Απάντηση σωματείων - μελών της ΕΠΣΚ σε Κρανή και Γιαννακόπουλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Ανακοίνωση - απάντηση εξέδωσαν τα σωματεία της ΕΠΣΚ Καρδίτσας σε όσα καταλογίζουν στην διοίκηση της Ένωσης με άρθρο τους τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΠΣΚ κ.κ. Κρανής και Γιαννακόπουλος.
Αναλυτικά όσα αναφέρονται στην ανακοίνωση των σωματείων - μελών της ΕΠΣΚ:
Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΣΚ
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ-ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΕΠΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Κ. Κρανή και Κ. Γιαννακόπουλε,
Έχουμε την τιμή να αποτελούμε μέλη της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καρδίτσας. Υπό την ιδιότητά μας αυτή και με αφορμή την από 16-9-2014 επιστολή σας που δημοσιεύθηκε στον τύπο βάλλοντας κατά της Διοίκησης της ΕΠΣ Καρδίτσας επαγόμαστε τα κάτωθι:
Κατ’αρχήν, καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας της σημερινής Διοίκησης, οι ενέργειες αυτής υπήρξαν πάντοτε σύννομες και αν μη τι άλλο σύμφωνες με τις προτάσεις και εισηγήσεις των μελών, όπως αυτές εκφράζονταν κατά τις εκάστοτε Γενικές Συνελεύσεις. Με άλλα λόγια το Διοικητικό Συμβούλιο πραγματοποίησε τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να εξασφαλίσει στην Ένωση οικονομική σταθερότητα και να μετακυλήσει με τον τρόπο αυτό το όφελος στα επιμέρους Σωματεία.
Επιπλέον, στην προαναφερόμενη επιστολή σας αναφέρεστε όλως ψευδώς και προφανώς με στόχο να προκαταβάλλετε αρνητικά τον εκάστοτε αναγνώστη, σε δικαστική απόφαση που δήθεν δικαιώνει πρώην υπάλληλο της ΕΠΣ Καρδίτσας, και συγκεκριμένα τον κ. Βασίλειο Πάπαρη, ο οποίος παύθηκε από τα καθήκοντά του κατόπιν αποφάσεως της Γενικής Συνέλευσης όλων των μελών της Ένωσης. Ωστόσο πρέπει εν προκειμένω να υπομνηστεί ότι ουδεμία οριστική δικαστική απόφαση δεν έχει εκδοθεί που να δικαιώνει τους ισχυρισμούς του εν λόγω υπαλλήλου, πολλώ δε μάλλον καμία απόφαση που να αμφισβητεί την ορθότητα ή τη νομιμότητα της ακολουθούμενης από Διοικητικό Συμβούλιο πρακτικής με στόχο της εξοικονόμηση περιττών δαπανών και άστοχων υπηρεσιών. Ειδικότερα, ο κ. Πάπαρης, απομακρύνθηκε από τα καθήκοντά του κατόπιν συλλογικής αποφάσεως της Γενικής Συνέλευσης, αφού λήφθηκαν από αυτή υπόψη τόσο το κόστος απασχόλησης επιπλέον υπαλλήλου στον συγκεκριμένο τομέα σε συνάρτηση με τις υψηλές αποδοχές αυτού, όσο και οι μηδενικές επιχορηγήσεις που ελάμβανε η Ένωση κατά τα πρόσφατα διαχειριστικά έτη. Για τη νομιμότητα και την κανονικότητα της λύσεως της εργασιακής σχέσεως με τον ως άνω υπάλληλο τηρήθηκε βεβαίως ο απαιτούμενος τύπος και καταβλήθηκε σε αυτόν η προβλεπόμενη νόμιμη αποζημίωση. Μάλιστα, αξίζει να υπογραμμιστεί ότι κατά το χρονικό διάστημα προ της απολύσεως του ουδέποτε η Ένωση κατέστη υπερήμερη ως προς την αποδοχή προσφερόμενων υπηρεσιών αλλά αντίθετα ο ίδιος ο κ. Πάπαρης είναι εκείνος που αρνούνταν πεισματωδώς και προφασιζόμενος προσκόμματα να προσφέρει τις υπηρεσίες στα γραφεία της οργάνωσης στην συνοικία του Αγίου Νικολάου στην Καρδίτσα, όπου και υπήρξε η μοναδική δυνατότητα απασχολήσεώς του.
Επιπρόσθετα αβασίμως ισχυρίζεστε ότι η Ένωσης σπαταλά αλόγιστα χρηματικά κονδύλια σε μάταιους και δίχως νόημα δικαστικούς αγώνες. Η αλήθεια εν προκειμένω, όπως άλλωστε γνωρίζετε καλά, είναι ότι η Ένωση ουδέποτε ενεπλάκη σε δικαστική διαμάχη με δική της πρωτοβουλία. Αντίθετα, όσες φορές παρέστη στις δικαστικές αίθουσες, αυτό συνέβη μόνο υπό την ιδιότητα του αμυνόμενου σε επαναλαμβανόμενες δίκες που την οδήγησαν ο κ. Πάπαρης, ο κ. Μαντζιάρας, ο κ. Κρανής και ο κ. Χατζής και προς διαφύλαξη του κύρους και της υπόληψης τόσο της ίδιας όσο κυρίως ημών, των μελών που την αποτελούμε.
Συνοψίζοντας και προς επιβεβαίωση όλων των ανωτέρω, τα Σωματεία προσφέρουμε τη αμέριστη στήριξή μας στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΠΣ Καρδίτσας και εξ’ αυτού του λόγου συνεχίζουμε και υπερψηφίζουμε στις Γενικές Συνελεύσεις τις αποφάσεις-προτάσεις του. Άλλωστε ως μέλη της Ένωσης συνεχίζουμε έως και σήμερα να απολαμβάνουμε τη μέγιστη δυνατή οικονομική και οργανωτική στήριξη της. Στόχος όλων μας είναι ένα καλύτερο και πιο ανταγωνιστικό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο στο Νομό της Καρδίτσας και η ΕΠΣ Καρδίτσας έχει υπάρξει σημαντικό αρωγός στην προσπάθεια μας.
Με τιμή τα Αθλητικά Σωματεία-Μέλη της ΕΠΣ Καρδίτσας.