Με εύκολη νίκη επί του Αστέρα άφησε πίσω το κύπελλο ο Γ.Σ. Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Συνέχεια με νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ για τον Γυμναστικό των Σοφάδων καθώς επιβλήθηκε εύκολα του Αστέρα Λάρισας με σκορ 79-55 και πλέον βρίσκεται μόνος δεύτερος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Δημήτρη Αρχοντούλη μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ και βρέθηκαν πίσω στο 1ο δεκάλεπτο με 12-17. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στο +9, 12- 21, αλλά κάπου εκεί οι Σοφαδίτες με πιεστική άμυνα και πρωτεργάτη τον Κόγια με τέσσερα κλεψίματα, γύρισαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 37-36.
Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε παράσταση για ένα ρόλο καθώς ο Γ.Σ.Σ. δέχθηκε μόλις ένα καλάθι τριών πόντων στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ενώ ταυτόχρονα πέτυχε 18. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι αποτέλεσε τυπική διαδικασία με το νεαρό τεχνικό των Σοφάδων να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.
Γκαντιάς, Κόγιας και Κοβάτσεφ βρέθηκαν σε καλή μέρα για τον Γ.Σ.Σ.
Καλή η διαιτησία των Ξέρρα και Καρακώστα.
Επόμενος αγώνας για τους Σοφαδίτες, εκτός έδρας με τους τρίτους στη βαθμολογία Ικάρους.
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 37-36, 55-39, 79-55
Γ.Σ. Σοφάδων (Δ. Αρχοντούλης): Κοβάτσεφ 13(1), Μπιζιώτης 6, Μέλλος, Παπαδημητρίου ,Τσιάπουλας 7(1) , Ψυχογιός 6 (2), Ζωιτσάκος 3(1), Παπαλόπουλος 2, Γκαντιάς 19(2), Κόγιας 14, Αρχοντής, Δίκαρος 9 (1).
Αστέρας Λάρισας (Παπαϊωάννου): Νταλάγιαννης13(2), Αργυρόπουλος 7(1), Τζιαχρής 4, Καραγιάννης, Πάσχος 9(1), Τακιδης 16 , Βλησσαρούλης 2, Πασχάλης 4(1), Νίτσιος, Μπαρούτας