Νίκησε εύκολα τη Ζάκυνθο η Αναγέννηση που πάει για διπλό τελικό την Κυριακή (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Νίκη με 3-1 επί της Ζακύνθου πανηγύρισε το απόγευμα της Δευτέρας στο Δημοτικό Στάδιο η Αναγέννηση που πλέον βλέπει το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς την Κυριακή απέναντι στον Αιγινιακό.
Και η ομάδα της Πιερίας ωστόσο κέρδισε τον αδιάφορο βαθμολογικά Αγροτικό Αστέρα κι έτσι ο αγώνας της τελευταίας αγωνιστικής θα έχει χαρακτήρα τελικού ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η μεν Αναγέννηση θα θέλει νίκη και μη νίκη του Τυρνάβου στον Εύοσμο ενώ από την άλλη ο Αιγινιακός θα κυνηγά νίκη δική του στην Καρδίτσα και ήττα του Τυρνάβου από τον Αγροτικό Αστέρα.
Όλα αυτά βέβαια εφόσον τελικά η υπόθεση της απόφασης του Τακτικού Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ που ανακοινώθηκε σήμερα, δεν έχει κάποια επίπτωση στην βαθμολογία της Ζακύνθου.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Αναγέννηση - Ζάκυνθος 3-1
Μια πολύ καλή Αναγέννηση που δημιούργησε σωρεία ευκαιριών και περιόρισε την Ζάκυνθο σε παθητικό ρόλο, επικρατώντας τελικά με 3-1, είδαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Καρδίτσας ή παρακολούθησαν το ματς από την τηλεόραση.
Δικαίως, δε, αναρωτήθηκαν πως είναι δυνατόν αυτή η ομάδα να κινδυνεύει με υποβιβασμό. Αυτό όμως είναι το ποδόσφαιρο και στην αγωνιστική που απομένει, για την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος για τη σωτηρία, χρειάζεται δική της νίκη επί του Αιγινιακού και απώλεια του Τυρνάβου στον Εύοσμο.
Στην ουσία δεν κρατάει την τύχη στα χέρια της κι αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα.
Το πρώτο πάντως βήμα από τα δύο που έχει υποχρέωση να κάνει το έκανε με τον καλύτερο τρόπο. Ήταν ασυγκρίτως καλύτερη από την Ζάκυνθο και το σκορ την αδικεί καθώς δημιούργησε και έχασε πάμπολλες ευκαιρίες να το διευρύνει.
Αυτό όμως που μετράει είναι οι βαθμοί που κατακτήθηκαν και τώρα όλοι αναμένουν τα παιχνίδια της Κυριακής.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Συστήματα
Με τον Κουτσόπουλο κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης. Οικονόμου και Δημόπουλος ήταν τα στόπερ. Αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Τζάνης και δεξιά ο Μίχος που κάλυπτε όλη την πλευρά καθώς ο Βουτσιάς που κινούνταν δεξιά στην επίθεση (με τον Σαΐν αριστερά και τον Τζέκο σέντερ φορ) μετατρέπονταν σε δεύτερο κεντρικό επιθετικό γεμίζοντας την περιοχή. Στη μεσαία γραμμή το ανάποδο τρίγωνο είχε μπροστά από τα στόπερ τον Νίκιτς, από τον οποίο ξεκινούσαν όλες οι προσπάθειες και πιο μπροστά τους Πέεφ, Μπιτέλη.
