Α1 ΕΣΚΑΘ: Νίκες και για Γυμναστικό και για Ολυμπιακό! Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Δύο στα δύο σήμερα για τις ομάδες μας στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ καθώς τόσο ο Γυμναστικός Σοφάδων όσο και ο Ολυμπιακός κατάφεραν να κερδίσουν τους αντιπάλους τους.
Ο Γυμναστικός Σοφάδων συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις του την φετινή σεζόν φθάνοντας σε άνετη νίκη στην Ελασσόνα με 49-70.
Η ομάδα των Σοφάδων έπιασε πολύ καλή απόδοση μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να έχουν φιλοδοξίες από το συγκεκριμένο αγώνα. Ο προπονητής του Γυμναστικού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες ενώ εκτός αποστολής ήταν Μέλος και Παπαλόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 25-41, 34-57, 49-70
Στην 5η αγωνιστική χρειάστηκε να φθάσει ο Ολυμπιακός για να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα, σε ένα κρίσιμο αγώνα και για τις δύο ομάδες. Η ομάδα των Μάγων παρέμεινε έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και φαντάζει πλέον μετά και αυτή την εντός έδρας ήττα ως το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.
Στα αγωνιστικά τώρα άγχος διακατείχε και τις δύο ομάδες αφού το 0/4 στους πρώτους αγώνες δεν επέτρεπε άλλα σχέδια πλην της νίκης στο συγκεκριμένο αγώνα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (φθάνοντας ακόμα και στο +9 στο τέταρτο δεκάλεπτο) και τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη με 67-73. Απών από τον αγώνα ήταν ο Μανόπουλος για επαγγελματικούς λόγους ενώ στη διάρκεια του β' δεκαλέπτου αποσύρθηκε ο Χατζηγούλας λόγω τραυματισμού.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 27-31, 49-54, 67-73
Στην πρώτη θέση διατηρήθηκε η ομάδα των Φαρσάλων παραμένοντας αήττητη αφού νίκησε και στην έδρα του Εθνικού, ενώ οι Ίκαροι πήραν το τοπικό ντέρμπι με τους Δαναούς και διατηρήθηκαν ισόβαθμοι με τον Γυμναστικό Σοφάδων στη 2η θέση της βαθμολογίας. Στον αγώνα, τέλος, που έκλεισε χρονικά την 5η αγωνιστική, ο Αμπελώνας κατάφερε να περάσει από την έδρα του Αστέρα μένοντας έτσι μόνος του στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Ίκαροι Τρικάλων - Δαναοί 71-60
Aστέρας Λάρισας - Αμπελώνας 55-65
Ελασσόνα - Γ.Σ. Σοφάδες 49-70
Μάγοι Τρ. - Oλυμπ. Καρδ. 67-73
Eθνικός Λ. - Φάρσαλα 53-63
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Εντός έδρας αγώνες αγωνίζονται οι ομάδες μας την 6η αγωνιστική με το μεν Γυμναστικό να υποδέχεται στο κλειστό των Σοφάδων τον Αστέρα τον δε Ολυμπιακό να αγωνίζεται στο κλειστό της πόλης μας με τα Φάρσαλα.
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Ελασσόνα - Εθνικός Λ.
Γ.Σ. Σοφάδες - Αστέρας Λάρισας
Αμπελώνας - Ίκαροι Τρικάλων
Δαναοί - Μάγοι Τρ.
Ολυμπ. Καρδ. - Φάρσαλα