Διαψεύδει τον Δήμαρχο Καρδίτσας η ΠΑΕ Αναγέννηση - Νόμιμο συμψηφισμό χρεών ζητούν οι κιτρινόμαυροι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Μακροσκελή ανακοίνωση με την οποία διαψεύδει τον Δήμαρχο Καρδίτσας Φ. Αλεξάκο σχετικά τον συμψηφισμό οφειλών εξέδωσε η ΠΑΕ Αναγέννηση που παράλληλα επισημαίνει ότι και η προηγούμενη Δημοτική Αρχή είχε υποσχεθεί το ίδιο πριν τις εκλογές.
Θυμίζουμε ότι στο χθεσινό Δημοτικό Συμβούλιο το ζήτημα ετέθη από τον Δημοτικό Σύμβουλο και μέλος του ΔΟΠΑΚ Ηλ. Χαντζή με τον Δήμαρχο να δηλώνει μεταξύ άλλων: "Προφανώς δεν υπάρχει καμία δέσμευση σε κανέναν να μην πληρώνει. Καμία Αναγέννηση, καμία ομάδα, κανένας δημότης, δεν μπορεί να έχει μεροληπτική μεταχείριση. Σεβόμαστε την Αναγέννηση, σεβόμαστε την προσπάθειά της, αλλά από κει και πέρα τις υποχρεώσεις της, το 15% των εισιτηρίων δηλαδή θα πρέπει να το καταβάλλει". Δείτε το χθεσινό ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net εδώ.
Στην ανακοίνωση των κιτρινόμαυρων γίνεται μια αναλυτική καταγραφή εξόδων που έγιναν στο Δημοτικό Στάδιο με ευθύνη της ΠΑΕ και βάσει των οποίων θέλουν να πραγματοποιηθεί ο συμψηφισμός.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ Αναγέννηση:
Η διοίκηση της Αναγέννησης συγκληθείσα εκτάκτως με αφορμή διάφορα δημοσιεύματα αλλά και αναφορές δημοτικών συμβούλων περι οφειλών στο ΔΟΠΑΚ εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
Την ώρα που η αμιγώς Καρδιτσιώτικη προσπάθεια του ΑΣ και της ΠΑΕ Αναγέννησης βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και είναι πολυεπίπεδη, με πολλές δράσεις (Ακαδημίες, τμήματα υποδομής, ομάδα Νέων, ανδρική ομάδα,) που υπηρετούν τον αθλητισμό και προσφέρουν ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ στην τοπική οικονομία και στην προβολή της Καρδίτσας, παρατηρούμε με θλίψη ότι οι φορείς και τα θεσμικά όργανα του Νομού μας – με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις – είναι εκκωφαντικά απόντες!
Κι όχι μόνον αυτό, αλλά τις τελευταίες ημέρες διαπιστώνουμε με αγανάκτηση να επιχειρείται διαστρέλβωση της πραγματικότητας, με άκρως συκοφαντικές αναφορές και επίθεση που προσβάλλει τους Καρδιτσιώτες που υπηρετούν με χρήματα, προσωπικό χρόνο και πόνο ψυχής μια προσπάθεια στην Αναγέννηση που έχει γίνει αντικείμενο ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ σε όλη την Ελλάδα.
Αναφερόμαστε στο θέμα των υποτιθέμενων οφειλών της ομάδας μας στο ΔΟΠΑΚ για την χρησιμοποίηση του Δημοτικού Σταδίου.
Επειδή ακούστηκαν απίστευτες ανακρίβειες και επιχειρείται απο συγκεκριμένα δημόσια πρόσωπα διαστρέβλωση της πραγματικότητας, η διοίκηση της Αναγέννησης ασπαζόμενη ΠΛΗΡΩΣ την αρχή με την οποία πορεύεται απο την έναρξη της θητείας της να ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙ όλα τα στοιχεία που αφορούν στη δράση του συλλόγου και της ΠΑΕ, γνωστοποιούμε στην κοινή γνώμη τα εξής.
Ο ΔΟΠΑΚ απαιτεί απο την Αναγέννηση για την τριετία 2012-2014 το ποσό των 24.000 ευρώ για την παρακράτηση των εισιτηρίων απο τους αγώνες της τάξεως των 15%.
Η Αναγέννηση απο το 2012, την έναρξη δηλαδή της θητείας της σημερινής διοίκησης, πρώτα ως ΑΣ, στη συνέχεια ως ΤΑΠ και ακολούθως ως ΠΑΕ, ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ στον ΔΟΠΑΚ έχοντας μάλιστα ΥΠΕΡΚΑΛΥΨΕΙ τις οφειλές της δίνοντας το ποσό των 46.250 πλέον ευρώ για εργασίες στο Στάδιο.
Δηλαδη της ΟΦΕΙΛΟΥΝ και δεν οφείλει!
