Αναγέννηση - Λαμία: Φιλικό αγγαρεία χωρίς νικητή και χωρίς γκολ στο Δημοτικό Στάδιο (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στην Αναγέννηση και της Λαμία που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Καρδίτσας.
Ένα φιλικό που θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει υποχρεωτικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παραμείνουν ζεστές προσβλέποντας σε μια σύντομη επανέναρξη του πρωταθλήματος.
Δείτε βίντεο του KarditsaLive.Net με στιγμιότυπα και δηλώσεις:
Άλλωστε τόσο ο προπονητής των κιτρινόμαυρων Γιάννης Μάγγος, όσο και ο βοηθός προπονητή της Λαμίας Γιώργος Κόλτσης, μιλώντας στην κάμερα του KarditsaLive.Net ευχήθηκαν αυτό να είναι το τελευταίο φιλικό παιχνίδι και το επόμενο να είναι επίσημος αγώνας. Επίσης και oι δύο δήλωσαν ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των παικτών που χρησιμοποιήθηκαν. Οι οποίοι δεν ήταν και λίγοι, με την Αναγέννηση να χρησιμοποιεί 19 ποδοσφαιριστές και την Λαμία 20.
Το παιχνίδι σαν θέαμα δεν πρόσφερε κάτι το ιδιαίτερο και οι περίπου 100 φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες θα έχουν λίγα πράγματα να θυμούνται. Και όλα στο πρώτο ημίχρονο όταν και δημιουργήθηκαν κάποιες φάσεις που θα μπορούσαν να καταλήξουν σε γκολ.
Η επανάληψη, με τις πολλές αλλαγές από πλευράς Μάγγου και Τεννέ ήταν ως θέαμα απογοητευτική αλλά οι προπονητές είδαν αυτά που ήθελαν από παίκτες που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ ως τώρα και από το πόσο καλά εφαρμόστηκαν τα συστήματα.
Να πούμε εδώ πως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-2-3-1 έχοντας τον Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, τον Καραγιάννη δεξιά και τον Ζδράβο αριστερά, ενώ στόπερ αρχικά ήταν οι Δημόπουλος και Κισκαμπάνης.
Μπιτέλης και Φέτσης σε περισσότερο αμυντικό ρόλο στη μεσαία γραμμή, και μια τριάδα μπροστά τους με Ντάνκαν δεξιά, Υφαντή αριστερά και Μοσχάκη πίσω από τον Τζέκο που ήταν ο «φουνταριστός».
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με τον Τζενάμο κάτω από τα δοκάρια, στόπερ τους Όμο και Παπαργυρίου, αριστερά στην άμυνα τον Πεταυράκη και δεξιά τον Σπυρόπουλο. Άλλη μια τετράδα στα χαφ με Βάντερσον αριστερά, Βασιλόγιαννη δεξιά και εσωτερικά τους Μπλάζιτς Αυγενικού και επιθετικο δίδυμο τους Τσούκαλο, Ντουρμισάι, με τον πρώτο να τίθεται αντιμέτωπος με την παλιά του ομάδα.
Βεβαίως τα συστήματα αυτά άλλαξαν στην πορεία και δοκιμάστηκαν αρκετές παραλλαγές, κάτι που είναι άλλωστε και σκοπός των φιλικών παιχνιδιών. Να σημεώσουμε πάντως πως η πρώτη αλλαγή της Λαμίας ήταν υποχρεωτική με τον Παπαργυρίου να αποχωρεί τραυματισμένος και την θέση του να παίρνει ο Βάλιος, ενώ μετά από τραυματισμό έφυγε και ο Βασιλόγιαννης, χωρίς όμως να δείχνει ότι υπάρχει περαιτέρω πρόβλημα.
