Κατάθεση ψυχής και νίκη για την Αναγέννηση στην Άμφισσα! (Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση στην Άμφισσα επί του τοπικού Φωκικού δείχνοντας ότι παρά τα εσωτερικά προβλήματα που αντιμετώπισε με την φυγή Κουλουχέρη και Ρόβα παραμένει ένα αξιόμαχο σύνολο που θα παλέψει ως το τέλος για το καλύτερο δυνατόν στο πρωτάθλημα.
Μετά τους τρεις βαθμούς που συνδυάστηκαν και από καλή εμφάνιση, μένει να αξιοποιηθεί σωστά το αποτέλεσμα ώστε στα επόμενα παιχνίδια και ειδικά στα δύο προσεχή που είναι εντός, να έρθουν και άλλοι βαθμοί ανεβάζοντας την ομάδα ακόμα ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα.
Στοιχεία από τον αγώνα:
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Αναγέννηση το παιχνίδι στην Άμφισσα καθώς μόλις στο 4' με πλασέ του Σ. Μπουντούρη κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους πέρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλευόμενοι το σάστισμα των γηπεδούχων κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα στα επόμενα λεπτά και "ξαναχτύπησαν" ξανά με τον αρχηγό στο 35' με τον ίδιο μάλιστα να παίρνει ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι της περασμένης αγωνιστικής πετυχαίνοντας το 0-2 από την "άσπρη βούλα".
Οι γηπεδούχοι μετά το δεύτερο τέρμα που δέχθηκαν "ξύπνησαν" και κατάφεραν να μπουν ξανά στον αγώνα στο 39΄με τον Παπαδόπουλο να σεντράρει και τον Καλλέργη να νικά τον Τσάμη κάνοντας το 1-2. Ο Φωκικός είχε ακόμα μια καλή φάση πριν το ημίχρονο με τον Τσάμη όμως να δείχνει τα αντανακλαστικά του διατηρώντας το 1-2 σε σουτ του Παπαδόπουλου.
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα περίπου δεκάλεπτο για την ισοφάριση αλλα χωρίς να τα καταφέρουν και χωρίς να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία. Διαμαρτύρονται ωστόσο για δύο αποφάσεις του διαιτητή στο 50' θεωρώντας ότι έπρεπε να υποδεχθεί η εσχάτη των ποινών (αρχικά για ανατροπή στον Σάιν και στη συνέχεια για χέρι σε παίκτη της Αναγέννησης).
Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την Αναγέννηση στο 78' και 79' αντίστοιχα. Αρχικά ο Τζέκος δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσεκρέζι από το σημείο του πέναλτι και στην εκτέλεση του κόρνερ που ακολούθησε ο Χατζηρίζος έπιασε σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Ο Τζέκος είχε άλλη μια κλασική ευκαιρία να "καθαρίσει" τον αγώνα στο 88' αλλά ο Τσεκρέζι τον νίκησε και πάλι απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.
* Με 10 παίκτες αγωνίστηκε στις καθυστερήσεις η Αναγέννηση αφού στο 90' ο Μίχος είδε τη 2η κίτρινη και αποβλήθηκε.
* Τον Δήμο Τζέκο τίμησε πριν την έναρξη του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα για την προσφορά του στον σύλλογο της Άμφισσας.
* Περίπου 50 φίλοι της Αναγέννησης βρέθηκαν στο γήπεδο του Φωκικού και περισσότεροι από 600 συνολικά στο γήπεδο.
Συνθέσεις ομάδων:
Φωκικός (Μαραντάς): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Δημητρίου (62' Ντάμπος), Σάιν, Σκαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης, Ρεβυθόπουλος, Χαριτίδης (46' Ευαγγελιδάκης)
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Χατζηρίζος, Οικονόμου, Στάμος, Σάββας, Μπιτέλης, Μίχος, Νίκιτς, Βουτσιάς (80' Γκουγκούδης), Μπουντούρης (90+ Υφαντής), Τζέκος.
Δείτε βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα:
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Εθνικός Σερρών - Λαμία 0-1
Λάρισα - Πιερικός 2-0 (Παρασκευή)
Φωκικός - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-2
Αγροτικός Αστέρας - Ολυμπιακός Βόλου 1-1
Το προγραμματισμένο ρεπό της έχει η Ζάκυνθος ενώ την Δευτέρα γίνονται οι ακόλουθοι αγώνες:
Απόλλων 1926 - Τύρναβος
Αιγινιακός - Ηρακλής
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Την Δευτέρα 10 Νοεμβρίου η επόμενη αναμέτρηση για την Αναγέννηση που θα υποδεχθεί στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας τον Εθνικό Σερρών. Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί στην α΄φάση του κυπέλλου Ελλάδας με τον Εθνικό να κερδίζει το εισιτήριο της πρόκρισης με το εκτός έδρας γκολ (1-1 και 0-0). Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει το Θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και ΑΕΛ.
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Λαμία - Πιερικός
Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός Σερρών
Ολυμπιακός Βόλου - Λάρισα
Ζάκυνθος - Φωκικός
Τύρναβος - Αγροτικός Αστέρας
Αιγινιακός - Απόλλων 1926
ΡΕΠΟ: Ηρακλής