Η Νίκη Βόλου πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν ο β' ημιτελικός του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ με τη Νίκη Βόλου να καταφέρνει στη συνέχεια να πάρει εύκολα (48-68) το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής 3 Ιανουαρίου.
Ο Γ.Σ. Βόλου που ήταν τυπικά γηπεδούχος στο Βολιώτικο ντέρμπι αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα καλάθι. Στο ημίχρονο η διαφορά άνοιξε στο +9 ενώ η Νίκη έβαλε τέλος στις όποιες ορέξεις του Γυμναστικού στο τρίτο δεκάλεπτο εκτοξεύοντας την διαφορά κοντά στους 30 πόντους!
Τα δεκάλεπτα: 12-14, 9-18, 11-26, 16-10
Γ.Σ. Βόλου (Κοσμάτος): Κωστούλας 10(1), Καλογερόπουλος 4, Τσαπραΐλης 6, Σέρρης, Σουλιώτης 1, Χαντζόπουλος, Παυλόπουλος 11, Σαμαράς 7, Κουρουπάκης Παλάσκας 1, Ζαρογιάννης 8.
Νίκη Βόλου (Μπουλιάκης): Τζίνης, Καραγιώργος 16 (4), Καραμανλής 2, Καρπέτης 13 (2), Νάνης 9, Χριστομάνος 1, Μουχάρεμ 2, Μαυροφώτης 8, Τσώλης 6, Τάσσος 11, Κετουλας.
Έτσι την Κυριακή (18:00) στο κλειστό του Βόλου θα γίνει ο τελικός ανάμεσα σε Νίκη Βόλου και Γ.Σ. Φαρσάλων που νωρίτερα κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο του Γ.Σ. Σοφάδες (70-84).