Πήραν "φωτιά" τα play off και τα play out στην Α1 (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Εύκολες νίκες και με μεγαλό σκορ πέτυχαν ο πρωταθλητής Ταυρωπός και το Καππαδοκικό ενώ τη νίκη πήρε και ο Αετός επί του Μαυρομματίου παραμένοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Νίκες στις έδρες του πήραν Σώκρατες και Αγνατερό επί της Κυψέλης και του Προδρομιακού αντίστοιχα που περιέπλεξαν ιδιαίτερα τα πράγματα τόσο για τις δύο θέσεις στα play off όσο και για την μία θέση των play out.
Σημαντικό διπλό για την Κρανιά στην Άμπελο που την ανεβάζει κατά μια θέση στα play out.
Χωρίς γκολ και χωρίς νικητή η αναμέτρηση στο Μουζάκι που άφησε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες.
Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:
Δόξα Mασχολουρίου - Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού 2-0
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ο. Ασπίδα 0-0
Α.Ο. Αγναντερού - Α.Ο. Προδρομιακός 3-1
Δόξα Αμπέλου - Α.Ο. Κρανέας 0-2
Α.Σ Σώκρατες - Α.Ο. Kυψέλη 2-1
Α.Ο. Ταυρωπός - Δόξα Aγ. Τριάδας 5-1
Α.Ε. Καππαδοκικού - Άρης Φίλιας 6-2
Αετός Αγ. Θεοδώρου - Kαραϊσκάκης Μαυρομ. 2-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των αναμετρήσεων:
Εύκολη νίκη πήρε ο Ταυρωπός που αποχαιρέτησε τους φίλους του για την φετινή σεζόν με ευρύ σκορ επί της Αγίας Τριάδας. Η Δόξα έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Λιάνα να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 (ημ 2-1) όμως στην επανάληψη ο Ταυρωπός δεν άφησε περιθώρια ελπίδων στους φιλοξενούμενους. Τα γκολ των νικητών Παράσχης (2), Καϊνανάς, Ντζιός, και Κουτσώνης.
Τη νίκη παραμένοντας στην 1η θέση των play off πέτυχε ο Αετός επί του Καραϊσκάκη. Τα γκολ ο Νταρακλίτσας Θ. στο 4' και ο Νταρακλίτσας Α. στο 78' με τους γηπεδούχους να μένουν και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής από το 80'.
Χωρίς να δυσκολευτεί το Καππαδοκικό επικράτησε εύκολα του Άρη Φίλιας και τον καταδίκασε οριστικά σε υποβιβασμό στην Β' ΕΠΣ Καρδίτσας. Το σκορ άνοιξε στο 24' με τον Π. Ραμαντάνη όμως ο Άρης Φίλιας ισοφάρισε άμεσα με τον Ρεντζελα Σ. Ο Δημ. Ασλάνογλου με χατ τρικ στο 38', 40' και 69' ανέβασε στα ύψη το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Ζαχοκώστα Π. να μειώνει προσωρινά σε 3-2. Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από Σ. Ασλάνογλου και Π. Ραμαντάνη που διαμόρφωσαν το τελικό 6-2.
Μεγάλη νίκη πήρε ο Σώκρατες από την Κυψέλη και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για αποφυγή των play out. Αντίθετα η ήττα της Κυψέλης μπορεί να αποδειχθεί καταστροφική αν την τελευταία αγωνιστική απωλέσει τα play off. Ο Σώκρατες προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι του Νασιάκου όμως ο Κατσέλος απάντησε στο 19' ισοφαρίζοντας σε 1-1. Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε στο 85' ο Μπρουζιώτης που έκανε το 2-1.
Τη νίκη για να ελπίζει στα Play off ήθελε το Μασχολούρι επί του Διαγόρα που ήταν ήδη στην τετράδα και τελικά τα κατάφερε με σκόρερς τους Μανασή Σ. στο 39' και Κυριάκη Σ. στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Κρίσιμος αγώνας έγινε στο Αγναντερό με την τοπική ομάδα να παίρνει τελικά τη νίκη απέναντι στον Προδρομιακό. Ο Τσιαφίτσας άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος για το Αγναντερό και στην επανάληψη ο Απάλλας Π. ανέβασε το δείκτη στο 2-0. Ο Βασιλάκος μείωσε για τον Πρόδρομο όμως την τελευταία λέξη είπε ο Γιαννόπουλος Γ. των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Από το πρώτο ημίχρονο η Κρανιά κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα δύο γκολ (με Τ. Κανιούρα και Π. Καραμπέκο) στην Άμπελο και το οποίο διατήρησε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να μένουν και με παίκτη λιγότερο στις αρχές του β' μέρους.
Στις έδρες του αγωνίζονται Κυψέλη και Αμπελικό που θέλουν να πάρουν τις νίκες για να συμμετέχουν στα play off. Αποστολή καθόλα δύσκολη ωστόσο καθώς οι αντίπαλοί τους είναι ομάδες που έχουν επίσης στόχους. Πιθανή γκέλα θέλει να την επωφεληθεί το Μασχολούρι που παίζει μεν εκτός αλλά απέναντι στο αδιάφορο βαθμολογικά Μουζάκι.
Προδρομιακός και Σώκρατες θα μονομαχήσουν για την αποφυγή των play out έχοντας όμως και το μυαλό σε κάποια καλό μήνυμα από το Αμπελικό.
Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Μουζακίου - Δόξα Mασχολουρίου
Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού - Α.Ο. Αγναντερού
Α.Ο. Ασπίδα - Δόξα Αμπέλου
Α.Ο. Προδρομιακός - Α.Σ Σώκρατες
Α.Ο. Κρανέας - Α.Ο. Ταυρωπός
Α.Ο. Kυψέλη - Α.Ε. Καππαδοκικού
Δόξα Aγ. Τριάδας - Αετός Αγ. Θεοδώρου
Άρης Φίλιας - Kαραϊσκάκης Μαυρομ.