Με ΔΙΚΑ ΤΗΣ χρήματα βελτίωσε τους χώρους του Δημοτικού Σταδίου (αποδυτήρια, κερκίδες, αγωνιστικός χώρος, θέρμανση) όχι για να κάνει ευεργεσία, αλλά ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ για να καταστήσει λειτουργικό έναν ΑΚΡΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ χώρο ώστε να μην ανασταλλούν οι αγωνιστικές της υποχρεώσεις.
Να μπορεί με απλά λαϊκά να αγωνίζεται!!!
Αν η Αναγέννηση δεν πλήρωνε αυτά τα χρήματα το Δημοτικό Στάδιο το 2012 και πολύ περισσότερο το 2013 και 2014 δεν θα είχε άδεια λειτουργίας και η ομάδα μας δεν θα μπορούσε ν' αγωνιστεί διότι οι αρμόδιοι φορείς διαχρονικά δεν έκαναν τίποτα για να το αναβαθμίσουν ή έστω να το συντηρήσουν.
Ισα ίσα με μια πρωτοφανή αδρανεια μετατράπηκε σ' ενα χώρο απερίγραπτα προβληματικό ο οποίος παρά τις αλλεπάλληλες εκκλήσεις και προσπάθειές μας εγκαταλείφθηκε στην τύχη του...
Δοθείσης της ευκαιρίας δημοσιοποιούμε αναλυτικά στην κοινή γνώμη της Καρδίτσας τις εργασίες που δρομολόγησε η διοίκηση της Αναγέννησης και τα έξοδα στην τελευταία τριετία και τα χρήματα που ξόδεψε:
Αγορά, τοποθέτηση και συντήρηση κοντέϊνερ εκδοτηρίων εισιτήριων λόγω του ότι το Δημοτικό Στάδιο δεν διαθέτει εν έτη 2014 ΚΑΝΕΝΑ εκδοτήριο! ΠΟΣΟ 5.000 ευρώ.
Λιπάσματα για τη βελτίωση του χλοοτάπητα ο οποίος την τελευταία φορά που ανακατασκευάστηκε ήταν το 2006! Εργασίες για τη συντήρησή του και πετρέλαιο θέρμανσης αποδυτηρίων και αιθουσών των γηπεδούχων, διαιτητών αλλά και των φιλοξενούμενων. ΠΟΣΟ: 6.000 ευρώ
Κάγκελα περίφραξης στις εξέδρες μετα απο συνεχείς απαιτήσεις των αρμοδίων και της Αστυνομίας, διόρθωση καθισμάτων στη δυτική εξέδρα. ΠΟΣΟ 9.000 ευρώ
Εκσυγχρονισμός αποδυτηρίων (ντουλαπάκια, βαψίματα, πληντύρια, αιρκοντίσιον, τηλεοράσεις, καταψύκτες, ψυγεία μίνι κυλυκείο για αθλητές κλπ) διαδρόμων και αιθουσών. ΠΟΣΟ 6.000 ευρώ.
Μεγαφωνικές εγκαταστάσεις για τον απαραίτητο ήχο (μεταδίδονται υποχρεωτικά διαφημίσεις ΟΠΑΠ, χορηγών κλπ) στο Στάδιο σε 45 συνολικά παιχνίδια επι 250 ευρώ σε κάθε μάτς. Πριν απο λίγες ημέρες η ομάδα ΑΓΟΡΑΣΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ πλέον συστήματα ηχου που εχουν εγκατασταθεί μόνιμα στο Στάδιο απο τον αγώνα με τη Λαμία. ΠΟΣΟ 11.250
Σεκιούριτι. 45 παιχνίδια επι 200 ευρώ σε επιπλέον (απο τα προβλεπόμενα βάσει κανονισμού) άνδρες ασφαλείας για να καλυφθούν οι δεκάδες τρύπες που υπάρχουν σε όλους τους χώρους του γηπέδου (Κολυμβητήρια, κλειστά, πέταλο) με τεράστια ζημία απώλειας εισπράξεων. ΠΟΣΟ 9.000.
Σύνολο χρημάτων που ξόδεψε η Αναγέννηση για το Δημοτικό Στάδιο ΠΟΣΟ 46.250 ευρώ.
Οπως αντιλαμβάνεται εύκολα ο καθένας απο τα παραπάνω στοιχεία η Αναγέννηση όχι μόνο δεν οφείλει στον ΔΟΠΑΚ όπως ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΑ υποστηρίχθηκε και στο Δημοτικό Συμβούλιο απο συγκεκριμένους, αλλά της ΧΡΩΣΤΑΝΕ!!!
Είναι προφανώς ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ που χρησιμοποίησε το Στάδιο (το οποίο χτίστηκε το 1949 με ιδιόκτητο χώρο που παραχώρησε η Αναγέννηση στο Δήμο Καρδίτσας!) έχει ανταποκριθεί σε ΟΛΕΣ τις υποχρεώσεις και πολύ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!
