Ο Γυμναστικός Σοφάδων έκανε το 2/2 απέναντι στον Ολυμπιακό Καρδίτσας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Επιστροφή στις νίκες για τον Γυμναστικό των Σοφάδων το περασμένο Σάββατο, επικρατώντας του Ολυμπιακό μέσα στην Καρδίτσα στο τοπικό ντέρμπυ με σκορ 67-72.
Οι παίκτες του Δημήτρη Αρχοντούλη μπήκαν νωθρά στο παρκέ και με μεγάλη αστοχία από τη γραμμή των βολών επέτρεψαν τους αντιπάλους τους να είναι μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με σκορ 36-32.
Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου ο Γ.Σ.Σ. έδεσε την άμυνά του και με κύριο εκφραστή επιθετικά τον Γκαντιά έκανε επιμέρους σκορ 13-22 και πέρασε μπροστά με 49-54. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα των Σοφάδων διατηρούσε μια διαφορά έξι έως δέκα πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα καλάθια του Μανόπουλου προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι.
Ο Γ.Σ.Σ. κρατάει τη νίκη και τους δύο βαθμούς από το παιχνίδι, πράγμα που θα βοηθήσει κυρίως στον ψυχολογικό τομέα και προετοιμάζεται για τον επόμενο εντός έδρας αγώνα στο κλειστό της πόλης κόντρα στους Δαναούς, ομάδα από την οποία είχε γνωρίσει την ήττα στον πρώτο γύρο.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 36-32, 49 – 54, 67-72
Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης – Στ. Μπελάγιας): Τσίγκας 6, Θεολόγης 6, Μανόπουλος 30 (3), Δουτσίνης 8, Αγγέλης 3, Μπανιός 2, Τούμπας 2, Χατζηγούλας 7, Εκίζογλου 3 (1), Αμβροσίου, Παπανδρέας.
Γ.Σ. Σοφάδων (Δ. Αρχοντούλης): Τσιάπουλας 16, Κοβάτσεφ 12 (1), Γκαντιάς 31 (1), Παπαλόπουλος 1, Παπαδημητρίου 2, Ζωιτσάκος 4, Δίκαρος 6 (1), Ναούμ, Κόγιας, Αρχοντής, Μπιζιώτης, Ψυχογιός.