Πήρε το τοπικό ντέρμπι με τα Τρίκαλα η Αναγέννηση
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Φιλικό στα Τρίκαλα με τον Α.Ο.Τ. έδωσε το απόγευμα της Πέμπτης η Αναγέννηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το νέο πρωτάθλημα της Football League.
Οι κιτρινόμαυροι χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι εκμεταλλευόμενοι λάθος της άμυνας που μετουσίωσε σε γκολ ο Ντιατά. Να σημειώσουμε ότι αυτό ήταν και το πρώτο παιχνίδι στον πάγκο της γειτονικής ομάδας για τον Γ. Γεωργιάδη που έκανε αρνητικό ντεπούτο στον πάγκο της νέας του ομάδας.
Λίγα πράγματα το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία να σκοράρουν στο 3' και σε εκτέλεση φάουλ του Μουμίν που πέρασε άουτ, στο 21' με τον Στεφανόβιτς να επιχειρεί να "κρεμάσει" τον Κουτσόπουλο αλλά την μπάλα να περνά άουτ και στο 31' με τον ίδιο παίκτη να σουτάρει αλλά τον Κουτσόπουλο αυτή τη φορά να διώχνει.
Από πλευρας των παικτών του Γ. Μάγγου είχαμε μια καλή προσπάθεια του Τσιλούλη στο 14' που δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα με προβολή προς την εστία ενώ στο 40' χρειάστηκε να επέμβει ο Σιδεράκης σε σουτ του Φέτση.
Στο β' μέρος στο 57' ο Ντιατά που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο έπιασε σουτ που εξουδετέρωσε ο Σιδεράκης ενώ στο 69΄οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Ράσιτς που έστιλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 73' σήμανε η ώρα του γκολ για την Αναγέννηση μετά από τρία φιλικά που έμεινε στο μηδέν με τον Ντιατά να σκοράρει εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των Τρικάλων. Στο 84' οι γηπεδούχοι απείλησαν για τελευταία φορά με σουτ του νεοεισελθόντα Στογιάνοβιτς που έδιωξε ο Πρίφτης που επίσης πέρασε αλλαγή στο β' μέρος.
Συνθέσεις ομάδων:
Τρίκαλα (Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Λαμπάκης, Νιάρος, Βέρτζος, Σαρακατσάνος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Χασομέρης, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Μπαϊκαρά. Στο β' μέρος έπαιξαν και οι Μίνγκας, Σερτζίνιο, Γκόλιας, Ράσιτς, Παπαδόπουλος, Δουκάκης, Γιαννιτσάνης, Καρρίκι, Στογιάνοβιτς.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Μάγγος): Κουτσόπουλος, Δημόπουλος, Σμίλτος, Καραγιάννης, Κισκαμπάνης, Φέτσης, Υφαντής, Τσιλούλης, Τζέκος, Μπιτέλης και Μπλέντι. Στο β' μέρος έπαιξαν και οι Ντιατά, Πρίφτης, Ζδράβος, Μοσχάκης.
* Οι κιτρινόμαυροι σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί θα υποδεχθούν το απόγευμα του Σαββάτου στο Δ.Α.Κ. τον Αιγινιακό σε μια άτυπη ρεβάνς της ήττας με 2-0 την περασμένη Κυριακή.