Νίκη ψυχής και ποδοσφαιρικού εγωισμού για την Αναγέννηση επί της Λάρισας (1-0) +Φώτο + Βίντεο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ένα ντέρμπι απ’ αυτά που έχουν γράψει ιστορία στο Θεσσαλικό χώρο διεξήχθη στην Καρδίτσα, ανάμεσα στην τοπική Αναγέννηση και τη Λάρισα.
Οι δύο ομάδες ήθελαν η κάθε μία για το δικό της λόγο τη νίκη. Οι μεν γηπεδούχοι για να μην αμφισβητηθεί η διεκδίκηση της παραμονής μέσω των playout, οι δε φιλοξενούμενοι για να είναι μέσα στις ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο μέσω των playoff. Τελικά τα χαμόγελα ήταν κιτρινόμαυρα με την Αναγέννηση να επικρατεί με 1-0, απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο, καταθέτοντας ψυχή και ποδοσφαιρικό εγωισμό μέσα στο γήπεδο.
Να σημειωθεί πως παρά τον κακό καιρό στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 1000 φίλαθλοι της Αναγέννησης που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη, αποθεώνοντας τους παίκτες και περίπου 100 της Λάρισας που κάθισαν στην λυόμενη εξέδρα και είχαν έντονο διάλογο με τους παίκτες της ομάδας τους με το σφύριγμα της λήξης. Στην κερκίδα των επισήμων ήταν και ο πρόεδρος των φιλοξενούμενων κ. Πλεξίδας.
Τέλος να πούμε πως οι βυσσινί μπήκαν στο γήπεδο με φανέλες που είχαν τυπωμένο μήνυμα συμπαράστασης σε ένα μικρό παιδί που πάσχει από σοβαρή ασθένεια.
Δείτε βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα και το γκολ:
Συστήματα
Με την γνωστή του τακτική ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης. Μπροστά από τον Κουτσόπουλο παρατάχθηκαν στην άμυνα οι Φωτιάς και Οικονόμου πλαισιωμένοι αριστερά από τον Παπαργυρίου και δεξιά από τον Γκουγκούδη. Μπροστά από τα στόπερ έπαιρνε μπάλα και οργάνωνε το παιχνίδι ο Νίκιτς με τους Πέεφ και Μπιτέλη να κινούνται πιο προωθημένα στη μεσαία γραμμή. Στην επίθεση αριστερά ξεκίνησε ο Σαΐντ, δεξιά ο Βουτσιάς και κεντρικός ο Τζέκος. Στην ουσία ήταν ένα 4-1-2-3 που μετατρεπόταν σε 4-1-4-1, όταν αμύνονταν η Αναγέννηση.
Από την πλευρά του ο κ. Παπαδόπουλος επέλεξε σύστημα 4-3-3 με γκολκήπερ τον Αποστολίδη. Δεξιά στην άμυνα τον Καρανίκα, αριστερά τον Κοντοδήμο και στόπερ τους Δεληζήση, Σαρακατσάνο. Μελίσσης, Πινδώνης και Πίντο ήταν οι τρεις της μεσαίας γραμμής με τον τελευταίο να έχει τον πιο οργανωτικό ρόλο, ενώ στην επίθεση κινούνταν αριστερά ο Σέρτζιο, δεξιά ο Ελιομάρ και σέντερ φορ ο Μπόγιοβιτς
Η μορφή του παιχνιδιού
Αν θέλαμε να χαρακτηρίσουμε με δύο λέξεις το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού θα επιλέγαμε το πάθος και τη δύναμη. Στοιχεία που διέκριναν και τις δύο ομάδες και που συντέλεσαν να παραμείνει ενδιαφέρον ένα όχι και τόσο ποιοτικό διάστημα.
Αυτό πάντως δεν σημαίνει ότι δεν παίχτηκε και ποδόσφαιρο. Και συνδυασμοί υπήρχαν και τελικές προσπάθειες και ευκαιρίες. Αλλά, όπως σ’ όλα τα ντέρμπι, δεν ήταν αυτά που κυριάρχησαν. Το πλέον όμως θετικό ήταν ότι δεν είχαμε σκληρά μαρκαρίσματα και οποιαδήποτε είδους σκοπιμότητα.
Σαν γενικότερη πάντως εικόνα του 45λεπτου οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και έφταναν πιο οργανωμένα στην περιοχή της Αναγέννησης, η οποία με την σειρά της είχε τις δικές της στιγμές αλλά έμοιαζε να έχει αδυναμία να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης το σκηνικό δεν άλλαξε και η Λάρισα έχοντας κερδίσει τη μάχη του κέντρου ήταν πιο απειλητική και πιο πιεστική.
Αυτό υποχρέωσε τον κ. Θεοδοσιάδη να κάνει νωρίς την πρώτη του αλλαγή. Ο Κουλίδης πέρασε στη θέση του Μπιτέλη στο 57. Αυτό έφερε και εσωτερική αλλαγή με τον Νίκιτς να πάει στη θέση του Μπιτέλη και τον Κουλίδη μπροστά από τα στόπερ με φανερό στόχο να υπάρξει έλεγχος της μεσαίας γραμμής.
Πριν όμως εφαρμοστεί οτιδήποτε από αυτά η ατυχία χτυπάει την Αναγέννηση με τον Νίκιτς να τραυματίζεται και στο 61 να αντικαθίσταται από τον Σκόνδρα. Η Αναγέννηση παίζει πλέον με δύο αμυντικά χαφ και σε οργανωτικό ρόλο τον Πέεφ.
Η πρώτη κίνηση από πλευράς Παπαδόπουλου έχει να κάνει με αλλαγή προσώπου με την είσοδο του Μπανούση αντί του Πινδώνη.
