Λευτέρης Ντανοβασίλης: «Πόλεμος» χωρίς νικητή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λευτέρης Ντανοβασίλης
- Εκτύπωση
Τον περασμένο Μάρτιο η Λιγκ 1 έστειλε επιστολή-τελεσίγραφο στην Μονακό, ενημερώνοντάς την ότι θα πρέπει να μεταφέρει την έδρα της εταιρείας εντός Γαλλίας μέχρι το καλοκαίρι του 2014, προκειμένου να έχει το ίδιο φορολογικό καθεστώς με τις υπόλοιπες ομάδες των επαγγελματικών κατηγοριών.
Η απειλή; Αποβολή από το πρωτάθλημα. Ο περιβόητος φορολογικός νόμος του 75% ήταν προ των πυλών από την Κυβέρνηση Ολάντ και η ανισορροπία που θα δημιουργούσε, θα ήταν πολύ μεγάλη. Οι Μονεγάσκοι πληρώνουν μηδενικό φόρο για τους ξένους παίκτες τους και περίπου το μισό (σχεδόν 20%) για τους Γάλλους σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες. Σε περίπτωση που ήθελαν να διατηρήσουν την έδρα τους στο Μόντε Κάρλο και να συνεχίσουν να παίζουν στην Λιγκ 1, τους ζητήθηκε καταβολή ποσού 200 εκατ. ευρώ εφάπαξ… Αυτό, για τα δύο χρόνια που θα έχει ισχύ ο νόμος, σύμφωνα με το νομοσχέδιο (αποτελεί κάτι σαν έκτακτη εισφορά).
Η πρώτη αντίδραση της Μονακό ήταν να εκδώσει ανακοίνωση, με την οποία δεν αποδέχονταν το τελεσίγραφο και έκανε γνωστό ότι θα έκανε τα πάντα σε νομικό επίπεδο, προκειμένου να δικαιωθεί. Άλλωστε, πουθενά δεν προβλέπεται κανονισμός, που να σου επιβάλλει το που θα έχεις την έδρα σου, στο Μόντε Κάρλο ή οπουδήποτε στην Γαλλία. Οι ομάδες της Λιγκ 1 βρήκαν τη λύση στην αλλαγή του καταστατικού…
Όλα αυτά, μέχρι οι Μονεγάσκοι να ξεκινήσουν το εντυπωσιακό και πανάκριβο πρότζεκτ τους. Η μία μεγάλη μεταγραφή διαδεχόταν την άλλη και ξαφνικά η Μονακό ήταν μία ομάδα γεμάτη αστέρια και δεύτερο φαβορί για τον τίτλο πίσω από την Παρί. Όλοι κατάλαβαν ότι αυτός ο ανταγωνισμός είναι καλός για το πρωτάθλημα. Περισσότερος ανταγωνισμός, περισσότερη ποιότητα, μεγαλύτερη προβολή, μεγαλύτερα έσοδα.
Οι δύο πλευρές έκατσαν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, καθώς ήταν – σχεδόν - δεδομένο ότι η Γαλλική Κυβέρνηση θα άφηνε το Πριγκιπάτο εκτός του νόμου του 75%. Φυσικά, μην ξεχνάμε ότι όλοι οι σύλλογοι στην Γαλλία δεν ήθελαν την εφαρμογή του νόμου. Δύο φορές απείλησαν με απεργία, κάτι που τελικά δεν έκαναν, ενώ υπήρχε επιτροπή, που διαπραγματεύτηκε απευθείας με την Κυβέρνηση. Χωρίς αποτέλεσμα, όμως.
Στα τέλη του Δεκέμβρη η Εθνοσυνέλευση έκανε γνωστό ότι ο φόρος θα επιβληθεί κανονικά και στην Μονακό «για λόγους ισότητας στο ποδόσφαιρο». Λίγες ώρες, όμως, αργότερα το αναμενόμενο έγινε και το Συνταγματικό Συμβούλιο έκρινε ότι αυτό θα ήταν αντισυνταγματικό, καθώς στη συνέχεια θα έπρεπε να επεκταθεί σε κάθε εταιρεία με έδρα το Πριγκιπάτο. Μετά από παρέμβαση του Υπουργείου Οικονομικών το θέμα έληξε γρήγορα, με την Μονακό να εξαιρείται του νόμου.
