Α2 μπάσκετ: Δεν μπόρεσε να "σπάσει" το αήττητο της έδρας της Ελευθερούπολης ο ΑΣΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
![Α2 μπάσκετ: Δεν μπόρεσε να "σπάσει" το αήττητο της έδρας της Ελευθερούπολης ο ΑΣΚ](/media/k2/items/cache/6885011e1d0576ce20c4c1feca31f2e4_L.jpg?t=20220409_161236)
Στη δεύτερη συνολικά ήττα του στο πρωτάθλημα υποχρεώθηκε ο ΑΣΚ το απόγευμα του Σαββάτου (9/4) στο κλειστό της Ελευθερούπολης.
Η ομάδα της Καρδίτσας αντιμετώπισε μια αξιόμαχη αντίπαλο που έχει ως στόχο τα play off ανόδου εξαιτίας των εξαιρετικών επιδόσεών της στην έδρα της όπου πλέον μετρά 11 νίκες σε 11 αγώνες!
Με 2-4 προηγήθηκε ο ΑΣΚ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-3 κατάφεραν να προηγηθούν με 4 (11-7) στα μισά του α' δεκαλέπτου. Ο ΑΣΚ ισοφάρισε σε 11-11 όμως το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +5 (20-15).
Στο 2ο δεκάλεπτο η Ελευθερούπολη είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα χωρίς όμως να μπορεί να ανοίξει περαιτέρω τη διαφορά υπερ της. Ο ΑΣΚ κατάφερε να πάρει δυο φορές το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 30-31 και 32-33 με την γηπεδούχο όμως να πηγαίνει με ισχνό προβάδισμα στα αποδυτήρια (34-33).
Ο Τουτζιαράκης με 18 πόντους ξεχώρισε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο για την Ελευθερούπολη ενώ για τον ΑΣΚ Βεργίνης και Χάλαρης πέτυχαν από 10. Στα αξιοσημείωτα επίσης το 2/23 σουτ τριών πόντων που είχαν οι δύο ομάδες από τη γραμμή του τριπόντου με παρόμοια στατιστικά.
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί (10-4) φθάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (44-37) όμως με δύο τρίποντα του Βεργίνη εκμηδενίστηκε σχεδόν άμεσα. Σκληροτράχηλοι οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν και κράτησαν τη διαφορά και πάλι υπέρ τους αφήνοντας του παίκτες του Δ. Λιόγα να κυνηγούν στο σκορ (30' 58-55).
Η Ελευθερούπολη ήταν αυτή που μπήκε δυνατά και στο τελευταίο μέρος του αγώνα φθάνοντας τη διαφορά στο +10 περίπου 4' μετά την έναρξη της περιόδου (67-57). Οι παίκτες του ΑΣΚ έκαναν μια προσπάθεια να μαζέψουν τη διαφορά μειώνοντας σε 70-64 όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά έφθασαν στο +12, δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας. Ένα 7-0 του ΑΣΚ τον έφερε στα 22'' στους 5 πόντους διαφορά και μία εύστοχη βολή για τους γηπεδούχους έδωσε προβάδισμα 6 πόντων 16'' πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας. Ο ΑΣΚ απέτυχε να εκδηλώσει γρήγορη επίθεση και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 78-72 υπέρ της Ελευθερούπολης.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-33, 58-55, 78-72
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 29 (2), Ναούμης, Γοργόνης 6, Στάθης 7 (1), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 8 (2), Σταμπουλής 7 (1), Π. Ερμείδης, Πάτρας 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13 (2).
Α.Σ. Καρδίτσας (Λιόγας): Γράβας 4, Τσιλούλης 6, Καρράς 4, Κακλαμάνος 3 (1), Σπυριδονίδης, Χάλαρης 15 (1), Ντράσκοβιτς 12 (1), Τσούκας 4, Αλεξιάδης 4, Βεργίνης 20 (3), Πεφάνης.
Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:
Ελευθερούπολη - Α.Σ. Καρδίτσας 78-72
Καβάλα - Κόροιβος Αμαλιάδας 72-74
Ψυχικό - Αμύντας (αναβολή)
Χαρίλαος Τρικούπης - Αγρίνιο 86-58
Ναύπλιο - Πανερυθραϊκός 63-106
Τρίτων - Παγκράτι 84-65
Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας 78-46
Ρεπό: Δάφνη Δαφνίου
Δείτε τη βαθμολογία και το πρόγραμμα του πρωταθλήματος εδώ .
Την προτελευταία εμφάνισή του μπροστά στο κοινό του για τη φετινή σεζόν θα έχει την επόμενη αγωνιστική ο ΑΣΚ υποδεχόμενος την Καβάλα.
Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Καρδίτσας - Καβάλα
Κόροιβος Αμαλιάδας - Ψυχικό
Αγρίνιο - Ελευθερούπολη
Πανερυθραϊκός - Χαρίλαος Τρικούπης
Παγκράτι - Ναύπλιο
Φίλιππος Βέροιας - Τρίτων
Δάφνη Δαφνίου - Μαρούσι
Ρεπό: Αμύντας