Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Πέρασε στους "8" ο Γ.Σ. Σοφάδες
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Την πρόκρισή του στα προημιτελικά του κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Γ.Σ. Σοφάδες.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες που ολοκλήρωσαν το 20λεπτο με 39-39. Η ομάδα των Σοφάδων σε όλη τη διάρκεια του β' ημιχρόνου είχε τον έλεγχο έχοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα έναντι του αντιπάλου της κι έτσι έφθασε στη νίκη με 67-78 χωρίς να κινδυνέψει στα τελευταία λεπτά.
Με μπροστάρηδες τους Δαουλάρη (29π, 3τρ), Μανόπουλο (22π, 1τρ), αλλά και άξιους συμπαραστάτες τους Ασημακόπουλο, Παπαδημητρίου και Κόγια πήρε την πρόκριση για τους 8 του κυπέλλου και περιμένει το ερχόμενο Σάββατο στο κλειστό της πόλης, τον Ήφαιστο Καρδίτσας σε αγώνα νοκ άουτ για την πρόκριση στο final four.
Αστέρας Λάρισας (A. Παπαθεοδώρου): Σκούμας 5 (1), Παπαζήσης 2, Μπαζάκης 2, Ντικούδης 11, Γεωργάκης 17 (4), Μπίνας 14, Οικονόμου 3 (1), Πασχάλης 13 (3), Μπανιάς, Γ. Οικονόμου, Κακλίδης.
Γ.Σ. Σοφάδων: (Κ. Κομποδιέτας): Παππάς, Ζιάκας, Παπαδημητρίου 6, Μανόπουλος 22 (1), Ασημακόπουλος 7 (1), Τρ. Ζωιτσάκος, Κόγιας 7, Δαουλάρης 29 (3), Τσιαμούρας 3, Δίκαρος 4.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 20-21, 13-19, 15-20