Ολα αυτά αποδεικνύονται φυσικά με ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ απο τις εργασίες που έχουν γίνει, αλλά και με τις μαρτυρίες των μελών των διοικήσεων του ΔΟΠΑΚ και του πρώην Αθλητικού Οργανισμού.
Ζητήσαμε, λοιπόν, (όχι τώρα αλλά απο την πρώτη στιγμή) απο την Δημοτική Αρχή (την προηγούμενη και την σημερινή) αυτά τα χρήματα που έδωσε η ομάδα μας για να βελτιωθεί ο χώρος του Σταδίου, να ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΟΥΝ με ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ούτε με τις ευθύνες προσώπων του ΔΟΠΑΚ, ούτε φυσικά με την ομάδα μας.
Και πράγματι εισπράξαμε την ΔΕΣΜΕΥΣΗ απο την Δημοτική Αρχή (και απο την σημερινή και απο την προηγούμενη) και απο το ΔΣ του ΔΟΠΑΚ ότι όντως το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ θα υλοποιηθεί!
ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ,ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΜΙΑ ΧΑΡΗ, ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ:
Να υλοποιηθεί άμεσα η δέσμευση αυτή.
Να σταματατήσουν άμεσα οι συκοφαντικές τοποθετήσεις και απο Δημοτικούς Συμβούλους και η διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Σε διαφορετική περίπτωση επιφυλασσόμαστε ότι θα κινηθούμε με όλες τις δυνατότητες που μας παρέχει ο νόμος για να προστατεύσουμε το όνομα του Συλλόγου μας καταρχήν και στη συνέχεια την αξιοπρέπεια των μελών και των φιλάθλων που τον υπηρετούν.
Να δρομολογηθούν (επιτέλους) οι κατάλληλες ενέργειες ώστε το Δημοτικό Στάδιο απο ερείπιο που είναι σήμερα να καταστεί ενας σοβαρός και λειτουργικός αθλητικός χώρος. Χλοοτάπητας, περιφράξεις, εκδοτήρια, ανατολική εξέδρα, αναβάθμιση της ποιότητας των εξεδρών, δημοσιογραφικά θεωρεία και πολλά άλλα.
Να υπάρξει ΘΕΤΙΚΗ αύρα απο τους φορείς του Νομού, στην προσπάθεια που είναι σε εξέλιξη, η οποία όπως είναι γνωστό (οσοι είναι ανενημέρωτοι περι αυτής να φροντίσουν να πληροφορηθούν γιατί εντάσσεται μέσα στα καθήκοντα που τους ανέθεσαν οι πολίτες που τους ψήφισαν) αποτελεί ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΜΑ στο πανελλήνιο για τη διαφάνεια και τα χαρακτηριστικά που εμπεριέχει.
Η Αναγέννηση ως η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ και ΜΑΖΙΚΟΤΕΡΗ αθλητική και πολιτισμική οντότητα πέρα απο τα όσα πρεσβεύει διαχρονικά για το Νομό, σήμερα υπηρετείται απο Καρδιτσιώτες που προέρχονται απο τον ΙΣΤΟ της τοπικής κοινωνίας με συγκεκριμένα διαπιστευτήρια ΗΘΟΥΣ, ΜΟΡΦΩΣΗΣ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ στην διαδρομή τους.
Ανθρωποι όλων των τάξεων, με αγάπη για την περιοχή και υπερβατική διάθεση την υπηρετούν σε συνθήκες απερίγραπτα δύσκολες.
Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να προσβάλλει αυτούς τους ανθρώπους, δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να διαστρεβλώσει την πραγματικότητα.
Δεν θα ανεχθούμε, επίσης, στις πλάτες της ομάδας πολιτικά παιχνίδια ανάλογα μ' εκείνα του παρελθόντος που ΝΤΡΟΠΙΑΣΑΝ την Καρδίτσα και έστειλαν την Αναγέννηση στα Γρεβενά για να αγωνιστεί σε εντός έδρας αγώνα, ενώ το Στάδιο τότε ήταν κατάλληλο.
Απαιτούμε και περιμένουμε ΑΜΕΣΑ τα αυτονόητα...
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ
ΥΓ: Για την τάξη των πραγμάτων και την αξιοπιστία όλων μας, οφείλουμε να θυμίσουμε ότι υπάρχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ δεσμεύσεις απο το σύνολο των παρατάξεων που βρίσκονται σήμερα στο Δημοτικό Συμβούλιο σε δημόσια διαβούλευση που έκανε προεκλογικά η Λέσχη Φιλων Αναγέννησης (ΛΕΦΑΚ) και τις οποίες μπορεί ο κόσμος να αξιολογήσει τις θέσεις των τότε υποψηφίων και σήμερα εκλεγμένων.
Μπορείτε να δείτε τις θέσεις όλων των παρατάξεων ΕΔΩ (σ.σ. στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ Αναγέννησης)