Το αφεντικό στη Θεσσαλία φοράει κιτρινόμαυρα - Η Αναγέννηση, μετά τη Λάρισα, νίκησε (2-0) και τον Ολυμπιακό Βόλου (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με ένα ακόμα θεσσαλικό ντέρμπι (το δεύτερο συνεχόμενο) στο ΔΑΚ Καρδίτσας, ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος για το Βόρειο όμιλο της football league.
Στο προηγούμενο η Αναγέννηση υποδέχτηκε τη Λάρισα και πήρε τους τρεις βαθμούς. Αυτή τη φορά αντίπαλος ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου και το σενάριο ήταν το ίδιο. Απλά αυτή την φορά πέτυχε ένα παραπάνω γκολ.
Δικαιούνται, λοιπόν, οι κιτρινόμαυροι να λένε ότι τουλάχιστον στο φινάλε το αφεντικό στη Θεσσαλία δεν είναι ούτε ερυθρόλευκο, ούτε βυσσινί αλλά κιτρινόμαυρο.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την συμμετοχή, στα play off οι φιλοξενούμενοι και στα play out οι γηπεδούχοι, αλλά ήθελαν τους βαθμούς για να έχουν καλύτερο σημείο εκκίνησης στα μίνι πρωταθλήματα που θα κρίνουν άνοδο και υποβιβασμό. Η Αναγέννηση με τη σημερινή νίκη της μπαίνει με ισχυρό προβάδισμα δύο βαθμών στα play out. Πέραν όμως αυτού το γόητρο σε τέτοια παιχνίδια παίζει το δικό του ξεχωριστό ρόλο και αποτελεί ένα επιπλέον κίνητρο για τις ομάδες.
Η Αναγέννηση γεύτηκε αυτή τη χαρά παίζοντας έξυπνα, αξιοποιώντας την ταχύτητά της και περιορίζοντας τα προβλήματα που δημιουργούσαν οι απουσίες της. Είχε φάσεις, πέτυχε δύο γκολ, στάθηκε και τυχερή όπως οι ομάδες που το αξίζουν. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, έχασε πέναλτι και είχε δοκάρι. Όπως και μερικές τελικές που απασχολούν μόνο τη στατιστική.
Η νίκη πέρα για πέρα δίκαιη και η «φορά» που αποκτά η ομάδα της Καρδίτσας ενόψει playout λογική και αναμενόμενη.
Συστήματα
Η Αναγέννηση για ένα ακόμα παιχνίδι μπήκε στο γήπεδο με ελλείψεις. Ο κ. Θεοδοσιάδης είχε σημειωμένους στο απουσιολόγιό του τους τιμωρημένους Νίκιτς, Οικονόμου και Σάββα και τους τραυματίες Μίχο και Στάμο. Τα προβλήματα, δηλαδή, εντοπίζονταν κυρίως στο κέντρο της άμυνας και τη μεσαία γραμμή.
Έτσι επέλεξε να χρησιμοποιήσει τερματοφύλακα τον Κουτσόπουλο, αριστερά στην άμυνα τον Τζάνη, δεξιά τον Γκουγκούδη και στόπερ τους Φωτιά και Δημόπουλο. Μπροστά από την άμυνα σε ένα ρόλο «αντιΝίκιτς» τοποθετήθηκε ο Κουλίδης με τους Πέεφ και Μπιτέλη ποιο προωθημένους στη μεσαία γραμμή. Στην επίθεση Σαΐντ αριστερά, Βουτσιάς δεξιά και Τζέκος στην κορυφή δημιουργούσαν την αιχμή στο 4-1-2-3.
Από την πλευρά του ο κ. Ελευθερόπουλος άφησε στον Βόλο μάλλον για προληπτικούς ρόλους τον Μπάρμπα και τους τιμωρημένους Θέο, Μπαλντοβαλίεφ και Τριανταφυλλάκο.
Οι επιλογές του σε ποδοσφαιριστές για το 4-2-3-1 σύστημα που επέλεξε ήταν ο κάτω από τα δοκάρια ο Κασμερίδης, στην άμυνα δεξιά οΓιαλούσης , αριστερά ο Μαργαρίτης, και στο κέντρο της οι Ιντζίδης και Καρράς. Στη μεσαία γραμμή κινούνταν οι Ρόκας, Μακρυδημήτρης ως αμυντικά χαφ και σε πιο οργανωτικό ρόλο ο Κυζερίδης. Δίπλα του είχε αριστερά τον Μπεριάν, δεξιά τον Μπιτάν, ενώ φουνταριστός ήταν ο Διαμαντόπουλος.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Μπορεί ένα ποδοσφαιρικό 45λεπτο με ελάχιστες φάσεις να ξεσηκώσει την κερκίδα και να προσφέρει συγκινήσεις; Η απάντηση για όποιον είδε το Αναγέννηση-Ολυμπιακός Βόλου είναι ότι μπορεί. Στο διάστημα αυτό δεν είδαμε σπουδαίο ποδόσφαιρο. Είδαμε όμως πάθος και δύναμη, είδαμε γκολ, είδαμε χαμένο πέναλτι, είδαμε αναγκαστικές αλλαγές, είδαμε πολύ τρέξιμο και αδυσώπητο πρεσάρισμα. Στοιχεία χαρακτηριστικά των ντέρμπι, σε ένα παιχνίδι που ήταν τέτοιο πριν αρχίσει.