Σε ότι αφορά στη μορφή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο τέταρτο και απείλησαν με μια διπλή ευκαιρία αλλά η Αναγέννηση ισορρόπησε γρήγορα και η υπεροχή μοιράστηκε. Χαρακτηριστικό πάντως ήταν τα εύκολα λάθη και από τις δύο πλευρές και οι λίγες οργανωμένες και με καλή ανάπτυξη επιθέσεις.
Αμυντικά και οι δύο ομάδες στάθηκαν πολύ καλά, αλλά μεσοεπιθετικά δεν έδειξαν τις αρετές που αναμφίβολα διαθέτουν. Έτσι ειδικά στην επανάληψη είχαμε ένα «ρηχό» 45λεπτο που μάλλον οι ποδοσφαιριστές περίμεναν πότε θα τελειώσει.
Το φιλμ του αγώνα
5. Σουτ του Μπλάζιτς λίγο μέσα από την περιοχή έπεσε στην γωνιά του και απέκρουσε σε κόρνερ ο Πρίφτης
6. Με την εκτέλεση του κόρνερ και από αμυντική αδράνεια της Αναγέννησης, ο Βασιλόγιαννης βρέθηκε μέσα αριστερά στην περιοχή αλλά σημάδεψε με σουτ την εξωτερική πλευρά των διχτύων.
13. Πολύ καλό σουτ του Ζδράβου, από τον άξονα υποχρέωσε τον Τζενάμο να διωξει δύσκολα σε κόρνερ
26. Μετά από σέντρα από δεξιά, ο Ντουρμισάι σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και πήρε κεφαλιά που πέρασε παράλληλα με την εστία άουτ
33. Ο Ντουρμισάι μπήκε στην περιοχή της Αναγέννησης και πλάσαρε άστοχα από καλή θέση, πιεζόμενος από τους αμυντικούς
34. Καλή κεφαλιά του Τζέκου από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Τζενάμο
45. Προσπάθεια του Ντάνκαν να μπει στην περιοχή και να πλασσάρει, σταμάτησε από έγκαιρη επέμβαση του Βάλιου, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το σουτ
Η παρακάμερα του ματς
-Πολύ λίγος κόσμος στις κερκίδες του ΔΑΚ, πράγμα που δείχνει ότι τα φιλικά έχουν κουράσει ακόμα και τους φιλάθλους
-Με τον Τσούκαλο που πέρυσι αγωνιζότανε στην Αναγέννηση τα είπαν αρκετοί από τους παίκτες της τοπικής ομάδας
-Ευγενικός αλλά δήλωση δεν θέλησε να κάνει ο Μπάμπης Τεννές, όπως άλλωστε συνηθίζει όχι στα φιλικά αλλά και στα επίσημα παιχνίδια
-Ευδιάθετος ήταν ο γιατρός της Αναγέννησης Χρήστος Καρκαλέτσος μετά το τέλος του ματς και έκανε χιούμορ με όλο τον κόσμο
-Κουτιά με πίτσες περίμεναν τους παίκτες της Λαμίας μετά την έξοδο από τα αποδυτήρια, καθώς ήταν νηστικοί και είχαν ταξίδι μπροστά τους
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση(Μάγγος): Πρίφτης Καραγιάννης, Ζδράβος, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Φέτσης, Ντάνκαν Υφαντής Τζέκος, Μπιτέλης, Μοσχάκης. Έπαιξαν και οι: Κουτσόπουλος, Καλλιβωκάς, Τζάνης, Μαιγκά, Τσιλούλης, Βουκομάνοβιτς, Μυργιώτης, Ελ Σαϊντ
Λαμία (Τεννές): Τζενάμο, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Πεταυράκης, Αυγενικού, Ντουρμισάι, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Τσούκαλος, Βάντερσον, Όμο. Έπαιξαν και οι: Καραγιαννης, Πατσαρούχας, Αντωνόπουλος, Βάλιος, Παπαευθυμίου, Μπουλούλης, Μανιάς, Ρογκότης, Πίντο
Π.Κ.