Από την πλευρά του ο κ. Ακίνο επέλεξε και αυτός 4-3-3. Ο Πολίτης ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά οι Στασινόπουλος, Νόνης, Καμπούρης, και Κυριακίδης. Κρισμάρεβιτς και Ευθυμιάδης ήταν τα αμυντικά χαφ και σε οργανωτικό ρόλο ο Μπλέτσας. Την επιθετική γραμμή συγκροτούσαν ο Χατζησάββας κεντρικός, ο Πιτταράς δεξιά και ο Τηλιόπουλος αριστερά. Μετά την αποβολή του Καμπούρη στο 30 ο Κρισμάρεβιτς οπισθοχώρησε και αγωνίστηκε σαν στόπερ, με τους ακραίους επιθετικούς να οπισθοχωρούν κιν αυτοί για να καλύψουν τη μεσαία γραμμή.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Μπορεί η έκφραση μαγική εικόνα να είναι κλισέ αλλά μόνο αυτή μπορεί να χαρακτηρίσει το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Μια Αναγέννηση που μπήκε με πολύ πάθος, είχε σε 45 λεπτά σχεδόν 20 τελικές, από τις οποίες οι 12 απ’ αυτές που χαρακτηρίζονται καλές και πολύ καλές ευκαιρίες, πέτυχε γκολ, κέρδισε και έχασε πέναλτι, απειλήθηκε ελάχιστα αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Πιο απλά η Ζάκυνθος σκόραρε στη μία από τις δύο καλές στιγμές της και η Αναγέννηση στη μία από τις 12.
Στην ουσία είχαμε ένα μονόλογο των κιτρινόμαυρων που είχαν εξαιρετική παρουσία αλλά και εξαιρετική αστοχία, με τον Βουτσιά να έχει τον πρώτο λόγο και στα δύο. Ήταν πολύ καλός στις κινήσεις του αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες με κορυφαία το πέναλτι στο 30.
Η υπεροχή της Αναγέννησης έγινε καθολική μετά την δίκαιη αποβολή του Καμπούρη στο 30ο λεπτό. Το παιχνίδι παιζότανε στο 1/3 του γηπέδου με την Ζάκυνθο να μην μπορεί να περάσει τη σέντρα και τις ευκαιρίες των κιτρινόμαυρων να διαδέχονται η μία την άλλη αλλά το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο.
Η αίσθηση πάντως ήταν ότι το γκολ για την Αναγέννηση ήταν θέμα χρόνου. Και ήρθε στο 59 να λύσει τα πόδια των ποδοσφαιριστών της που έδειχναν να αγχώνονται από την αφλογιστία. Νωρίτερα ο κ. Θεοδοσιάδης είχε αποσύρει τον Πέεφ βάζοντας τον Παναγιωτόπουλο δεύτερο σέντερ φορ δίπλα στον Τζέκο.
Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε πριν, ούτε μετά το γκολ σε σχέση με το 1ο ημίχρονο. Η Αναγέννηση συνέχισε να πιέζει, συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και η τακτική της επιβραβεύτηκε με ένα ακόμα γκολ στο 70, που κλείδωσε και το τρίποντο.
Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σουτ της Ζακύνθου στην επανάληψη έγινε στο 71 και κατέληξε πλάγιο άουτ.
Μετά, πάντως, το 3-1 ο ρυθμός έπεσε χωρίς όμως ν’ αλλάξει κάτι σε ότι αφορά στην κατοχή της μπάλας και την εικόνα των δύο ομάδων, για να φθάσουμε σε μια απόλυτα δίκαιη νίκη για την Αναγέννηση που ξεπέρασε τις 30 τελικές.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα γκολ
20. Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Βουτσιά βγάζει τετ-α-τετ τον Μπιτέλη που πλασάρει στην δεξιά γωνιά του Πολίτη και ανοίγει το σκορ
26. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ζάκυνθος σε μία αντεπίθεση ισοφαρίζει με τον Μπλέτσα που απέφυγε και τον Κουτσόπουλο πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα
59. Μετά από σέντρα του Νίκιτς στο δεύτερο δοκάρι και προσπάθεια πολλών παικτών να πιάσουν κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στο Μίχο που από κοντά, με προβολή, νίκησε τον εξαιρετικό Πολίτη πετυχαίνοντας το 2-1.
