Σ. Θεοδοσιάδης: Στόχος η τετράδα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Συνέντευξη στην αθλητική εφημερίδα SportDay και τον δημοσιογράφο Απόστολο Θεοχαρίδη παραχώρησε ο προπονητής της Αναγέννησης Σάκης Θεοδοσιάδης όπου και αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στους στόχους της ομάδας την φετινή σεζόν, τις αποχωρήσεις παικτών που έγιναν πρόσφατα αλλά και για το πρωτάθλημα της Football League.
Αναλυτικά η συνέντευξή του:
Παρατηρείται συχνά στο ελληνικό ποδόσφαιρο να αλλάζουν οι πρόεδροι τους προπονητές σαν τα πουκάμισα. Υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις. Ο Σάκης Θεοδοσιάδης έχει καταρρίψει κάθε ρεκόρ, καθώς βρίσκεται για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στην τεχνική ηγεσία των «κιτρινόμαυρων».
Μετά το «διπλό» επί του Φωκικού δεν αρνήθηκε να μας μιλήσει για το φετινό πρωτάθλημα, τις ιδιαιτερότητές του, αλλά και για τους στόχους της θεσσαλικής ομάδας.
Με ποια θέση θα ήσασταν ευχαριστημένος στο τέλος της σεζόν;
«Οσο πιο ψηλά γίνεται (σ.σ.: γέλια). Θεωρώ πως θα ήμουν ευχαριστημένος από την τέταρτη θέση και ψηλότερα...».
Πέρυσι το τρένο των πλέι οφ χάθηκε στις λεπτομέρειες. Φέτος ποιος είναι ο πρωταρχικός στόχος της ομάδας;
«Ο ρεαλιστικός στόχος είναι η παραμονή. Η δομή του πρωταθλήματος ωστόσο είναι αρκετά απαιτητική σε βαθμό που πρέπει να πρωταγωνιστήσεις και σύμφωνα με αυτές τις ιδιαιτερότητες, στόχος μας είναι κάθε Κυριακή, είτε αγωνιζόμαστε εντός είτε εκτός, να κατακτούμε τους τρεις βαθμούς».
Πέρυσι η έδρα αποτέλεσε απόρθητο κάστρο. Κάτι ανάλογο να περιμένουμε και φέτος;
«Η δύναμη της ομάδας είναι η έδρα της. Πάνω σ' αυτό θα στηρίξουμε και φέτος την προσπάθειά μας. Θεωρώ πως δεν μπορείς να ξεχωρίσεις παιχνίδια, πρέπει να αντιμετωπίζεις με την ίδια βαρύτητα και τα εντός και τα εκτός».
Οι αποχωρήσεις που υπήρξαν στο ρόστερ τάραξαν την ηρεμία του συλλόγου;
«Οι αποχωρήσεις των δύο παικτών ήταν προσωπικές επιλογές. Από εκεί και πέρα, η εβδομάδα που κύλησε δεν ήταν και η καλύτερη. Οι παίκτες μου ωστόσο κράτησαν την απαιτούμενη ηρεμία στα αποδυτήρια, έμειναν ανεπηρέαστοι και κατέκτησαν τη νίκη στην αναμέτρηση της Κυριακής. Τους συγχαίρω εις διπλούν, διότι απέδειξαν πως το παν είναι το καλό της ομάδας».
Πώς διαχειρίζεται ένας προπονητής τις απώλειες εν μέσω αγωνιστικής περιόδου και δίχως την πολυτέλεια της ενίσχυσης;
«Είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν σε ολόκληρο το ρόστερ και το έχω αποδείξει όλα αυτά τα χρόνια που βρίσκομαι στον πάγκο της Αναγέννησης. Μία ομάδα απαρτίζεται από 25-30 ποδοσφαιριστές και ποτέ δε στέκομαι σε πρόσωπα. Το καλό του συνόλου είναι το παν και το γνωρίζουν άπαντες στην ομάδα».
Αρκετοί προπονητές έχουν απομακρυνθεί, παρ' ότι βρισκόμαστε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Πού πιστεύετε πως οφείλεται αυτό;
«Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η κάθε διοίκηση ή ο εκάστοτε παράγοντας επιζητεί άμεσα αποτελέσματα. Σε αυτή την περίπτωση η πίεση κάνει την εμφάνισή της και ταράζει τις ισορροπίες και την ηρεμία που απαιτείται».