Η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο φορούσε ερυθρόλευκα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει την λαβωμένη στην άμυνα Αναγέννηση αλλά η δική του άμυνα ήταν που παρέπαιε. Πιο συγκεκριμένα μετά από μια παράλληλη σέντρα που πέρασε ανώδυνα μπροστά από τον Κουτσόπουλο, οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν μόλις στο 9. Η ασφυκτική πίεση του Σαΐντ στον αντίπαλο τερματοφύλακα οδήγησε τον τελευταίο σε λάθος. Ο Τζέκος το εκμεταλλεύτηκε βάζοντας νωρίς την Αναγέννηση σε θέση οδηγού.
Η πίεση των κιτρινόμαυρων συνεχίστηκε πολύ ψηλά αλλά παρότι έγιναν κι άλλα λάθη από πλευράς άμυνας των φιλοξενουμένων δεν δόθηκε άλλη δυνατότητα για επανάληψη της φάσης του 9ου λεπτου.
Μετά το γκολ η Αναγέννηση έδωσε λίγο παραπάνω χώρο μειώνοντας την απόσταση στις γραμμές της. Ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός αλλά στην ουσία κινδύνους δεν δημιουργούσε. Από το πουθενά όμως παραλίγο να ισοφαρίσει. Μια εκτέλεση κόρνερ και μια υπόδειξη για χέρι του Τζάνη μέσα στην περιοχή έφερε τον Διαμαντόπουλο απέναντι στον Κουτσόπουλο, από τα 11 βήματα, με τον γκολκήπερ των γηπεδούχων να αναδεικνύεται νικητής.
Αυτά ήταν τα καλά νέα για την Αναγέννηση γιατί μετά από τρία λεπτά ήρθαν τα άσχημα. Ο Δημόπουλος, που είχε βρεθεί κοντά στο δεύτερο γκολ πριν το πέναλτι του Ολυμπιακού, κάθισε στο έδαφος κρατώντας τον οπίσθιο μηριαίο. Προφανώς τράβηγμα και η θέση του στόπερ στην οποία έπαιζε αναγκαστικά, χρειάστηκε άλλη μια…έμπνευση για να καλυφθεί.
Στο ματς πέρασε ο Σκόνδρας που πήγε αμυντικό χαφ με τον Κουλίδη να παίρνει θέση δίπλα στον Φωτιά.
Το 15λεπτο μέχρι την ανάπαυλα έχασε δεν είχε την ορμή του προηγούμενου ημίωρου καθώς η Αναγέννηση έκλεισε διαδρόμους ισορρόπησε το ματς, περιόρισε τον Ολυμπιακό και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, ενώ θα μπορούσε να είχε διευρύνει το σκορ αν ο Γκουγκούδης λειτουργούσε πιο ομαδικά.
Η επανάληψη ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με μια ευκαιρία της Αναγέννησης. Υπήρξε όμως μια ακόμα μεγαλύτερη για την ομάδα του Βόλου με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.
Το 15λεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενος να έχουν την κατοχή αλλά την Αναγέννηση να κρατάει και να είναι «φωτιά» στις αντεπιθέσεις ειδικά με τον Βουτσιά από αριστερά και τον Πέεφ από τον άξονα.
Με την συμπλήρωση του 20λεπτου οι δύο προπονητές κάνουν τις πρώτες μη υποχρεωτικές κινήσεις. Ο Θεοδοσιάδης αποσύρει τον κουρασμένο Σαΐντ(κάποιαν στιγμή αντιμετώπισε και πρόβλημα τραυματισμού) και φέρνει δεξιά στην επίθεση τα φρέσκα πόδια του Μαυριά, μεταθέτοντας αριστερά τον Βουτσιά. Οι αλλαγές θέσεων των δύο παικτών στα άκρα της επίθεσης συνεχίστηκαν όποτε το επέβαλλε το παιχνίδι. Την ίδια ώρα ο Ελευθερόπουλος αποσύρει αμυντικό χαφ, τον Ρόκα και βάζει στο παιχνίδι επιθετικό, τον Νικολιά.
Το χρονόμετρο κυλούσε με τον Ολυμπιακό να θέλει αλλά με την Αναγέννηση να τον αντιμετωπίζει εξαιρετικά και να είναι αυτή που απειλούσε και κατέγραφε ευκαιρίες.
