Με το βλέμμα στα play out η Αναγέννηση υποδέχεται την Κυριακή στο Δ.Α.Κ. τον Ολυμπιακό Βόλου
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ολοκληρώνεται το απόγευμα της Κυριακής το πρωτάθλημα της Football League με την τελευταία αγωνιστική του Βορείου ομίλου.
Η Αναγέννηση υποδέχεται στο Δημοτικό Στάδιο τον Ολυμπιακό Βόλου με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στα play out και στα play off αντίστοιχα όπου και θα κριθεί άλλωστε η επιτυχία ή αποτυχία της χρονιάς.
Οι κιτρινόμαυροι του Σ. Θεοδοσιάδη επιδιώκουν όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στα play out κάτι που μπορεί να συμβεί εφόσον κερδίσουν και δεν κάνει το ίδιο ο Πιερικός στη έδρα της αδιάφορης βαθμολογικά Ζακύνθου. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός παρότι σίγουρα δεύτερος στο Βόρειο όμιλο κυνηγάει να μπει με μεγαλύτερο προβάδισμα στα play off εφόσον κερδίσει στο Δ.Α.Κ. και παράλληλα δεν ηττηθεί ο Ηρακλής από την Λάρισα.
Αγωνιστικά υπάρχουν προβλήματα και για τους δύο προπονητές καθώς για την Αναγέννηση θα απουσιάσουν οι γνωστοί τραυματίες Στάμος και Μίχος και οι τιμωρημένοι Νίκιτς, Οικονόμου και Σάββας ενώ για τους "ερυθρόλευκους" τιμωρημένοι είναι Θέος, Μπαλντοβαλίεφ και Τριανταφυλλάκος και τραυματίας ο Μπάρμπας.
Στα άξια αναφοράς το σερί που τρέχει ο Ολυμπιακός με εννιά παιχνίδια αήττητος (8 Ν. -1 ΙΣ.).
Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής ξεχωρίζουν δύο αγώνες. Κατά πρώτο το παιχνίδι του Καυταντζογλείου που "καίει" τους φιλοξενούμενους καθώς με νίκη πέρνουν τη θέση της Λαμίας στα play off και κατά δεύτερον το παιχνίδι Καλαμαριά - Αγροτικός Αστέρας όπου αναμένεται να βγάλει και την τρίτη ομάδα που θα υποβιβαστεί. Ο Αγροτικός "βολεύεται" με δύο αποτελέσματα ενώ η Καλαμαριά μόνο με τη νίκη. Στην υπόθεση υποβιβασμός ωστόσο εμπλέκεται και ο Τύρναβος που θεωρητικά δεν θα έχει πρόβλημα να νικήσει τον αδιάφορο Εθνικό Σερρών στην έδρα του.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 26ης αγωνιστικής (Ώρα έναρξης 15:00):
Απόλλων 1926 - Αγροτικός Αστέρας (Κιοτζένης από ΕΠΣ Ξάνθης - Ζημισόπουλος από ΕΠΣ Πειραιά - Νταλούκας από ΕΠΣ Τρικάλων)
Αιγινιακός - Φωκικός (Μαλούτας από ΕΠΣ Ημαθίας - Κωτούλας από ΕΠΣ Σερρών - Χατζηνάκος από ΕΠΣ Δράμας)
Ηρακλής - ΑΕΛ (Αντωνίου - Δόσης από ΕΠΣ Αθηνών - Τζαφόλιας από ΕΠΣ Αν. Αττικής)
Τύρναβος - Εθνικός Σερρών (Ζαραβίνος - Φωτόπουλος από ΕΠΣ Αθηνών - Κασσαβέτης από ΕΠΣ Αιτ/νίας)
Ζάκυνθος - Πιερικός (Μουρτζάκης από ΕΠΣ Ηρακλείου - Σιδέρης από ΕΠΣ Αχαΐας - Ντάλλας από ΕΠΣ Αθηνών)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ολυμπιακός Βόλου (Ρούσσος Μπεκερτζής - Κωνσταντίνου από ΕΠΣ Πρέβεζας - Καραλής από ΕΠΣ Ηπείρου)
Ρεπό: Λαμία