Δ. Παπακώστας: Παράσταση στον νέο Υπουργό Υγείας Μιχ. Χρυσοχοΐδη για μόνιμο Γιατρό στο ΠΙ Βραγκιανών και νέο θεσμικό πλαίσιο σε Ορεινά απόμακρα ιατρεία
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δ. Παπακώστας: Παράσταση στον νέο Υπουργό Υγείας Μιχ. Χρυσοχοΐδη για μόνιμο Γιατρό στο ΠΙ Βραγκιανών και νέο θεσμικό πλαίσιο σε Ορεινά απόμακρα ιατρεία](/media/k2/items/cache/7f82f5da334559683cebabe5663f9493_L.jpg)
Η πολιτική συγκυρία ευνοεί τα ορεινά της Καρδίτσας στον τομέα Υγείας, μετά την ανάληψη του Υπουργείου από τον παλιό γνώριμο - Νομάρχη Καρδίτσας 1987/89- Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, ο οποίος άφησε θετικότατο αποτύπωμα στο νομό και ιδιαίτερα στις κοινότητες Αργιθέας.
Τον θυμάμαι στις Λαϊκές Συνελεύσεις στα Βραγκιανά τον Αύγουστο και ώρα 7 πρωί κατέφθανε στην δυσπρόσιτη περιοχή μας -100 χλμ από έδρα Νομαρχίας - για να διαπιστώσει ο ίδιος την ποιότητα εργασίας των χειριστών , να συζητήσει με πολίτες και κοινοτάρχες.
Είναι μοναδική ευκαιρία για Αιρετούς μας να ζητήσουν συνάντηση με τον φίλο Υπουργό μαζί με 4 Βουλευτές ( οι δυο είναι γιατροί ) με Αίτημα μια τολμηρή Μεταρρύθμιση στον τομέα Ιατρικής Φροντίδας στα απόμακρα δυσπρόσιτα ορεινά Ιατρεία , όπου επι μήνες λείπουν γιατροί και τα Ιατρεία έχουν ελλείψεις σε εξοπλισμό και χώρους διαμονής των γιατρών.
Το ισχύον σύστημα διορισμού γιατρών είμαι αναχρονιστικό και αναποτελεσματικό.
Η προσωρινή λύση των … οπλιτών γιατρών αποδείχτηκε αλυσιτελής και άνευ αξίας.
Το Συνταγματικό Δικαίωμα της Υγείας είναι απαράγραπτο και πρωτεύον για όλους.
Η Αυτοδιοίκηση - Δήμοι και Περιφέρειες - πρέπει να αποδεχτούν την ενεργό συμμετοχή τους με παροχή κινήτρων υπέρ γιατρών, με συμβολή Ταμείου τους.
Με μεταβίβαση αρμοδιότητας στην ΤΑ. υποχρεωτικά, για κτιριακές υποδομές ιατρείων - καθαριότητα - φύλαξη - θέρμανση - κλιματισμό -άνετη διαμονή πολιτών Γιατρών σε όλα τα Ιατρεία .
Όπως γίνεται θεσμικά για σχολικά κτίρια και λειτουργία Σχολείων
Μην τα περιμένει η ορεινή ΤΑ όλα από το κεντρικό κράτος, το Υπ Υγείας, τις υπηρεσίες της οδού Αριστοτέλους.
Ως «Πατριωτική Εναλλακτική» ετοιμάζουμε σχετικό Υπόμνημα για τον Υπουργό .
Οι δημότες περιμένουν κινήσεις για το ζωτικό θέμα της πρωτοβάθμιας περίθαλψης και οι Αιρετοί έχουν υποχρέωση να πρωτοστατήσουν …!
Οι προφάσεις και οι δικαιολογίες δεν λύνουν προβλήματα …
Εν αναμονή και αποδοχής πρόσκλησης μας να επισκεφθεί τα ορεινά απόμακρα ιατρεία - τα Βραγκιανά & Αργύρι- ο Διοικητής 5ης ΥΠΕ Θεσσαλίας - Στερεάς , με παρέμβαση και Βουλευτών : επι 4 χρόνια ποτέ δεν είχαμε την τιμή …
Δημήτρης Παπακώστας 28-6-23