Με το απόλυτο πλεονέκτημα ξεκινά ο Ατρόμητος - Τετράδα για το Μακρυχώρι (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Εύκολα πέρασε από το Λεοντάρι ο Ατρόμητος Παλαμά και κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική σεζόν αφήνοντας 2η στη βαθμολογία την ομάδα του Προαστίου που κέρδισε επίσης τον Ηρακλή Καρδ/λας.
Νίκη με 2-0 και για την Μυρίνη επί του Διγενή που έπεσε πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας μετά και τη νίκη του Απ. Μακρυχωρίου στον Αγιο Γεώργιο που πιστοποίησε επίσης και μαθηματικά τον υποβιβασμό της Ελπίδας.
Ισοπαλία απέσπασε ο Ήφαιστος από το Καρποχώρι ενώ η Πασχαλίτσα έπιασε την ομάδα του Καρποχωρίου βαθμολογικά με την νίκη της στη Μητρόπολη.
Νίκη στα Καλογριανά πήρε ο Αστέρας που εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία ενώ σε αγώνα πόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Εθνικού με τον Ηρακλή Σοφάδων και τελικό νικητή της φιλοξενούμενη ομάδα.
Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Λεoνταρίου - Aτρόμητος Παλαμά 1-5
Α.Ο. Eλπίδα Αγ. Γεωργίου - Απόλλων Μακρυχωρίου 0-3
Α.Ο. Σελλάνων - Hρακλής Καρδ/λας 2-0
Πάμισσος Καλογραιανών - Α.Ο. Αστέρας 0-2
Eθνικός Καρδίτσας - Ηρακλής Σοφάδων 4-5
Δόξα Μητρόπολης - Α.Ε. Πασχαλίτσας 0-1
Α.Ο. Μυρίνης - Α.Σ Διγενής Αρτεσιανού 2-0
Α.Ε Καρποχωρίου - Α.Σ Ήφαιστος 1-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των σημερινών αγώνων:
Και μαθηματικά πρώτος στην κανονική περίοδο ο Ατρόμητος Παλαμά που επικράτησε με 1-5 του Λεονταρίου. Ο Κακαΐτσας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, και αυτό που εκλείσε στο τέλος το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 1-5. Ενδιάμεσα στο 51' ο Παληγιάννης και λίγο αργότερα ο Κυριακόπουλος είχαν κάνει το 0-4 ενώ στο 81' μείωσε σε 1-4 προσωρινά ο Παρθένης.
Για μία ώρα δεν μπόρεσε να σκοράρει το Προάστιο επί του Ηρακλή όμως ο Σακκάς κατάφερε να ανοίξει το σκορ και ο Μιχάλης στο 72' διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που ήταν και η μοναδική νίκη γηπεδούχου ομάδας την 29η αγωνιστική.
Την τρίτη θέση εξασφάλισε και μαθηματικά η Μυρίνη που κέρδισε στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας τον Διγενή, αφήνοντάς τον όπως όλα δείχνουν εκτός τετράδας. Για την περσινή πρωταθλήτρια τα γκολ της νίκης ο Σιούρτος με σουτ στο 37' και ο Μανούκας στο 48'.
Το Μακρυχώρι άδραξε την ευκαιρία που το δόθηκε κερδίζοντας με χατ τρικ του Χαρβαλιά (42', 48' και 73') την Ελπίδα που πλέον κάνει σχέδια για την επάνοδο στην κατηγορία.
Όλα για όλα τα επαιζε ο Αστέρας στα Καλογριανά ώστε να μην μπλέξει με τα play out και στο τέλος τα κατάφερε. Τα γκολ της νίκης ο Καλύβας στο 8' και στο 17'.
Το ίδιο ήθελε και ο Ηρακλής Σοφάδων στο γήπεδο του Νοσοκομείου κόντρα στον Εθνικό στο οποίο και επικράτησε δραματικά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς το προβάδισμα 0-1 (ημ) με τον Φουντούνα του Εθνικού να είναι μια ομάδα μόνος του (καρέ τερμάτων). Για τους νικητές από δύο γκολ σκόραραν Μπαντής Σ., και Χαντζής Σ. ενώ ένα πρόσθεσε ο Σακελλαρόπουλος.
Στο 1-1 έμειναν Καρποχώρι και Ήφαιστος με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 23 με τον Ζάγγο και τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει στο 77'.
Ένα γκολ του Μαντέλα στο 30' έδωσε τη νίκη στην Πασχαλίτσα στη Μητρόπολη και την κράτησε εντός της υπόθεσης αποφυγής των play out.
Το μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενη αγωνιστικής ανάμεσα σε Ατρόμητο Παλαμά και Σέλλανα μάλλον θα έχει χαρακτήρα φιλικού αφού οι δύο προπονητές δεν θα θέλουν να ανοίξουν τα χαρτιά τους για τα play off του πρωταθλήματος.
Την τύχη στα χέρια του κρατά ο Απόλλων Μακρυχωρίου που με νίκη επί του αδιάφορου βαθμολογικά ΑΟΚ Πάμισσου εξασφαλίζει τη συμμετοχή στα play off του πρωταθλήματος.
Τελικός η αναμέτρηση της Πασχαλίτσας με το Καρποχώρι με τον ηττημένο να πηγαίνει στα play out.
Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Eλπίδα Αγ. Γεωργίου - Α.Ε. Λεoνταρίου
Aτρόμητος Παλαμά - Α.Ο. Σελλάνων
Απόλλων Μακρυχωρίου - Πάμισσος Καλογραιανών
Hρακλής Καρδ/λας - Eθνικός Καρδίτσας
Α.Ο. Αστέρας - Δόξα Μητρόπολης
Ηρακλής Σοφάδων - Α.Ο. Μυρίνης
Α.Ε. Πασχαλίτσας - Α.Ε Καρποχωρίου
Α.Σ Διγενής Αρτεσιανού - Α.Σ Ήφαιστος