Στο 80 ο Θεοδοσιάδης κλείνει τις αλλαγές αλλάζοντας τον κουρασμένο από τις μεγάλες μάχες Τζέκο με τον Παναγιωτόπουλο που μπαίνει και για να πιέσει.
Το τελευταίο 10λεπτο αρχίζει να μετρά με τον Ολυμπιακό να θέλει να ανεβεί, με την Αναγέννηση να προσπαθεί να διαφυλάξει το σκορ και τον Ελευθερόπουλο να περνά στο παιχνίδι τον Σκοπελίτη αντί του Μακρυδημήτρη, βγάζοντας και το δεύτερο αμυντικό του χαφ.
Το γκολ όμως ήρθε για την επιβλητική Αναγέννηση που στο 89 σφράγισε την νίκη, υποχρέωσε τους 100 Βολιώτες φιλάθλους να φύγουν πριν το τελευταίο σφύριγμα και τους 1200 Καρδιτσιώτες να παραληρούν από ενθουσιασμό.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα γκολ
9. Λάθος του Κασμερίδη που «χάρισε» την μπάλα στον Σαΐντ έξω από την περιοχή. Αυτός έστρωσε στον Τζέκο που πλάσαρε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα πετυχαίνοντας το 1-0
89. Ο Πέεφ πέρασε στον Βουτσιά που με κεραυνό μέσα από την περιοχή τίναξε τα δίχτυα του Κασμερίδη και επιβράβευσε την δική του εξαιρετική απόδοση
Το φιλμ του αγώνα
20. Κόρνερ του Σαΐν έφερε την μπάλα στο πέναλτι όπου σηκώθηκε μόνος ο Δημόπουλος αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και την έστειλε άουτ
27. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πέρασε από πολλούς μέσα στην περιοχή της Αναγέννησης και κατά το διαιτητή χτύπησε στο χέρι του Τζάνη, με αποτέλεσμα να υποδείξει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Διαμαντόπουλος με τον Κουτσόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να αποκρούει
43. Ο Γκουγκούδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά αλλά αντί να πασάρει στο πέναλτι όπου ήταν μόνος ο Πεεφ, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ που πέρασε παράλληλα με την εστία
49. Κόρνερ του Βουτσιά και μονοκόμματο σουτ του Φωτιά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι
54. μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιαλούση (για τον καταλογισμό του οποίου διαμαρτυρήθηκαν μάλλον δίκαια οι κιτρινόμαυροι), η μπάλα ήρθε στο πέναλτι όπου μόνος του ο Μπεριάν έπιασε το σουτ σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι
58. Εξαιρετικό σουτ του Πέεφ έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κασμερίδη
68. Από μπαλιά του Μαυριά επωφελήθηκε ο Βουτσιάς και μπήκε στην περιοχή αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν και κόντραραν το σουτ πουν επιχείρησε από πολύ καλή θέση
88. Δυνατό σουτ του Νικολιά έξω από την περιοχή ανησύχησε τον Κουτσόπουλο αλλά έφυγε άουτ
Οι συνθέσεις
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Τζάνης, Γκουγκούδης, Κουλίδης, Μπιτέλης, Πεεφ, Φωτιάς, Δημόπουλος (30' Σκόνδρας), Βουτσιάς, Σαϊν (65' Μαυριάς), Τζέκος (80' Παναγιωτόπουλος)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Καρράς, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μπιτάνγκ, Κυζιρίδης, Μπεριάν Ρόκας (65' Νικολιάς), Μακρυδημήτρης (83' Σκοπελίτης), Ιντζίδης, Διαμαντόπουλος.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Σε ότι αφορά την συμμετοχή των ομάδων στα play off πέρα από τους Ηρακλή και Ολυμπιακό Βόλου που ξέραμε πριν την έναρξη της τελευταίας αγωνιστικής προστέθηκε σήμερα η Λάρισα που κατάφερε χιτσκοκικό τρόπο να σπάσει το αήττητο της σεζόν για τον Ηρακλή πετώντας έτσι εκτός play off την Λαμία που είχε το προγραμματισμένο ρεπό της.
Το σχεδιασμό για την συμμετοχή στη Γ' Εθνική θα κάνει από σήμερα η Καλαμαριά που ηττήθηκε στην έδρα της από τον Αγροτικό Αστέρα ενώ ηδη τον ίδιο δρόμο έχουν ακολουθήσει εδώ και καιρό Εθνικός Σερρών και Φωκικός.
Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Απόλλων 1926 - Αγροτικός Αστέρας 0-2
Αιγινιακός - Φωκικός 4-0
Ηρακλής - Λάρισα 0-1
Τύρναβος - Εθνικός Σερρών 2-0
Ζάκυνθος - Πιερικός 2-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ολυμπιακός Βόλου 2-0
Ρεπό: Λαμία
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Π.Κ.