Ο Σάκης Τσιώλης επιστρέφει στην ομάδα που δοξάστηκε
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Η ώρα να καθίσει στον πάγκο της ΑΕΛ ο Σάκης Τσιώλης έφτασε. Σύμφωνα με πληροφορίες του larissasportnews.gr, o Καρδιτσιώτης τεχνικός που άφησε το στίγμα του ως ποδοσφαιριστής των “βυσσινί” τη χρυσή δεκαετία του 80′ πανηγυρίζοντας πρωτάθλημα και Κύπελλο
τα βρήκε σε όλα με τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ ΑΕΛ Αλέξη Κούγια και θα πάρει τη σκυτάλη από τον Ράτκο Ντόστανιτς για οδηγήσει την ομάδα της καρδιά του για πρώτη φορά στην προπονητική του καριέρα.
Το όνομα του Τσιώλη συνδέθηκε ουκ ολίγες φορές με το ρεπορτάζ της ΑΕΛ. Και αυτό τις περισσότερες φορές λόγω των γνωστών αισθημάτων του Έλληνα τεχνικού προς την ομάδα που έπαιξε στο πιο υψηλό ποδοσφαιρικό επίπεδο ως παίκτης. Κι επειδή ο Κούγιας έκανε λόγο για συναίσθημα στην Συνέντευξη Τύπου πριν από λίγες ώρες, έπεισε τον Καρδιτσιώτη τεχνικό για να αναλάβει την ομάδα γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τις βλέψεις του γι΄αυτή την ομάδα.
Πολλές συστάσεις για τον Τσιώλη περισσεύουν μιας και έχει καταφέρει να βρεθεί σε πολύ υψηλό επίπεδο τα τελευταία χρόνια. Ο 56χρονος προπονητής έφταιξε όνομα με τον Θρασύβουλο (2008-2010), έκανε ένα πολύ δυνατό πέρασμα από τον Ολυμπιακό Βόλου (2010-2011) και έφτασε στο… πικ του με τον Άρη (2011) που έμεινε για λίγο στον πάγκο των “κιτρινόμαυρων”.
Βρέθηκε στους κορυφαίους Έλληνες προπονητές με τον Αστέρα Τρίπολης (2011-2013) όπου έφτασε σε τελικό Κυπέλλου και έκανε πορείες στην Ευρώπη. Ακολούθησε μια πολύ καλή σεζόν στον ΠΑΣ Γιάννινα (2013-2014) ένα ολιγόμηνο πέρασμα από την Ξάνθη το 2014 και μία προετοιμασία το καλοκαίρι με την Κέρκυρα μέχρι να πέσει οριστικά στη Football League.
Έχει προπονήσει μεταξύ άλλων τους Πανηλειακό, Πανελευσινιακός, Ναυπακτιακός Αστέρα, Πατραϊκό, Καλαμάτα, Ιωνικό, Λεβαδειακό από το 1996 που ασχολήθηκε με την προπονητική.
Εφόσον πάρει επίσημη μορφή το deal ανάμεσα στις δύο πλευρές ο Τσιώλης θα προσπαθήσει να οδηγήσει τους “βυσσινί” στη Σούπερ Λιγκ μετά από 5 ολόκληρα χρόνια.
Γιώργος Σιώχας - larissasportnews.gr