Σερί θετικών αποτελεσμάτων θέλει να ξεκινήσει η Αναγέννηση το Σάββατο στο Αλκαζάρ
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Στο γήπεδο Αλκαζάρ δοκιμάζεται το απόγευμα του Σαββάτου η Αναγέννηση στο δεύτερο στη σειρά ντέρμπι με ομάδα της Θεσσαλίας.
Οι κιτρινόμαυροι ξεκινούν μια τετράδα αγώνων με αντιπάλους με στόχο την παραμονή στην κατηγορία. Τέσσερις αγώνες που η Αναγέννηση θα μπει στον αγωνιστικό χώρο για να τους κερδίσει με τις νίκες να μετρούν κάτι παραπάνω από τρεις βαθμούς καθώς την ίδια ώρα θα βυθίζουν τον αντίπαλο χαμηλότερα βαθμολογικά.
Ο πρώτος της αντίπαλος, ο Τύρναβος παρότι ξεκίνησε με άσχημο τρόπο το πρωτάθλημα (ισοπαλία με Αναγέννηση και 4 ήττες) κατάφερε να βρει τις λύσεις με την έλευση του Χαραλαμπίδη στον πάγκο της ομάδας και έκτοτε να παραμένει αήττητος έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και τρεις νίκες! Στα αξιοσημείωτα επίσης επί εποχής Χαραλαμπίδη ότι διακρίνεται από δυσκολία τόσο στο σημειώσει όσο και στο να δεχθεί γκολ (εξαίρεση αποτελεί ο νικηφόρος αγώνας με τον Ολυμπιακό 2-3)
Στην Αναγέννηση τώρα παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό την περασμένη Δευτέρα θετικό είναι το κλίμα, κυρίως για το ότι η ομάδα έδειξε καλά στοιχεία παρά την ήττα ενώ και η ενίσχυση που έγινε βοήθησε στο να υπάρχει μεγαλύτερη ελπίδα και πίστη για την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία.
Αγωνιστικά δεν μπορεί να προσφέρει ο τραυματίας Μίχος αλλά και ο πρόσφατα αφιχθής Πέεφ που είναι τιμωρημένος. Κατά τα λοιπά Γεωργακόπουλος και Σαΐν θα είναι στην αποστολή όπως και ο Νίκιτς που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν προβλήματα απουσιών ωστόσο θα πρέπει να επισημάνουμε ότι την περασμένη Τετάρτη αγωνίστηκαν κόντρα στον Ολυμπιακό για το κύπελλο (0-3) και είναι φυσικό να υπάρχει μια επιπλέον κούραση.
Στον αγώνα θυμίζουμε ότι έχει απαγορευθεί από την Γενική Αστυνομική Δ/νση Θεσσαλίας η προσέλευση φίλων της Αναγέννησης για το φόβο επεισοδίων και κάτα την πάγια τακτική της τους τελευταίους μήνες σε όλα τα Θεσσαλικά ντέρμπι.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων (Έναρξη: Σάββατο στις 15:00)
Αγροτικός Αστέρας - Λαμία 3-1 (Παρασκευή)
Αιγινιακός - Εθνικός Σερρών (Σωσώνης από ΕΠΣ Φθιώτιδας - Η. Παπαδόπουλος από ΕΠΣ Μακεδονίας - Γούτας από ΕΠΣ Χαλκιδικής)
Τύρναβος - Αναγέννηση Καρδίτσας (Μπλούνας από ΕΠΣ Φθιώτιδας - Στόικος από ΕΠΣ Κέρκυρας - Κωνσταντίνου από ΕΠΣ Πρέβεζας)
Ζάκυνθος - Ολυμπιακός Βόλου (Παναγιωτόπουλος από ΕΠΣ Αιτ/νίας - Αναγνωστόπουλος από ΕΠΣ Αχαΐας - Παλαμίδας από ΕΠΣ Λακωνίας)
Απόλλων 1926 - ΑΕΛ 17.00 (Σέζος από ΕΠΣ Κιλκίς - Εμπλιούκ από ΕΠΣ Ξάνθης - Λάζαρης από ΕΠΣ Καβάλας)
Ηρακλής - Πιερικός 19.00 (Κατσικογιάννης - Καραλής από ΕΠΣ Ηπείρου - Χατζηνάκος από ΕΠΣ Δράμας)
Ρεπό: Φωκικός