Ανακοίνωση διαμαρτυρίας της Αναγέννησης για την παραχώρηση του Δημοτικού Σταδίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ανακοίνωση με την οποία εκδηλώνει την αντίθεσή της στην παραχώρηση του Δημοτικού Σταδίου για τον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΚ την Τρίτη, εξέδωσε η διοίκηση της Αναγέννησης.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Με έκπληξη πληροφορηθήκαμε ότι λίγες ημέρες πριν τον αγώνα - ορόσημο της φετινής χρονιάς για την ομάδα μας, παραχωρήθηκε απο τον ΔΟΠΑΚ και το Δήμο Καρδίτσας το Δημοτικό Στάδιο της πόλης για την διεξαγωγή του τελικού Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣΚ.
Σε μια περίοδο που ο αγωνιστικός χώρος του Σταδίου είναι άθλιος, με καιρικές συνθήκες απαγορευτικές, παραχωρήθηκε το γήπεδο την στιγμή μάλιστα που η διοργανώτρια αρχή (ΕΠΣΚ) όρισε αρχικά (γνωρίζοντας προφανώς το πρόβλημα) το γήπεδο των Καμινάδων!
Ρωτάμε τους καθ' υλην αρμόδιους:
- Ποιός και με ποιό σκεπτικό έλαβε αυτή την απόφαση;
- Εχετε αντιληφθεί και συνειδητοποιήσει ότι η μεγαλύτερη ομάδα του Νομού μας η οποία τυγχάνει να πορεύεται έναν αιώνα και βάλε προβάλλοντας την περιοχή, συμμετέχει στο Εθνικό πρωτάθλημα της football league;
- Γνωρίζετε οτι την Κυριακή δίνει έναν απο τους καθοριστικότερους αγώνες των τελευταίων ετών;
- Κι αν ναι, τι ακριβώς κάνετε γι' αυτό; Ποιά είναι η συνεισφορά σας και με ποιές πράξεις καταγράφεται η διάθεσή σας να διευκολύνετε τον σύλλογο που τυγχάνει να είναι ο μαζικότερος φορέας της τοπικής κοινωνίας;
- Σας ειναι, εν τέλει, τόσο δύσκολο να επιδείξετε σ' αυτή την αμιγώς Καρδιτσιώτικη και υπερβατική προσπάθεια, τον στοιχειώδη σεβασμό;
Καλούμε τόσο την διοργανώτρια ΕΠΣΚ, όσο και το Δήμο Καρδίτσας, έστω και τώρα να πράξουν τα αυτονόητα ορίζοντας σε άλλο γήπεδο τον τελικό, ώστε να προστατευτεί όσο αυτό είναι δυνατόν ο ήδη καταπονημένος αγωνιστικός χωρος που μάλιστα είναι η κύρια αιτία για πολλούς σοβαρούς τραυματισμούς αθλητών μας».
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