Στο Final 4 ο Γυμναστικός Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Η ομάδα του Γυμναστικού Σοφάδων τελικώς θα μας εκπροσωπήσει στο Final 4 του κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ μετά το τοπικό ντέρμπι με τον Ήφαιστο.
Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο κλειστό των Σοφάδων το απόγευμα του Σαββάτου με την ομάδα του Γυμναστικού να φθάσει σε νίκη χωρίς άγχος με σκορ 76-59.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με μικρό προβάδισμα των γηπεδούχων (37-34). Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο αποδείχθηκε καθοριστικό καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν 25 πόντους, ο Ήφαιστος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει κι έτσι φθάσαμε στο τελικό 76-59 που δίνει δίκαια το εισιτήριο στην ομάδα των Σοφάδων.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 19-15, 25-13, 14-12