Οι διαπραγματεύσεις ήταν ήδη σε εξέλιξη ανάμεσα στον σύλλογο και στην Λιγκ 1 και τελικά η χρυσή τομή βρέθηκε. Οι Μονεγάσκοι συμφώνησαν να πληρώσουν 50 εκατ. ευρώ σε δόσεις στα επόμενα δύο χρόνια και όλα να μείνουν ως έχουν. «Από την αρχή θέλαμε να βρούμε μία έξυπνη λύση, που να ικανοποιούσε και τις δύο πλευρές μέσα σε καλό διαπραγματευτικό κλίμα. Το πρότζεκτ της Μονακό θα βοηθήσει στην άνοδο του επιπέδου της Λιγκ 1 και είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι αυτό έγινε κατανοητό», δήλωσε ο ιδιοκτήτης των Μονεγάσκων, Ντμίτρι Ριμπολόβλεβ. Η αλήθεια είναι ότι συμφωνία μοιάζει δίκαιη. Κάποιοι σύλλογοι, όμως, συνεχίζουν αυτό που πλέον έχει εξελιχθεί σε «πόλεμο» εναντίον της Μονακό.
Μπορντό, Καέν, Λιλ, Λοριάν, Μαρσέιγ, Μονπελιέ και Παρί εξέδωσαν κοινή ανακοίνωση, με την οποία έκαναν γνωστό ότι θα κινηθούν νομικά εναντίον της συμφωνίας, την οποία χαρακτήρισαν «βιαστική και με μη διαφανείς διαδικασίες, που δεν σεβάστηκε βασικούς νόμους και κανονισμούς». Χωρίς να κάνουν, πάντως, γνωστό το τι είδους θα είναι η νομική ενέργεια.
«Η πρώτη μας αντίδραση είναι έκπληξη. Οι συζητήσεις με την Λίγκα έγιναν μέσα στα νομικά πλαίσια και η συμφωνία επικυρώθηκε με ψήφο πλειοψηφίας (16). Μπορούμε μόνο να εκφράσουμε την μεγάλη μας έκπληξη, καθώς η απόφαση αμφισβητείται λίγες μόνο ημέρες μετά την επίτευξή της», αναφέρεται στην ανακοίνωση της Μονακό.
Το μισθολογικό κόστος των Μονεγάσκων είναι αντίστοιχο με εκείνο της Παρί (λίγο μεγαλύτερο). Η Le Monde υπολόγισε ότι οι Παριζιάνοι θα κληθούν να πληρώσουν λίγο πάνω από 20 εκατ. ευρώ τον χρόνο χάρη στον φόρο του 75%, ποσό που θα αυξηθεί με την πληρωμή των μπόνους. Στη συμφωνία με την Λιγκ 1 η Μονακό θα πληρώσει 25 εκατ. ευρώ ανά σεζόν. Το πολύ-πολύ, λοιπόν, να γλιτώσει 5 εκατ. ευρώ σε σχέση με την Παρί για τα επόμενα 2 χρόνια.
Γιατί, λοιπόν, γίνεται η όλη ιστορία, ενώ για παράδειγμα Λιλ, Μπορντό και Μαρσέιγ, που έχουν κάποια ακριβά συμβόλαια θα επιβαρυνθούν με μόνο 3-5 εκατ. ευρώ ανά σεζόν; Το πρώτο είναι ότι η… αντιπάθεια προς το Πριγκιπάτο είναι δεδομένη και οι σύλλογοι στην Γαλλία δε θέλουν να δουν την Μονακό να γλιτώνει ούτε ευρώ. Το δεύτερο είναι ο φόβος για μονιμοποίηση του νόμου. Αυτό, όμως, είναι κάτι που θα απασχολήσει στο μέλλον και σε αυτή την περίπτωση, θα ξεκινήσουν νέες διαπραγματεύσεις. Μέχρι τότε, κανένας δεν βλέπει τα θετικά που προσφέρει η Μονακό στο πρωτάθλημα και αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος.
Λευτέρης Ντανοβασίλης