Ήττα στη Ζάκυνθο με 1-0 για την Αναγέννηση
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Αναγέννηση στη Ζάκυνθο με τους γηπεδούχους να θέλουν περισσότερο τους βαθμούς και τελικά να καταφέρνουν να φθάνουν στην επικράτηση.
Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν κυρίως στο β' μέρος επιθετικά όπου και δημιούργησαν τις καλύτερες στιγμές τους και με βάση αυτό θα μπορούσαν να αποφύγουν την ήττα.
Σε ένα μέτριο αγωνιστικά πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφρά υπεροχή και τις περισσότερες καλές στιγμές με την Αναγέννηση να καταγράφει μια καλή στιγμή σε σουτ του Μαυριά στο 20' που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας. Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι καθώς είχαν μόλις στο 1' καλή προσπάθεια με κοντινή προβολή του Σταματή που έβγαλε ο Κουτσόπουλος, στο 8' πάλι με τον Σταμάτη που σε κεφαλιά του η μπάλα πέρασε άουτ και στο 9' σε σουτ του Κρολ με την μπάλα επίσης να καταλήγει άουτ. Οι Επτανήσιοι είχαν ακόμα μια καλή στιγμή στο 16' όταν Κρολ και Σταματής δεν μπόρεσαν από κοντά να νικήσουν τον Κουτσόπουλο ενώ στο 28' σημειώθηκε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζαϊρί να πιάνει το σουτ αλλά την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.
"Ζεστή" ξεκίνησε και το β' μέρος η Ζάκυνθος με τον Κουτσόπουλο να ξανακερδίζει τον Σταματή ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα με σουτ άουτ. Οι παίκτες του Σ. Θεοδοσοσιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους τα επόμενα λεπτά και δημιούργησαν δύο πολύ καλές στιγμές στο 58' και 60' όταν σουτ του Μπλέντι και του Τσιλούλη πέρασαν κοντά στην εστία του Παπαδόπουλου. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ζάκυνθος άνοιξε το σκορ στο 62' με τον Ζαϊρί να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα της Αναγέννησης κι ενώ προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του Κουρέλλα. Στο 72' είχαμε νέα καλή προσπάθεια για την Αναγέννηση με τον Σκαθαρούδη να πιάνει την κεφαλιά αλλά τον Παπαδόπουλο να διώχνει, φάση που ήταν η τελευταία για τον ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης που παραχώρησε τη θέση του στον Πιτταρά με τον νεοεισελθέντα να σουτάρει στο 83' αλλά η μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο περνώντας κόρνερ.
* Με 10λεπτη καθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας καθώς έπρεπε να συγκεντρωθεί το χρηματικό ποσό για την πληρωμή των διαιτητών.
Συνθέσεις ομάδων:
Ζάκυνθος (Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Τσιάμης, Κυριακίδης, Ορφανίδης, Πεχλιβανόπουλος, Αποστόλου, Ζέλιος, Ζαϊρί (86' Ν. Πέττας), Κουρέλλας (75' Καρδάρης), Σταματής (88' Ρ. Πέττας), Κρόλ.
Αναγέννηση (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Τζάνης, Γκόλιας, Σάββας, Υφαντής, Μαυριάς, Τσιλούλης (68' Κοντός), Σκαθαρούδης (74'΄Πιτταράς), Μπιτέλης, Μπλέντι.
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:
Πανσερραϊκός - Τρίκαλα 0-1
Ζάκυνθος - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Κισσαμικός - Παναιγιάλειος 2-0
Χανιά - Κέρκυρα 0-3 α.α.
Αγροτικός Αστέρας - ΑΕΛ 0-1 (Σάββατο)
Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή (δεν ορίστηκε)
Καλλιθέα - Λαμία 0-0
* Ο αγώνας των Χανίων με την Κέρκυρα δεν πραγματοποιήθηκε καθώς οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν τα απαιτούμενα έξοδα διαιτησίας στους διαιτητές εγκαίρως.
Την Δευτέρα ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της αγωνιστικής με τον αγώνα Πανελευσινιακός - Απόλλων Σμύρνης.
Δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, εδώ.
Την ομάδα των Χανίων υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην Καρδίτσα η Αναγέννηση.
Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:
Πανσερραϊκός - Πανελευσινιακός
Απόλλων Σμύρνης - Ολυμπιακός Βόλου 3-0 α.α.
Τρίκαλα - Ζάκυνθος
Εργοτέλης - Κισσαμικός 0-3 α.α.
Αναγέννηση Καρδίτσας - Χανιά
Παναιγιάλειος - Αγροτικός Αστέρας
Κέρκυρα - Αχαρναϊκός
ΑΕΛ - Καλλιθέα
Παναχαϊκή - Λαμία