Ντέρμπι για την σωτηρία στο Δ.Α.Κ. Καρδίτσας το απόγευμα της Κυριακής Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ένα ιδιαίτερα κρίσιμο αγώνα δίνει την Κυριακή (15:00) η Αναγέννηση όπου και θα υποδεχθεί την Καλαμαριά στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας.
Οι κιτρινόμαυροι θέλουν τη νίκη για να βελτιώσουν την βαθμολογική τους θέση, απομακρυνόμενοι ταυτόχρονα από τις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού. Το ίδιο κρίσιμο βέβαια, ίσως και ακόμα περισσότερο, είναι το παιχνίδι και για την φιλοξενούμενη ομάδα, καθώς βρίσκεται εντός της ζώνης του απευθείας υποβιβασμού και ένα βαθμό κάτω από τους κιτρινόμαυρους.
Οι κιτρινόμαυροι που έχουν δύσκολο πρόγραμμα για τη συνέχεια, με δύο αγώνες εκτός με ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο (Αγροτικό Αστέρα και Πιερικό) και δύο αγώνες εντός Θεσσαλικά ντέρμπι με ομάδες (Λάρισα και Ολυμπιακός Βόλου) που στοχεύουν στην τριάδα των Play off θέλουν τη νίκη απέναντι στην Καλαμαριά ώστε να μην μπουν σε βαθμολογικές περιπέτειες. Άλλωστε σε αυτό το χρονικό σημείο απώλεια ή νίκη επί ενός αντιπάλου που έχει τον ίδιο στόχο μετράει διπλά...
Στα αγωνιστικά τώρα ο Σ. Θεοδοσιάδης θα στερηθεί για άλλη μια φορά σημαντικές μονάδες για τον καταρτισμό της 18αδας. Συγκεκριμένα θα απουσιάσουν οι τραυματίες Στάμος (χάνει όλο το υπόλοιπο) και Μίχος και οι τιμωρημένοι Σάββας και Φωτιάς.
Ο κόσμος, για τον οποίο γίνεται έντονη κινητοποίηση τόσο από διοίκηση όσο και από οργανωμένους ώστε να γεμίσει το στάδιο την Κυριακή, αναμένεται να αποτελέσει τον 12ο παίκτη της ομάδας που θα της δώσει την ώθηση για την πολυπόθητη νίκη.
Να θυμίσουμε ότι στον αγώνα του πρώτου γύρου οι "Πόντιοι" είχαν επικρατήσει με 1-0 της Αναγέννησης, και καλό θα είναι να μπορέσουν οι κιτρινόμαυροι εφόσον τελικά επιτύχουν τη νίκη, να υπερκαλύψουν το ένα γκολ της ήττας ώστε να έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμιών.
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και τους διαιτητές:
Ζάκυνθος – Ηρακλής 1-1 (Παρασκευή)
Τύρναβος – Λαμία 2-1 (Παρασκευή)
Ολυμπιακός Βόλου – Αιγινιακός (Γιαννουλάκης - Καλφάκης από ΕΠΣ Χανίων - Κοτζαμανίδης από ΕΠΣ Πειραιά)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Καλαμαριά (Αντωνίου - Νικολάδος - Δόσης από ΕΠΣ Αθηνών)
Εθνικός Σερρών – Αγροτικός Αστέρας (Μαλούτας από ΕΠΣ Ημαθίας - Ρίγκος από ΕΠΣ Γρεβενών - Σίπκας από ΕΠΣ Πέλλας)
Φωκικός – ΑΕΛ (Νεοφυτιάδης - Μπέτσογλου - Σεφέρης από ΕΠΣ Κορινθίας)