70. Σέντρα του Μαυριά από δεξιά και ξεπέταγμα του Οικονόμου που με κεφαλιά πέτυχε το 3-1
Το φίλμ του αγώνα
2. Σέντρα του Βουτσιά από δεξιά έδωσε την ευκαιρία στον Τζέκο να πιάσει κεφαλιά που πέρασε πάνω από το δοκάρι
7. Φάση καρμπόν με αυτή του 2ου λεπτού με μοναδική αλλαγή το ότι τη σέντρα την έκανε ο Μίχος
11. Και πάλι με κεφαλιά απειλεί η Αναγέννηση με τον Οικονόμου να αστοχεί, πιεζόμενος, από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ
15. Κίνηση του Σαΐν από αριστερά και γύρισμα στο Βουτσιά στο ύψος της περιοχής, που σούταρε ελάχιστα άουτ
16. Δυνατό σουτ του Πέεφ, αποκρούει αλλά δεν απομακρύνει ο Πολίτης, ο Τζέκος παρεμβαίνει αλλά δεν μπορεί από κοντά να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων
17. Πρώτη επίσκεψη της Ζακύνθου στην περιοχή της Αναγέννησης με τον Κουτσόπουλο να μην δυσκολεύεται να μπλοκάρει το σουτ του Μπλέτσα
17. Στην αντεπίθεση ο Βουτσιάς βγαίνει απέναντι από τον Πολίτη και επιχειρεί να τον κρεμάσει από μακριά αλλά αστοχεί
23. Παράλληλη σέντρα του Βουτσιά δεν προλαβαίνει ο Τζέκος να παρέμβει και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
27. Ο Βουτσιάς βρίσκεται μόνος με τον Πολίτη αλλά σουτάρει πάνω του και χάνει την ευκαιρία
28. Και πάλι ο Βουτσιάς μπαίνει ωραία από πλάγια δεξιά και σουτάρει στην απέναντι γωνία του εξερχόμενου Πολίτη, αστοχώντας ελάχιστα
30. Ο Τζέκος ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Καμπούρη την ώρα που ετοιμάζεται να σκοράρει. Ο κ. Μάνταλος δείχνει το σημείο του πέναλτι και αποβάλλει τον στόπερ της Ζακύνθου. Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει να εκτελέσει ο Βουτσιάς που στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ
36. Σέντρα του Βουτσιά, κεφαλιά του Τζέκου, απέκρουσε δύσκολα ο Πολίτης
46. Εκτέλεση κόρνερ έδωσε την δυνατότητα στον Τζέκο να κάνει κεφαλιά που πέρασε άουτ
52. Ο Παναγιωτόπουλος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ελίχθηκε και βρήκε θέση για σουτ αλλά ο Πολίτης απέκρουσε εντυπωσιακά.
55. Σουτ του Βουτσιά από δεξιά ο Πολίτης έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε σε κόρνερ
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Τζανής, Δημόπουλος, Μίχος, Οικονόμου (74 Κοντός), Νίκιτς, Πέεφ (46 Παναγιωτόπουλος), Σαΐν, Μπιτέλης, Τζέκος, Βουτσιάς (62 Μαυριάς)
Ζάκυνθος (Ακίνο): Πολίτης, Στασινόπουλος, Νόνης, Κρισμάρεβιτς (82 Πέττας), Κυριακίδης, Μπλέτσας, Ευθυμιάδης, Πιτταράς (68 Λέκκας), Χατζησάββας (58 Πλαβούκος), Τηλιόπουλος, Καμπούρης
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
Αιγινιακός - Αγροτικός Αστέρας 3-0
Τύρναβος - Πιερικός 3-0 α.α.
Αν. Καρδίτσας - Ζάκυνθος 3-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Αν. Καρδίτσας - Αιγινιακός
Αγροτικός Αστέρας - Τύρναβος
Πιερικός - Ζάκυνθος 0-3 α.α.