Άμεση απάντηση του προέδρου της Λαμίας στις δηλώσεις Τεννέ
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ο Πρόεδρος της Λαμίας Πανουργιάς Παπαϊωάννου έκανε την παρακάτω δήλωση, απαντώντας στη δήλωση του τέως προπονητή της ομάδας Μπάμπη Τεννέ:
"Δεν θα μπω σε καμία προσωπική αντιπαράθεση με τον κ. Τεννέ, σεβόμενος και την πείρα του στο ποδόσφαιρο και προσωπικά πιστεύω και στο ήθος του. Από κει και πέρα οφείλει ο κόσμος να ξέρει την αλήθεια, ότι δηλαδή η συνεργασία μας λύθηκε μετά από δικό του αίτημα που έγινε με τηλεφώνημά του σήμερα το πρωί.
Όσον αφορά το πόσο γνωστός ή άγνωστος είναι ο καθένας, αυτό εμένα δεν με ενδιαφέρει, το μόνο που με ενδιαφέρει και για το οποίο αγωνίζομαι εδώ και 3 χρόνια είναι η ομάδα να πετυχαίνει τους στόχους της. Και δίνω ένα παράδειγμα, μετά από 12 και πολλές φορές 14 ώρες στη δουλειά μου βρίσκω τις αντοχές και ασχολούμαι 4-5 ώρες καθημερινά με την ομάδα.
Η ομάδα τον τελευταίο μήνα έδειχνε μεγάλη κούραση και να μην γελιόμαστε, το βλέπαμε όλοι. Του το είχα επισημάνει και η απάντηση ήταν να μαθαίνω από το τηλέφωνο ότι ο κ. Κόλτσης μετά τον αγώνα με τον Αγροτικό Αστέρα έδιωχνε την ομάδα σε διήμερη άδεια και ότι θα επέστρεφαν τη Δευτέρα το απόγευμα, όταν καμιά ομάδα στον κόσμο δεν θα το έκανε αυτό μετά από ένα τέτοιο ματς με άσχημες καιρικές συνθήκες. Με δική μου παρέμβαση στην ομάδα, πήγαν για αποθεραπεία οι παίκτες που αγωνίστηκαν και για προπόνηση όσοι δεν αγωνίστηκαν.
Προσωπικά σέβομαι τον κ. Τεννέ και την ειλικρίνειά του ότι είχε ίωση και μάλιστα ο ίδιος τον παρότρυνα να μείνει σπίτι του, γιατί η κατάστασή του ήταν ανησυχητική, αλλά έχω την ευθύνη για την τύχη αυτής της ομάδας.
Δεν τα έχω μάθει όλα στο ποδόσφαιρο, αυτό που κάνω όμως είναι κάθε μέρα να προσπαθώ για το καλύτερο για την ομάδα της Λαμίας. Δεν την έχω δει σαν επάγγελμα, την έχω δει σαν ένα κομμάτι της ζωής μου και καθημερινά ματώνω ψυχικά και οικονομικά και έχω το δικαίωμα να κρίνω αποφάσεις και ενέργειες συνεργατών και έμμισθων υπαλλήλων της ομάδας που ανήκουν στο τιμ του προπονητή.
Για μένα αυτό το κεφάλαιο κλείνει εδώ. Ο κ. Τεννές είναι ένας καταξιωμένος προπονητής και πιστεύω ότι πρόσφερε στη Λαμία τα μέγιστα. Δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε το γεγονός ότι έχουν περάσει από τη Λαμία και άλλοι προπονητές και έχουν προσφέρει χαρές τα τελευταία 3 χρόνια. Του εύχομαι να επανέλθει υγιέστατος από την ίωση, δεν του έχω κανέναν προσωπικό θυμό, εξάλλου γνωρίζουμε και οι δύο ότι το ποδόσφαιρο τα έχει αυτά και θέλω να έχει πολλές επιτυχίες στο υπόλοιπο της καριέρας του."