Οι επιλογές, υποχρεωτικές και μη από τον πάγκο δεν αλλάζουν την μορφή του αγώνα. Η Λάρισα έχει την κατοχή και προσπαθεί να φανεί απειλητική χωρίς όμως να δημιουργεί άλλες μεγάλες φάσεις. Η Αναγέννηση προσπαθεί να διασφαλιστεί αμυντικά και ψάχνει το γκολ πιο πολύ σε κόντρες. Και σε μία απ’ αυτές χάρη στην ταχύτητα και την τεχνική του Πέεφ και την εξυπνάδα του Τζέκου ανοίγει το σκορ.
Ο Παπαδόπουλος προσπαθεί ν’ αντιδράσει και αντικαθιστά αμυντικό(Καρανίκα), με επιθετικό μέσο(Παμλίδη).
Η Λάρισα πιέζει μετά το γκολ αλλά η Αναγέννηση έχει αποκτήσει εξαιρετική ψυχολογία και φαίνεται από τον τρόπο που οι παίκτες της μπαίνουν στις φάσεις. Στο τελευταίο δίλεπτο και τις καθυστερήσεις το παιχνίδι παίζεται στο μισό γήπεδο. Με συνεχόμενα κόρνερ οι φιλοξενούμενοι θέλουν να φθάσουν στην ισοφάριση αλλά η Αναγέννηση αντέχει και κατακτά μια τεράστια νίκη σκορπίζοντας κύματα ενθουσιασμού στον κόσμο της και βάζοντας υποθήκη για την παραμονή στην κατηγορία.
Το γκολ
77. Έξυπνη μπαλιά του Τζέκου στον εφορμούντα Πέεφ που μπήκε στην περιοχή, πέρασε ένα αντίπαλο και από κοντά νίκησε τον Αποστολίδη στην κλειστή του γωνία, πετυχαίνοντας το 1-0
Το φιλμ του αγώνα
11. Εκτέλεση φάουλ του Ελιομάρ έδωσε την ευκαιρία στο Μελισσά να πιάσει κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι, ενώ το σουτ που ακολούθησε έφυγε πολύ άουτ
22. Συνδυασμός των παικτών της Αναγέννησης και τελική πάσα του Τζέκου στον ξεμαρκάριστο Σαΐντ, που σούταρε ψηλά άουτ
24. Σέντρα του Γκουγκούδη και γυριστή κεφαλιά του Βουτσιά πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι του Αποστολίδη
37. Δυνατό σουτ του Ελιομάρ, έξω από την περιοχή, πέρασε πάνω από το δοκάρι του Κουτσόπουλου
44. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Δεληζήση από κοντά η μπάλα έφυγε πάνω απ’ την εστία
54. Εκτέλεση κόρνερ των βυσσινί με πολλά φάλτσα με τον Κουτσόπουλο να αποκρούει αλλά να μην απομακρύνει. Η μπάλα πήρε ύψος και ο Μελισσάς από το 1 μέτρο την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Αναγέννηση (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς (61 Σκόνδρας), Βουτσιάς (76 Μαυριάς), Σαΐν, Τζέκος, Μπιτέλης (57' Κουλίδης), Πέεφ
Λάρισα (Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας (79 Παμλίδης), Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Πινδώνης (67 Μπανούσης), Ελιομάρ (88 Ρίστοβιτς), Πίντο, Μπόγιοβιτς, Σέρτζιο
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Εξαιρετικά μπορούν να χαρακτηριστούν τα υπόλοιποα αποτελέσματα της αγωνιστικής για την Αναγέννηση καθώς ο Πιερικός γνώρισε ανέλπιστη ήττα στις Σέρρες ενώ και η Καλαμαριά ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Και η Λαμία όμως κατάφερε να περάσει από την έδρα του Αιγινιακού με συνέπεια η Αναγέννηση πλέον να σκαρφαλώσει στην 6η θέση της βαθμολογίας.
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Αιγινιακός - Λαμία 0-1
Ηρακλής - Απόλλων 1926 3-0
Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός 1-0
Αναγέννηση Καρδίτσας - Λάρισα 1-0
Εθνικός Σερρών - Πιερικός 3-0
Ρεπό: Τύρναβος
Ο αγώνας της Ζακύνθου με τον Αγροτικό Αστέρα την Δευτέρα 23 Μαρτίου στις 15:00 ολοκληρώνει το πρόγραμμα της αγωνιστικής.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάνε κλικ εδώ .
Δύο ακόμα αγωνιστικές απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής σεζόν, με όλες τις ομάδες πλην αυτής που θα τερματίσει στην 4η θέση να συνεχίζουν είτε στα play off είτε στα play out. Η Αναγέννηση δίνει στη σειρά άλλο ένα "τελικό" με Πιερικό στην Κατερίνη και μετά επιστρέφει για να κλείσει με νέο Θεσσαλικό ντέρμπι, αυτή τη φορά υποδεχόμενη την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου.
Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Λαμία - Απόλλων 1926
Αγροτικός Αστέρας - Ηρακλής
Φωκικός - Τύρναβος
Λάρισα - Ζάκυνθος
Εθνικός Σερρών - Ολυμπιακός Βόλου
Πιερικός - Αναγέννηση Καρδίτσας
Ρεπό: Αιγινιακός
Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:
Απόλλων 1926 - Αγροτικός Αστέρας
Αιγινιακός - Φωκικός
Ηρακλής - Λάρισα
Τύρναβος - Εθνικός Σερρών
Ζάκυνθος - Πιερικός
Αναγέννηση Καρδίτσας - Ολυμπιακός Βόλου
Ρεπό: Λαμία