Η Αχλαδιά υποχρέωσε σε ήττα τον Άρη Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Μεγάλη νίκη πέτυχε πριν λίγη ώρα η Αχλαδιά επί του πρωτοπόρου στην βαθμολογία Άρη κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Β' ΕΠΣ Καρδίτσας.
Η ομάδα της Αχλαδιάς σκόραρε μια φορά με τον Απ. Αθανασίου στο 74' και ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση με τον Άρη. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν και πέναλτι λίγα λεπτά αργότερα με τον Γ. Κύρκο ενώ στη διάρκεια του αγώνα είχαν και δοκάρι. Πλέον Άρης και Βλοχός συνεχίζουν ξανά χέρι - χέρι με την ομάδα του Άρη να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.
Στο παιχνίδι της τετράδας ανόδου μπήκε για τα καλά το Ρούσσο σήμερα επικρατώντας με 2-1 του Αρτεσιανού. Ο Ρουμελιώτης σκόραρε στο α' ημίχρονο δύο φορές για τους γηπεδούχους ενώ οι φιλοξενούμενοι μειώσαν σε 2-1 με τον Τσιγγινέ στο β' ημίχρονο. Από μια κόκκινη για τις δύο ομάδες στο β' 45λεπτο.
Με ανατροπή πέρασε από το Ριζοβούνι ο Ενιππέας που βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με γκολ του Μητσιάκη. Στην επανάληψη Λύτρας Ευάγγελος (2), Κατράκης και Καλόγερος αποκατέστησαν την τάξη.
Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα Ψαθοχώρα και Αετός Σοφάδων πέτυχαν πέντε γκολ με τους γηπεδούχους να χρειάζεται να προηγηθούν τρεις φορές στο σκορ. Για τους νικητές Τσιαμούρας Γ. (2) και Σούφλας ενώ για την ομάδα του Αετού Τζαμάγκος και Νικήτας.
Αποχώρησε (ουσιαστικά) από το πρωτάθλημα η ομάδα του Ορφέα που για τρίτο συνεχόμενο αγώνα δεν αγωνίστηκε.
Το απόγευμα της Πέμπτης γίνεται ο αδιάφορος βαθμολογικά αγώνας του ΑΠΟΚ με τον Ασκληπιό.
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Ψαθοχώρας 77 - Α.Σ. Αετός Σοφάδων 3-2
Α.Σ. Αχλαδιάς - Α.Σ. Άρης Καρδίτσας 1-0
Ακαδημία Ορφέας Καρδίτσας - Α.Σ. Ατρόμητος Πτελοπούλας 0-3 (άνευ αγώνα)
Π.Α.Ο. Θύελλα Ριζοβουνίου - Α.Σ. Ενιππέας 1-4
Α.Ε. Εθνικός Κέδρου - Α.Ο. Αίας Καρποχωρίου 0-3 (άνευ αγώνα)
Α.Σ. Ακαδ. Ποδοσφ. Καρδίτσας - Α.Σ. Ασκληπιός (Πέμπτη 28/3)
Α.Ε. Ρούσσου - Α.Σ. Απόλλων Αρτεσιανού 2-1
Άλλη μια δύσκολη έξοδος για τον Άρη Καρδίτσας την ερχόμενη αγωνιστική στην έδρα του Αρτεσιανού που μάχεται για την είσοδο στην τετράδα. Δύσκολη όμως αναμέτρηση και για τον Βλοχό που υποδέχεται την Αχλαδιά που σήμερα έκανε την "ζημιά" στον πρωτοπόρο Άρη.
Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Αετός Σοφάδων - Α.Ε. Εθνικός Κέδρου 3-0 (άνευ αγώνα)
Α.Σ. Ακαδ. Ποδοσφ. Καρδίτσας - Π.Α.Ο. Θύελλα Ριζοβουνίου
Α.Ο. Αίας Καρποχωρίου - Α.Ε. Ρούσσου
Α.Σ. Ενιππέας - Α.Ε. Ψαθοχώρας 77
Α.Ο. Αστήρ Βλοχού - Α.Σ. Αχλαδιάς
Α.Σ. Ασκληπιός - Ακαδημία Ορφέας Καρδίτσας 3-0 (άνευ αγώνα)
Α.Σ. Απόλλων Αρτεσιανού - Α.Σ. Άρης Καρδίτσας