικού εδάφους (Αργυρι - γέφυρα Αυλακιου / Καταφυλλιου ) και παραδίδεται σύντομα η νέα γέφυρα Τεμπλας - επι Αχελωου : Ευρυτανία- Αιτωλοακαρνανία.
•Φιλοι όλοι ! Αλλά στις κάλπες πλέον οι πολίτες θα είναι αυστηρότατοι !
^ Ο αγώνας διαρκής - συνεχίζεται !
Δημήτρης Παπακωστας
Αιρετός ΤΑ 25 έτη -
Π. Εν. Αργιθεατών Θεσσαλών