Ήττα (1-0) στο Αλκαζάρ για την Αναγέννηση που δυσκολεύει την υπόθεση παραμονή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την ήττα με 1-0 γνώρισε στο Αλκαζάρ από τον Τύρναβο το απόγευμα της Κυριακής η Αναγέννηση και πλέον τα πράγματα δυσκόλεψαν για την παραμονή της, ωστόσο διατηρεί την τύχη της στα χέρια της ακόμα.
Με δύο ευκαιρίες από πλευράς Τυρνάβου ξεκίνησε ο αγώνας και συγκεκριμένα στο 14' όταν ο Όττα πραγματοποίησε σουτ με την μπάλα να περνά άουτ και στο 19΄με διπλή ευκαιρία με τον Κυριάκο να σουτάρει και τον Κουτσόπουλο να αποκρούει και στην επαναφορά τον Γκούρτσα να αστοχεί να στείλει τη μπάλα στην κενή εστία της Αναγέννησης. Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο ανήκε στην Αναγέννηση που είχε τέσσερις προσπάθειες για να ανοίξει το σκορ χωρίς όμως να το επιτύχει. Συγκεκριμένα είχαμε τα σουτ των Τζέκου (23'), Βουτσιά (25') και Νίκιτς (37') να περνούν άουτ ενώ στο 39' είχε ένα ακόμα σουτ που όμως κόντραρε σε αμυνόμενους και πέρασε κόρνερ.
Στο β' ημίχρονο παρά την διάθεση της Αναγέννησης να δημιουργήσει οι φάσεις ήταν ...είδος προς εξαφάνιση! Ο Νίκιτς για την Αναγέννηση είχε μια καλή κεφαλιά στο 71' από εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Η απάντηση του Τυρνάβου όμως μετά από τρία λεπτά είχε και το μοναδικό γκολ της ημέρας με τον Ποκόνγκ να πέρνει την ασίστ του Γκούρτσα και με πλασέ να κάνει το 1-0. Η ομάδα του Τυρνάβου είχε άλλη μια κλασική ευκαιρία στο 82' με τον σκόρερ αυτή τη φορά να γίνεται δημιουργός αλλά τον Αλεξίου να μην μπορεί να πλασάρει σωστά από πλεονεκτική θέση. Στο επόμενο λεπτό υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς Αναγέννησης για χέρι μέσα στην περιοχή του Τυρνάβου από αμυνόμενο όμως ο διαιτητής έδειξε "παίζεται". Στα υπόλοιπα λεπτά παρά την πίεση της Αναγέννησης το γκολ δεν ήρθε κι έτσι η νίκη και οι τρεις βαθμοί πήγαν στον Τύρναβο.
Συνθέσεις ομάδων:
Τύρναβος (Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Χαλούλος (60' Στεργιανός), Λαμπρόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Παληγεώργος, Μιλουτίνοβιτς (56' Ντατίδης), Κυριάκος (58' Αλεξίου), Όττα, Ποκόνγκ, Γκούρτσας
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Κουλίδης (46΄Μίχος), Γκουγκούδης (69' Μαυριας), Βουτσιάς, Νίκιτς, Μπιτέλης (79' Σαΐν), Τζέκος
Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Ζάκυνθος κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 με γκολ του Αποστόλου στο 7'. Στον αγώνα είχαμε και τρεις κόκκινες, μία για τους γηπεδούχους και δύο για τον Αιγινιακό. Καθοριστική επίσης αποδείχθηκε η συμμετοχή του τερματοφύλακα Ξενοδόχοφ για τους νησιώτες που τα "βρήκε" με την διοίκηση και επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Τύρναβος - Αν. Καρδίτσας 1-0
Πιερικός - Αργοτικός Αστέρας 0-3 α.α.
Ζάκυνθος - Αιγινιακός 1-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Την Τετάρτη 3 Ιουνίου συνεχίζεται το μίνι πρωτάθλημα με την Αναγέννηση να δίνει τον τέταρτο αγώνα στη σειρά εκτός έδρας, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Αγροτικό Αστέρα.
Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
Αγροτικός Αστέρας - Αναγέννηση
Πιερικός - Αιγινιακός 0-3
Ζάκυνθος - Τύρναβος