Θεωρείτε το πρωτάθλημα ένα από τα πιο αμφίρροπα των τελευταίων ετών στη Football League;
«Πιστεύω πως είναι από τα πλέον ανταγωνιστικά των τελευταίων ετών. Αυτό οφείλεται τόσο στην προκήρυξή του όσο και στις ιστορικές ομάδες που συμμετέχουν. Ολα τα παραπάνω συνθέτουν ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο πρωτάθλημα».
Ποια ομάδα ξεχωρίζετε στον όμιλο και ποια σας έχει εκπλήξει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα;
«Αυτή τη στιγμή, η ομάδα που ξεχωρίζει βρίσκεται και στην κορυφή. Ο Ηρακλής διαθέτει πολύ καλό ρόστερ, παίζει καλό ποδόσφαιρο και τα αποτελέσματα μόνο τυχαία δεν είναι. Από εκεί και πέρα, βάσει των αποτελεσμάτων η ομάδα που έχει κερδίσει τις εντυπώσεις είναι η Ζάκυνθος. Ομως το πρωτάθλημα διαθέτει δυνατές ομάδες (ΑΕΛ, Λαμία, Ολυμπιακός Β.) και θεωρώ πως κάθε Κυριακή οι μεταβολές στον βαθμολογικό πίνακα θα είναι αρκετές».
ΦΑΝΑΤΙΚΑ 4-2-3-1
Πάνω σε ποια φιλοσοφία βασίζεται φέτος το αγωνιστικό πλάνο της Αναγέννησης.
«Το σύστημα που έχουμε επιλέξει είναι το 4-2-3-1. Ωστόσο ανάλογα και με τις περιστάσεις, ενδεχομένως να μεταβάλουμε αυτό το σύστημα σε 3-5-2 ή 4-3-3».
Πειθαρχία ή τακτική;
«Συνδυασμός και των δύο».
Εχετε κάποιο γούρι;
«Οχι (σ.σ.: γέλια). Δεν έχω προκαταλήψεις».
Σωκράτης Μπουντούρης. Θα ήθελα το σχόλιό σας;
«Σπουδαία προσωπικότητα. Ηγετική φυσιογνωμία όχι μόνο για την ομάδα, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ενας ποδοσφαιριστής που έχει δώσει αρκετά στην ομάδα και συνεχίζει να δίνει. Του εύχομαι να είναι υγιής και να μας χαρίζει στιγμές σαν κι αυτές της περασμένης Κυριακής».
«ΝΙΩΘΩ ΤΥΧΕΡΟΣ»
Έχετε καταρρίψει κάθε ρεκόρ, αφού βρίσκεστε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στον πάγκο της Αναγέννησης. Που οφείλεται αυτή η εμπιστοσύνη της διοίκησης προς το πρόσωπό σας;
«Υπάρχει μία εκτίμηση της διοίκησης προς το πρόσωπό μου αλλά και το αντίστροφο, όπως έχω ξαναπεί. Μαζί με τους συνεργάτες μου, τους Μαργαρίτη (γυμναστής) και Μπουντούλη (προπονητής τερματοφυλάκων) και τους φροντιστές, παλεύουμε καθημερινά για το καλό της ομάδας, με την εργατικότητά μας και η διοίκηση του κ. Μπούρμπου αντιλαμβάνεται την προσπάθειά μας και μας περιβάλλει με εμπιστοσύνη, γεγονός σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα. Θεωρώ πως είμαστε τυχεροί, εγώ και οι συνεργάτες μου».
Ύστερα από τέσσερα χρόνια στον πάγκο της ομάδας, θεωρείτε πως υπάρχει κάτι που λειτουργεί... αυτόματα στην ομάδα;
«Οι ποδοσφαιριστές με τους οποίους συνεργάζομαι όλο αυτό το χρονικό διάστημα εδώ, δεν έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά. Αυτό το γεγονός σίγουρα επιδρά θετικά πάνω στο αγωνιστικό πλάνο της ομάδας, αφού ανά πάσα στιγμή γνωρίζουν τι ζητάω από αυτούς μέσα στον αγωνιστικό χώρο».