Α2 μπάσκετ: Πάλεψε μόνο για ένα ημίχρονο ο ΑΣΚ απέναντι στον Διαγόρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
![Α2 μπάσκετ: Πάλεψε μόνο για ένα ημίχρονο ο ΑΣΚ απέναντι στον Διαγόρα](/media/k2/items/cache/e5998df32e97ec1e3ef12c4828e516df_L.jpg?t=20191221_171528)
Δεν τα κατάφερε στο "Στ. Βενέτης" το απόγευμα του Σαββάτου (21/12) ο ΑΣΚ γνωρίζοντας την ήττα από τον πολύ δυνατό φέτος Διαγόρα Δρυοπιδέων με 102-72.
Εξαιρετικά ξεκίνησε τον αγώνα ο ΑΣΚ στο πρώτο δεκάλεπτο όπου με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να πάει με προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 6 πόντους. Η ομάδα της Καρδίτσας ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στις αρχές της β' περιόδου φθάνοντας στο +11 (16-27) και 27-37 στο 17'. Κάπου εκεί ωστόσο υπέστη black out και δέχθηκε ένα σερί 15-0 με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 42-39 με δύο βολές του Ερμείδη.
Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο καταφέρνοντας να φθάσουν τη διαφορά στο +17 πετυχαίνοντας συνολικά σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο συνολικά 64 πόντους! Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο ΑΣΚ προσπάθησε να μαζέψει λίγο τη διαφορά (77-66) ωστόσο η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια και έτσι γνώρισε καθαρή ήττα από τον Διαγόρα με 102-72.
Τα δεκάλεπτα: 10-16, 42-39, 74-58, 102-72
Διαγόρας Δρ. (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 13 (3), Καράμπουλας 21 (3), Πολυτάρχου 11 (3), Πετροδημόπουλος 9, Λιακόπουλος 25 (3), Καρασταμάτης 5 (1), Παπαδολιάς 5 (1), Βλάχος 5 (1), Μαχαίρας 4, Γκιουζέλης 4 (1).
Α.Σ.Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 2, Γράβας 13, Μπιλλής, Παππάς, Κακλαμάνος 15 (5), Σαλάι, Παπαδόπουλος 12, Ερμείδης 16 (4), Καλλές 4, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 10 (2), Νάκης.
Το απόλυτο νικών συνέχισε ο Χαρ. Τρικούπης κερδίζοντας και στη Βεροια τον τοπικό Φίλιππο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μόνος πίσω από τον Διαγόρα ο Απόλλων Πατρών που σήμερα νίκησε το Ψυχικό εντός έδρας.
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
Ολυμπιακός ΚΑΕ - Ανατόλια 74-62
Διαγόρας Δρυοπ. - Α.Σ. Καρδίτσας 102-72
Αγρίνιο - Κόροιβος Α.Σ.Α. 77-78 παρ. (71-71 κ.δ.)
Ελευθερούπολη - Παγκράτι 106-90
Απόλλων Πάτρας - Ψυχικό 81-68
Αμύντας - Δάφνη Δαφνίου 76-85
Ναύπλιο - Τρίτων 73-75
Φίλιππος Βέροιας - Χαρ. Τρικούπης 66-81
Για να δείτε το αγωνιστικό πρόγραμμα και την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Στις 4 Ιανουαρίου συνεχίζεται το πρωτάθλημα με την 13η αγωνιστική και τον ΑΣΚ να υποδέχεται το Αγρίνιο.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Ανατόλια - Διαγόρας Δρυοπ.
Α.Σ. Καρδίτσας - Αγρίνιο
Κόροιβος Α.Σ.Α. - Φίλιππος Βέροιας
Παγκράτι - Ολυμπιακός ΚΑΕ
Ψυχικό - Ελευθερούπολη
Δάφνη Δαφνίου - Απόλλων Πάτρας
Τρίτων - Αμύντας
Χαρ. Τρικούπης - Ναύπλιο